Spółki energetyczne hitem inwestycyjnym ostatnich tygodni. Sprawdzamy z czego wynikają wzrosty
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 gru 2018, 06:45

Nie producenci gier, ale spółki energetyczne są inwestycyjnym hitem ostatnich tygodni. Wzrosty mają podłoże polityczne czy biznesowe?

Ostatni kwartał jest niezwykle udany dla spółek energetycznych z GPW. Notowania WIG-Energia urosły o 25%. Postanowiliśmy zapytać analityków czy odbicie to głównie zasługa czynników biznesowych czy politycznych?

Spółki energetyczne mają za sobą naprawdę rewelacyjne 3 miesiące. WIG-Energia urósł w tym okresie o 25% i nie ma sobie równych wśród warszawskich indeksów. Następny w kolejności WIG-Paliwa poszybował w tym samym okresie w górę o 11,5%. Większość indeksów jest jednak na minusie, a niektóre – jak WIG-Leki czy WIG-Moto – nawet kilkunastoprocentowym. Pod presją znajdują się nawet notowania bijących rekordy popularności producentów gier.
 

Tab. 1. Stopy zwrotu wybranych indeksów z GPW (na 5.11.2018)

 3 miesiące1 rok5 lat
WIG-Energia25%-7%-28%
WIG-Paliwa11,5%12%123%
WIG0,2%-4,5%13%
WIG-Banki-1%-4%-4%
WIG-Budownictwo-2,3%-30%-18%
WIG-Chemia-11%-34%-17%

Źródło: GPW

Wśród spółek energetycznych o największej kapitalizacji, najlepiej w ostatnich 3 miesiącach zachowywał się kurs PGE oraz Enei (wzrosty po 37%). Tauron podrożał o 33%, a Energa o blisko 18%. Wycena czeskiego CEZ-u spadła o blisko 3%.
 


Postanowiliśmy zapytać analityków co stoi za takim dobrym sentymentem do akcji spółek energetycznych. Wskazali kilka powodów.

Wzrost ceny prądu – pomaga czy szkodzi

Tomasz Duda z Erste Securities podkreśla, że w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka pozytywnych informacji dla sektora energetycznego.

- Cena za moc na przyszły rok jest powyżej oczekiwań. Wnioski taryfowe spółek okazały się również powyżej oczekiwań. Poza tym już widzimy, że od Nowego Roku będą spore podwyżki cen prądu. One nie przełożą się na wynik finansowy spółek energetycznych jeden do jednego, ale w niektórych segmentach będą pomagać, chodzi mi tutaj przede wszystkim o OZE – wyjaśnia Duda.

Nieco innego zdania jest Krzysztof Kubiszewski z Trigon DM.

- Wzrost cen prądu zmniejsza marże. To nie jest z pewnością pozytywna informacja dla spółek energetycznych. Przyczyn odbicia na ich kursach należy szukać gdzie indziej – mówi Kubiszewski.

Zobacz także: Ceny węgla energetycznego rosną – które spółki energetyczne są na to przygotowane, a które nie?

Trochę mniej ryzyka politycznego

Według Kubiszewskiego, za pozytywne nastroje na walorach spółek energetycznych odpowiadają przede wszystkim czynniki polityczne.

- Wydaje się, że inwestorzy przestali słuchać uważnie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Rynek coraz mniej wierzy też w budowę elektrowni atomowej – mówi analityk Trigon DM.

Tomasz Duda nie do końca zgadza się z takim wyjaśnieniem.

- Elektrownia atomowa to jest od lat bardziej projekt wirtualny, niż realny. Mimo to kursy spółek energetycznych wciąż reagują nerwowo, gdy powraca temat budowy „atomówki”. Wydaje mi się, że pewną część ryzyka politycznego mógł zdjąć ze spółek energetycznych wynik wyborów samorządowych, który nie był tak optymistyczny dla ekipy rządzącej, jak przewidywano – podkreśla analityk Erste Securities.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach spółka PGE wykazała zainteresowanie odkupieniem 30% udziałów w spółce PGE EJ1, odpowiedzialnej za projekt budowy elektrowni atomowej, od pozostałych udziałowców. A są nimi KGHM, Tauron i Enea. Tak się składa, że od momentu wygłoszenia tej deklaracji kurs akcji PGE się stabilizuje, a pozostałych spółek rośnie.
 

Notowania KGHM, Tauron Polska Energia, ENEA i PGE w ciągu ostatnich 3 miesięcy

PGE vs KGHM ENEA i Tauron

PGE daje największą nadzieję na dywidendy

Czy któraś ze spółek energetycznych notowanych na GPW jest mocniejsza fundamentalnie od pozostałych? Czy którąś opłaca się wkładać do portfela na długi termin?

- Jeśli popatrzymy na perspektywy przychodów i zysków, to najlepiej wygląda sytuacja spółek PGE i Enea. Poza tym PGE ma miejsce w bilansie na wypłacanie w przyszłości dywidend, ale ostatecznie wiele będzie zależało od właściciela i podejmowanych projektów inwestycyjnych – mówi Duda.

- Sytuacja fundamentalna polskich spółek energetycznych jest bardzo podobna. Na pewno PGE wyróżnia się płynnością – mówi z kolei Kubiszewski.

Inwestując w spółki energetyczne warto więc pamiętać, że wciąż jest to branża o podwyższonym ryzyku politycznym, w porównaniu do innych branż. Tym niemniej, nastroje wokół sektora wyraźnie się poprawiły, co powinno spowodować, że „odwilż” potrwa całą zimę, a może nawet i dłużej.

Zobacz także: 7 dywidendowych spółek, które w przyszłym roku mogą zaskoczyć jeszcze wyższą dywidendą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.