3 powody dla których rynek byka na miedzi może dopiero się zaczął, co wsparłoby notowania KGHM | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 cze 2018, 14:44

3 powody dla których rynek byka na miedzi może dopiero się zaczął, co wsparłoby notowania KGHM

W trakcie ostatnich 10 dni kontrakty futures na miedź podrożały o 6%. W tym czasie wycena KGHMu poszła w górę nawet bardziej, o ponad 10%. Pojawiły się też liczne „bycze” prognozy dla miedzi. Oto kilka powodów, dla których rynek byka na tym metalu być może dopiero się zaczął – jak twierdzi jeden z analityków.

Historycznie rzecz biorąc, notowania KGHM w dużej mierze zależały od ceny miedzi, oraz siły USD. Zależność całymi latami była prosta: im droższa miedź, i im mocniejszy USD w stosunku do PLN, tym lepiej dla notowań KGHM.

Jednak w ostatnich kilkunastu miesiącach wiele się zmieniło za sprawą problemów wewnętrznych „miedziowego giganta” z Lubina. Zarówno o zjawisku „rozjechania się” notowań KGHM i notowań miedzi, jak i o problemach KGHM pisaliśmy w ostatnich tygodniach kilka razy.

Notowania KGHM (linia czarna) na tle miedzi (linia niebieska) – 3 lata

1
Źródło: MarketWatch

Ostatnie sesje przyniosły jednak zarówno mocne odbicie na miedzi, jak i na akcjach KGHM. W trakcie 10 dni notowań kontrakty futures na miedź podrożały o 6%. W tym czasie wycena KGHMu poszła w górę o ponad 10%. Pojawiły się też liczne „bycze” prognozy dla miedzi. Oto kilka powodów, dla których rynek byka na tym metalu być może dopiero się zaczął – jak twierdzi jeden z analityków.

Zobacz także: Kurs akcji KGHM spada. 5 powodów dlaczego to nie musi być koniec przeceny

1. Sytuacja gospodarki USA i Chin wciąż wygląda dobrze

Wbrew powszechnym obawom, na razie nie widać spowolnienia, ani tym bardziej recesji, w gospodarkach USA i Chin – czyli na najważniejszych światowych rynkach.

- Miedź zaczęła wyglądać mocno w ostatnich dniach m.in. dzięki świetnym danym z gospodarki amerykańskiej. Raport o rynku pracy w maju pokazał, że największa gospodarka świata ma się bardzo dobrze – napisał analityk Tyler Richey z Sevens Report.

W maju w USA powstało 223 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia wynosi 3,8% i jest najniższa od 18 lat. Od początku 2016 roku tempo wzrostu PKB r/r przyspiesza, w I kwartale br. wyniosło 2,8%.

Stopa bezrobocia w USA

usa bez
Źródło: Trading Economics

Z kolei gospodarka Chin również trzyma się nieźle. Tempo wzrostu PKB od wielu kwartałów oscyluje w okolicach 6,8%. Na koniec marca stopa bezrobocia w Państwie Środka wyniosła 3,89% i – podobnie jak w USA – była najniższa od kilkunastu lat. Oczywiście należy pamiętać, że wielu analityków podaje w wątpliwość dokładność (a nawet rzetelność) danych z chińskiej gospodarki...

2. Strajki w kopalniach zmniejszają podaż

Od początku 2016 roku cena miedzi wzrosła o 50%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 24%. Od wielu tygodni trwa w związku z tym strajk w największej kopalni miedzi na świecie. Chodzi o kopalnię Escondida należącą do firmy BHP. Związkowcy domagają się podwyżek (skąd my to znamy...).

Co prawda kilka dni temu pojawiły się informacje brzmiące optymistycznie dla firmy BHP (związkowcy zakomunikowali, że spór jest na dobrej drodze do zakończenia), ale analitycy zwracają uwagę, że przestoje w największej kopalni miedzi na świecie muszą wpłynąć na globalną podaż tego surowca.

- Gdy w 2017 roku pracownicy tej kopalni strajkowali przez 44 dni, podaż na rynku miedzi zmalała w sumie o 156 tys. ton. Im dłużej nie będzie porozumienia w kopalni Escondida, tym bardziej ta sytuacja będzie wspierała wzrost cen miedzi – stwierdził Robert Stall, specjalista rynku metali z firmy doradczej EY.

3. Popyt na miedź będzie rósł z uwagi na rozwój Azji i... odnawialnych źródeł energii

Rynek byka na miedzi dopiero się zaczyna i ma przed sobą wiele lat wzrostu – uważa Leigh Goehring, partner w firmie Goehring & Rozencwajg Associates.

- Silny popyt ze strony Azji będzie pchał cenę miedzi coraz wyżej. Nie przeszkadza tutaj rozwój odnawialnych źródeł energii, a wręcz przeciwnie. Urządzenia do wytwarzania prądu ze źródeł odnawialnych powstają przy zastosowaniu rozmaitych metali, w tym miedzi – zwraca uwagę Goehring.

Zdaniem Goehringa, w ciągu najbliższych 5 lat cena miedzi może urosnąć nawet o ponad 200%!

Prognoza Banku Światowego z jesieni 2017 roku nie jest aż tak optymistyczna, ale jednak może napawać nadzieją posiadaczy akcji KGHM.

Prognozy Banku Światowego dla miedzi (cena za tonę)

wb
Źródło: Knoema

Oczywiście, analitycy zwracają również uwagę na zagrożenia dla ceny miedzi. Największym jest z pewnością budząca niepokój polityka handlowa USA pod wodzą Donalda Trumpa. Wiele wskazuje na to, że Ameryka dąży do wzniecenia wojny handlowej na kilku frontach, m.in. z Chinami. Taki rozwój wypadków uderzyłby w tempo rozwoju dwóch największych gospodarek świata, co przełożyłoby się na spadek popytu na surowce, w tym na miedź...

Zobacz także: Egipski miliarder zainwestował połowę swojej fortuny w złoto bo przewiduje, że na giełdzie będzie krach!

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.