4 fundamentalne powody dlaczego kurs akcji Budimex tak mocno spadł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
19 lip 2018, 09:37

4 fundamentalne powody dlaczego kurs akcji Budimex tak mocno spadł

Budimex był "wygraną" spółką kryzysu w branży budownictwa sprzed kilku lat. Podczas, gdy inne spółki wykrwawiały się na kontraktach przed Euro 2012 i popadały w ogromne tarapaty, Budimex zachował zimną głowę. Dzięki temu przez ostatnie lata mógł chwalić się dużą ilością gotówki i zdrowym portfelem zamówień. Patrząc na kurs akcji widać, że od kwietnia tego roku spółkę dotknęła fala przeceny. Znaleźliśmy 5 powodów fundamentalnych popierających stronę podażową.

Budimex kurs

Zobacz także: Prezes spółki Budimex już rok temu ostrzegał, że z branżą budowlaną będzie źle. Kto nie uwierzył jest dziś 40% na minusie

Powód 1: Duży spadek marży i zysków w I kw. 2018 r.

Wyniki finansowe co prawda wykazały w I kw. br. spory wzrost przychodów ze sprzedaży (+27%), ale nie przełożyły się one na wyższe zyski. Wręcz przeciwnie, mimo wyższej sprzedaży już pierwszy poziom zyskowność - zysk brutto ze sprzedaży, był niższy rok do roku i wyniósł 140,2 mln zł wobec 163 mln zł. Marża na sprzedaży spadła diametralnie do 10,5% z 15,5% przed rokiem. To bardzo dużo. Wynik ze sprzedaży niższy o 23 mln zł, przy braku większych zmian w pozostałych elementach rzis, spowodował niższy o podobne kwoty zysk operacyjny, brutto i netto. Ostatecznie zysk netto spadł do poziomu 63,3 mln zł wobec 85,2 mln zł rok wcześniej.

Tab. 1. Wyniki finansowe Budimex S.A.

(mln zł)I kw. 2018I kw. 2017
Przychody ze sprzedaży 1 338,81338,81052,8
Zysk brutto ze sprzedaży140,2163
Zysk operacyjny83,9110,3
Zysk brutto80,9106,9
Zysk netto63,385,2

Powód 2: Jeszcze większy spadek zyskowności w II kwartale 2018 r.

Spółka w dniu 10 lipca br. zakomunikowała szacowany, skonsolidowany zysk netto osiągnięty w II kwartale tego roku. Zysk netto wyniósł w tym okresie 65 mln zł, co oznacza spadek o 41% (o 45 mln zł) w ujęciu rok do roku. Dynamika spadku jest zatem wyższa od tej z I kw, kiedy wyniosła -27%. Takie zestawienie liczb miało prawo wywołać negatywne odczucia wśród akcjonariuszy. Od momentu publikacji tej informacji, kurs akcji spadł w ciągu trzech dni z ok. 133 zł do ok. 107 zł. Ten poziom jest obecnie lokalnym minimum.

- Spadek skonsolidowanego wyniku netto wynika przede wszystkim ze spadku rentowności w segmencie budowlanym w efekcie wzrostu cen materiałów i usług podwykonawczych oraz braku odpowiedniej indeksacji cen przez zamawiających, jak również istotnego wzrostu kosztów logistyki na kontraktach infrastrukturalnych – napisano w komunikacie.

img_9750

Powód 3: Prezes zapowiedział utrzymanie się niższych marż

W połowie czerwca, jeszcze przed zakomunikowaniem konkretnego poziomu zysku netto osiągniętego w II kw. br., prezes Budimeksu Andrzej Blocher wprost zapowiedział, że w perspektywie do 2019 roku utrzymają się trudne czasy dla branży budowlanej. Jednocześnie stwierdził, że uzyskiwanie wyższych marż będzie niemożliwe. Na efekty tak "mało optymistycznego" stwierdzenia nie trzeba było długo czekać. W ciągu trzech sesji kurs akcji osunął się ze 144 zł do 122 zł, a twarde dane za II kw. tylko pogłębiły późniejszą przecenę.

W depeszy PAP można przeczytać następujące wypowiedzi prezesa Budimeksu:

- Akcjonariusze finansowi chcieliby, byśmy mieli z roku na rok więcej (wyższą marżę - PAP), to jest moim zdaniem w najbliższym czasie niemożliwe, w tym roku i w przyszłym. To będą lata trudne, także dla Budimeksu. Nasz główny akcjonariusz porównuje nas jednak zawsze do rynku. Oczekuje od nas bądźcie lepsi niż rynek – wskazał prezes.

- Chcemy być lepszą firmą niż rynek, ale pod prąd nie da się płynąć, ale jeśli nie będzie waloryzacji do kontraktów podpisanych po 1 stycznia 2016 r., bo to nas wszystkich boli, to my też będziemy mieli problemy i to jasno komunikujemy. Jakie? To zobaczymy, bo czasami sobie z tym lepiej poradzimy, czasami gorzej – dodał.

Powód 4: Coraz słabsze perspektywy dla wysokich dywidend

Spadająca rentowność spółki wpłynie negatywnie na potencjał do wypłaty dywidendy za 2018 rok. Co prawda sama wypłata dywidendy z zysków z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie jest zagrożona, to utrzymanie wartościowe na poziomie roku ubiegłego już tak. Przypomnijmy, że za 2017 rok Budimeks wypłacił rekordowo wysoką dywidendę w wysokości 17,61 zł na akcję. Oznaczało to wypłatę blisko 450 mln zł.

Tab. 2. Dywidendy Budimeksu w latach 2008-2017

dyw

Źródło: www.budimex.pl

Mimo, że spółka nadal posiada bardzo duże zapasy gotówki, to w perspektywie trudniejszego okresu dla branży, zarząd spółki może przejawiać większą chęć do posiadania poduszki finansowej. Ostateczny głos w kwestii wysokości dywidend w praktyce będzie zależeć od głównego akcjonariusza - Valivala Holidings BV, który posiada 55% akcji spółki.

Kurs akcji Budimeksu szuka dna. Przecena w ciągu ostatniego roku sięga już 50%. Przedstawione, fundamentalne przesłanki w znaczący sposób tłumaczą te spadki. Obecna kapitalizacja Budimexu to ok. 3 mld. Warto podkreślić, że spółka posiadała na koniec marca tego roku 1 480 mln zł środków pieniężnych przy 131 mln zł kredytów i pożyczek. Oznacza to, że niemal połowa kapitalizacji spółki odpowiada czystej gotówce. Tylko nieliczne spółk z GPW mogą pochwalić się taką relacją.

Zobacz także: Sprzedaż nowych mieszkań spadła po raz pierwszy od dawna. To wyjaśnia zadyszkę na spółkach deweloperskich z GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.