CD PROJEKT ma najwięcej pieniędzy z wszystkich spółek na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
31 lip 2018, 07:12

CD PROJEKT ponownie na pierwszym miejscu wśród spółek giełdowych z największą ilością wolnej gotówki

Sprawdziliśmy, które spółki z polskiej giełdy mają najwięcej gotówki. Mowa oczywiście o gotówce netto, czyli po spłaceniu wszystkich zobowiązań. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, najwięcej pieniędzy ma CD PROJEKT, aż 570 mln zł.  Kolejne spółki w rankingu mogą zaskoczyć - zwłaszcza pozycja numer dwa.  Warto się im przyjrzeć, gdyż są w stanie dokonać przejęcia, ale też szybko zwiększyć inwestycje - bez konieczności pozyskiwania kapitału. Trzeci wariant jest po prostu taki, że zgromadzonym zyskiem mogą się podzielić z akcjonariuszami.

Zadłużenie do spłaty od ręki

Nie ma nic złego w zadłużeniu się. Mądre wykorzystanie dźwigni finansowej pozwala na błyskawiczny wzrost biznesu i znaczące podniesienie zysków. Jednak należy trzymać poziom długu w ryzach. Pomimo, że każdy biznesu jest inny, to zawsze bezpieczniejsze są te spółki, które nie mają zadłużenia i posiadają gotówkę. 

Mistrz Warrena Buffetta, Benjamin Graham sprawdzał zawsze, czy spółka posiada aktywa obrotowe większe od zobowiązań. Majątek, który można spieniężyć w stosunkowo krótkim czasie, jak: gotówkę, zapasy, należności od klientów oraz inwestycje krótkoterminowe, jest większy od wszystkich kredytów i innych zobowiązań. Takich spółek na GPW jest dużo, bo aż 239.

Zobacz także: 16 spółek z polskiej giełdy, które od 9 lat regularnie, rok w rok zwiększają przychody 

Poszliśmy jednak krok dalej. Wzięliśmy pod uwagę tylko naprawdę płynne aktywa, takie jak gotówka, czy krótkoterminowe lokaty bankowe lub obligacje - czyli wszystko, czym można spłacić w szybki sposób zobowiązania.

Poszukaliśmy więc spółek, które mają pieniądze w inwestycjach krótkoterminowych (do roku) - w tym i gotówkę - większe od całych zobowiązań. Odjęliśmy też już wypłacone lub obiecane dywidendy. Takich spółek jest o wiele mniej, bo tylko 52.

Łatwo dostępne 30 mln zł

Z tej grupy wyłania się czołowa ósemka, która po spłacie całego zadłużenia może pochwalić się wciąż bardzo wysokim poziomem łatwo dostępnych aktywów, o wartości powyżej 30 mln zł. Najwięcej kapitału w łatwo dostępnych aktywach ma CD Projekt: ponad 662 mln zł (a po odjęciu zobowiązań: 571 mln zł). Co ciekawe, pokaźne środki mają dwie spółki z branży biotechnologicznej: Celon Pharma ze 168 milionami na koncie oraz Selvita ze 120 mln zł praktycznie tylko w gotówce. Warto jednak zaznaczyć, że w obydwu przypadkach pozyskane z emisji akcji. Twórcy Wiedźmina te pieniądze po prostu zarobili.

Dużym zaskoczeniem może wydawać się druga pozycja na liście zajmowana przez XTB. Spółka posiada pokaźne, zwłaszcza jak na kapitalizację, środki własne. Co ciekawe w tym roku KNF zezwolił spółce na wypłatę dywidendy, której możemy spodziewać się w przyszłym roku. Według polityki dywidendowej, XTB może wypłacić od 50% do 100% zysku netto. Tak więc, przy tej ilości gotówki możemy spodziewać się wypłaty raczej w górnych granicach widełek już w przyszłym roku.

Zobacz także: CD PROJEKT ma tak dużo pieniędzy, że musiał powołać departament skarbu. Wiemy na co chce przeznaczyć gotówkę

Tabela 1. Spółki z GPW, których płynne aktywa (w tym gotówka) - po odjęciu zobowiązań i dywidendy - przekraczają 30 mln zł

SpółkaPełna nazwaŁatwo dostępne środki, w tym gotówka  (w mln zł)Stan środków po odjęciu wszystkich zobowiązań i dywidend (w mln zł)
CDPROJEKT (CDR)CD Projekt662571
XTB (XTB)X-Trade Brokers893432
CLNPHARMA (CLN)Celon Pharma195168
SELVITA (SLV)Selvita158120
GPW (GPW)Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie52579
KRUSZWICA (KSW)Zakłady Tłuszczowe Kruszwica41362
KCI (KCI)KCI13033
BERLING (BRG)Berling4432

Zobacz także: Polscy emeryci w rok zarobili na CD PROJEKT 2,4 mld zł

Warto też zwrócić uwagę na spółki: GPW, Kruszwica oraz Berling. One regularnie od wielu lat wypłacają dywidendy.

Łatwo dostępne środki powyżej 30 mln zł znacznie ułatwiają prowadzenie biznesu, zaś dla akcjonariuszy są znakiem, że spółka raczej nie będzie potrzebować dodatkowego finansowania i dobrze zarządza długiem. Warto odnosić te kwoty do wartości rynkowej spółki. Zwłaszcza w przypadku XTB i Berling wartość gotówki netto oscyluje wokół połowy kapitalizacji spółek. Taka kwota pozwala nawet przejąć konkurenta z branży. Może też posłużyć do wypłaty wyższej dywidendy w przyszłości, albo do skupu akcji własnych. Spółka śpiąca na gotówce może... spać spokojnie, a wraz z nią jej akcjonariusze.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.