Analiza trendów na GPW: Na jakie indeksy obecnie stawiać?
Jak mawiają amerykańscy inwestorzy „trend jest twoim przyjacielem”. Jeżeli inwestujesz krótko i średnioterminowo, analiza trendów powinna być dla Ciebie podstawowym kryterium oceny sytuacji rynku i spółek. Jeżeli nie chcemy angażować swoich pieniędzy na giełdzie długoterminowo, to sytuacja fundamentalna rynku i spółek jest też ważna, ale schodzi na drugi plan. Powinniśmy inwestować na rynku w okresach, gdy zaczyna się ożywienie, ale kapitał angażować w sektory lub indeksy, w których jest najwięcej spółek w trendzie wzrostowym.
Struktura rynku i analiza trendu WIG
Na pierwszy rzut oka, niewprawiony inwestor oceniłby, że aktualna sytuacja rynkowa nie sprzyja inwestowaniu na polskiej giełdzie.
Wykres 1. Analiza trendu w Sindicator.net. Źródło: Moduł analizy rynku w Sindicator.net.
Patrząc na rynek jako całość, indeks WIG, co prawda wciąż pozostaje w trendzie wzrostowym w interwale tygodniowym, ale trend dzienny jest już spadkowy (Wykres 1, niebieski prostokąt). Duży znak zapytania stanowi też procentowa liczba spółek w trendzie wzrostowym, która jest mniejsza niż tych w trendzie spadkowym (Wykres 1, czerwone prostokąty i strzałka).
Rośnie liczba spółek, która wchodzi w trend wzrostowy
Dokładniejsza analiza pokazuje jednak, że na rynku trwa ożywienie.
Ilustracja 1. Zmiany trendów spółek notowanych na GPW. Źródło: Sindicator.net.
Kluczowe znaczenie ma bowiem kwestia tego jakie zmiany nastąpiły, w perspektywie ostatniego tygodnia, w trendach notowanych na rynku spółek. Jak wynika z danych, dostępnych w Sindicator.net, w ostatnim tygodniu w trend wzrostowy weszły 23 spółki, a w spadkowy zaledwie 9 (Ilustracja 1, zielony i czerwony prostokąt).
Tego rodzaju analiza rynku pozwala z dużym wyprzedzeniem i w obiektywny sposób wyśledzić ożywienie na rynku i fakt, że po przecenie rynek zaczyna się podnosić z kolan. Dzięki temu mamy szansę zajmować pozycję na początku ruchu wzrostowego, co daje szansę na uczestnictwo w szerokim jego zakresie.
Dopóki liczba nowych spółek w trendach, w perspektywie ostatniego tygodnia, wypada na korzyść trendu wzrostowego nie ma powodu do niepokoju. Sygnał ostrzegawczy stanowi odwrócenie tej proporcji, co pozwala wyjść z rynku w pierwszej fazie przeceny albo przynajmniej zakończenia ożywienia.
Lista indeksów w trendzie wzrostowym
Pomimo, że indeks WIG pozostaje w dziennym trendzie spadkowym, możemy obecnie na GPW wyselekcjonować aż 10 indeksów, które znajdują się w trendzie wzrostowym, zarówno w interwale dziennym jak i tygodniowym.
W gronie tych indeksów, którymi warto się obecnie interesować są m.in. #sWIG80, #mWIG40 oraz subindeksy #WIGpaliwa, #WIGbudownictwo, #WIGukraina i #WIGchemia. To właśnie w gronie spółek wchodzących w skład tych indeksów, inwestor o krótkiej i średnioterminowej perspektywie inwestycyjnej powinien poszukiwać celów inwestycyjnych.
Struktura trendów spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, mWIG40 i sWIG80
Sama analiza trendów w jakich znajdują się indeksy może być czasem niewystarczająca. Warto sięgnąć do struktury trendów spółek wchodzących w skład poszczególnych indeksów. Wyszukujemy takiego indeksu, w którym procentowa przewaga spółek w trendzie wzrostowym nad tymi pozostającymi w trendzie spadkowym jest największa.
