8 wykresów, które warto obserwować w 2018 roku z punktu widzenia technik DiNapolego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Ewa
08 sty 2018, 11:48

8 wykresów, które warto obserwować w 2018 roku z punktu widzenia technik DiNapolego

Poprzedni rok bezapelacyjnie należał do banków i indeks WIG-Banki wciąż jest w impulsie wzrostowym. Również spółki z sektora paliwowego i energetycznego przyniosły spore profity, przynajmniej w pierwszej połowie roku.A jak kształtują się perspektywy na najbliższą przyszłość ? Na które spółki warto rzucić okiem?

Przyjrzyjmy się więc aktualnej sytuacji na indeksach branżowych, wykorzystując do tego klasyczną analizę techniczną i techniki DiNapolego.

Wykres 1. WIG-banki, lata 2010 – 2018

1

Pokonując kolejne opory i będąc w silnym impulsie wzrostowym indeks ma jeszcze szansę na dalszy ruch w górę w kierunku oporu na kumulacji ekspansji, ale rośnie też niebezpieczeństwo głębszej korekty. Wykresy poszczególnych banków trzeba więc na bieżąco kontrolować i zachować dużą ostrożność przy inwestowaniu.

Wykres 2. WIG-Energ, lata 2016 – 2018

2

WIG-Energ jest obecnie w konsolidacji na wsparciu w tygodniowym trendzie spadkowym, więc dopóki nie nastąpi silniejszy ruch z wybiciem z tej konsolidacji w górę, wykresy spółek z tego indeksu nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Pozostaje więc obserwować i reagować na bieżąco po wybiciu.

Wykres 3. WIG-Paliwa, lata 2011 – 2018

3

Ciekawsza sytuacja występuje na WIG-Paliwa, zwłaszcza w interwale miesięcznym. Widzimy, że indeks testuje wsparcie na Zgodności ( zniesienie 38,2 i 100% ekspansji spadków z wykresu tygodniowego) i jeśli to wsparcie będzie utrzymywane, może być okazja do B&B z potencjalnym wzrostem do zniesienia 61,8 całej, ostatniej fali spadkowej ( W5). B&B to stosunkowo silny sygnał DiNapolego - w tym wypadku sugerujący wzrost do węzła W5. Warto więc obserwować duże i płynne spółki z tego indeksu, jak LTS czy PGN.

Wykres 4. LTS, rok 2018

4

Bardzo obiecująco wygląda wykres spółki LTS. Pokonanie oporu na BPD może być pierwszym przejawem chęci do dalszych wzrostów.

Wykres 5. PGN, rok 2018

5

PGN to kolejna spółka z tego sektora, której wykres warto obserwować. Wyjście ponad opór na Zgodności ( 100 % ekspansji i zniesienie 61,8%) potwierdzi siłę popytu z kontynuacją wzrostów.

Wykresy tych spółek wskazują możliwy potencjał wzrostowy na WIG-Paliwach , jednak warunkiem powstania ewentualnej fali wzrostowej, jako realizacji B&B na indeksie, będzie utrzymywanie się kursu ponad wskazanym wsparciem.

Wykres 6. WIG-Spożywczy, rok 2018

6

WIG-Spożywczy to kolejny indeks z ciekawym wykresem . W interwale tygodniowym mamy tu silny sygnał kupna wg DiNapolego – sygnał podwójnego powrotu (RePo) .

Wykres 7. KAN, rok 2018

7

Co ciekawe, także na niektórych spółkach z tego sektora jak np. na wykresie KAN, również mamy RePo na wzrost w interwale tygodniowym. Ten sygnał powstał przy testowaniu historycznych minimów. Aktualnie, po korekcie kurs ma szansę na kontynuację realizacji RePo.

Oczywiście można wskazać jeszcze inne interesujące sektory – warto pamiętać o WIG-Górnictwo czy o sektorze chemicznym, a także o budownictwie – ze szczególnym uwzględnieniem spółek budownictwa energetycznego, jak np. RAFAKO.

Wykres 8. RFK, rok 2018

8

W interwale tygodniowym mamy tu konsolidację w trendzie wzrostowym, a na dziennym po konsolidacji i wybiciu pierwszej strefy oporu na Zgodności, kurs próbuje atakować opór na lokalnym szczycie i węźle W3. Po ewentualnej korekcie, może ostatecznie wybić się górą z tygodniowej konsolidacji i kontynuować wzrosty.

To tylko kilka przykładów spółek z ciekawie prezentujących się sektorów. Więcej informacji można znaleźć na moim wątku "W poszukiwaniu sygnałów" na SI, gdzie na bieżąco wyszukuję ciekawe wykresy, komentuję je i analizuję z wykorzystaniem technik DiNapolego.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.