Ilustracja 2. Struktura trendów spółek wchodzących w skład WIG20.
Źródło: Sindicator.net.
Jak widać w przypadku #WIG20, struktura trendów spółek wchodzących w jego skład jest niesprzyjająca. Zarówno w przypadku trendów w interwale tygodniowym jak i dziennym liczba spółek w trendzie spadkowym przekracza liczbę spółek w trendzie wzrostowym (Ilustracja 2, czerwone prostokąty).
Ilustracja 3. Struktura spółek wchodzących w skład mWIG40.
Źródło: Sindicator.net.
Dużo lepiej prezentuje się sytuacja w przypadku indeksu #mWIG40. Tutaj zarówno w interwale dziennym jak i tygodniowym liczba spółek w trendzie wzrostowym przekracza liczbę spółek w trendzie spadkowym (Ilustracja 3, zielone prostokąty).
Ilustracja 4. Struktura spółek wchodzących w skład sWIG80.
Źródło: Sindicator.net.
Równie dobrze prezentuje się struktura trendów spółek wchodzących w skład indeksu #sWIG80. Co prawda tutaj proporcje są mniej korzystne niż w przypadku #mWIG40, ale zarówno w przypadku interwału tygodniowego jak i dziennego liczba spółek w trendzie wzrostowym przekracza liczbę pozostających w trendzie spadkowym (Ilustracja 4, zielone prostokąty).
Ożywienie na GPW trwa
Analiza trendów wśród indeksów i spółek notowanych na GPW jednoznacznie pokazuje, że na rynku trwa ożywienie. Niestety, aby to dostrzec należy dokładniej przyjrzeć się sytuacji w gronie mniejszych indeksów i subindeksów oraz spółek wchodzących w ich skład.
Zastosowanie algorytmów automatycznych i obiektywnych algorytmów analizy trendów z Sindicator.net pokazuje jednoznacznie, że warto interesować się obecnie rynkiem. Trwa ożywienie i tak będzie przynajmniej do czasu, aż w perspektywie ostatniego tygodnia więcej spółek będzie zmieniać trend na wzrostowy niż spadkowy (Ilustracja 1). Dopóki taka sytuacja ma miejsce warto interesować się spółkami wchodzącymi w skład indeksów pozostających w trendzie wzrostowym. Najlepiej tymi, które również znajdują się w takim trendzie, zarówno w interwale dziennym jak i tygodniowym. W tym momencie na GPW 84 spółki spełniają takie kryterium, także jest w czym wybierać.
Nowa funkcja w Sindicator.net i wakacyjna wyprzedaż
Moduł Analizy Rynku, umożliwiający samodzielną ocenę sytuacji rynkowej jest dostępny w narzędziu dla inwestorów Sindicator.net.
Niedawno Sindicator.net został wzbogacony o nową, unikalną funkcję. To narzędzie służące do wyszukiwania spółek, które wypłacają dywidendy. Dzięki niemu można na przykład szybko znaleźć spółki, które wkrótce wypłacą dywidendę, a jej stopa wyniesie minimum 5%. Dodatkowo, można znaleźć tylko takie spółki, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami od np. co najmniej 3 lat (więcej na ten temat w artykule pt. 10 spółek, które wypłacą dużą dywidendę jeszcze w tym roku).
Wypróbuj Sindicator.net bez ryzyka
W związku z wprowadzeniem nowej funkcji do Sindicator.net do czwartku, 13 lipca 2015 r., do godziny 23:59 trwać będzie wakacyjna wyprzedaż abonamentów w Sindicator.net. W jej trakcie można będzie uzyskać dostęp do tego przydatnego narzędzia dla inwestorów giełdowych w obniżonej cenie (oczywiście z 30 dniową gwarancją satysfakcji).
Wyprzedaż jest jednak objęta limitem. Obniżona cena dotyczy tylko 50 abonamentów (o dowolnej długości).
Sprawdź teraz ofertę Sindicator.net i uzyskaj
dostęp do narzędzia skutecznych inwestorów.