13 spółek z GPW, których przychody rosną regularnie od 10 lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 maj 2019, 06:30

13 spółek z polskiej giełdy, które od 10 lat regularnie, rok w rok zwiększają przychody

Niewiele jest dobrych parametrów pozwalających skutecznie odróżnić spółki odnoszące sukcesy w swojej branży. Jednym z nich jest stały wzrost przychodów. Świadczy on o wzroście zainteresowania produktami lub usługami przedsiębiorstwa. Nie podlega też tak dużym wahaniom jak zysk netto. Na naszej giełdzie szybko rośnie lista spółek, które rok w rok, regularnie zwiększają przychody. Aż 33 notowane na GPW podmioty zwiększają regularnie przychody od 8 lat. W tym 13 z nich od 10 lat i dłużej. Sprawdziliśmy, czy warto było w nie zainwestować.

Rosnące przychody - wiele mówiący parametr

Bardzo pożądanymi przez inwestorów parametrami mówiącymi o sile spółki, są możliwość wypłaty dywidendy oraz wzrost zysków. Jednak w ten sposób pomijane są spółki wzrostowe i te, które świadomie ograniczają wynik netto na rzecz inwestycji. Ponadto na wysokość zysków i ostatecznie na dywidendy ma wpływ bardzo dużo czynników jednorazowych.

Dlatego, przy wyborze spółek do portfela, warto także zwrócić uwagę na regularny wzrost przychodów. Są one zdecydowanie mniej podatne na one-offy. Dzięki temu parametrowi uwzględnimy też spółki, które jeszcze nie wyszły na plus, ale potrafią już rok w rok poprawiać wyniki sprzedażowe. Regularny wzrost przychodów świadczy o zdobywaniu przez spółkę coraz większego udziału w rynku.

Na szczególną uwagę zasługują te spółki, które potrafią regularnie zwiększać przychody. Aż 13 spółek z GPW wykazuje wzrost tego parametru rok w rok od 10 lat. Zebraliśmy je w jednej tabeli:

Spółki z GPW, które regularnie zwiększają przychody od co najmniej dziesięciu lat

SpółkaTickerOd tylu lat zwiększa regularnie przychody
LPPLPPOd ponad 15 lat
Inter CarsCAROd ponad 15 lat
EMC Instytut MedycznyEMCOd ponad 15 lat
CCCCCCOd 15 lat
Rainbow ToursRBWOd 14 lat
PGS SoftwarePSWOd 11 lat
Benefit SystemsBFTOd 11 lat
CM Enel-MedENEOd 11 lat
AmicaAMCOd 10 lat
KrukKRUOd 10 lat
Stalexport AutostradySTXOd 10 lat
SareSAROd 10 lat
MZN PropertyMZNOd 10 lat

Czy warto było zainwestować w takie spółki?

Czy inwestorzy doceniają spółki z rosnącymi przychodami? Sprawdziliśmy to. Zbadaliśmy jak zachowywał się kurs 13 najlepszych pod względem regularnego wzrostu przychodów spółek. Okazuje się, że uwzględniając wypłacone dywidendy, splity i inne operacje na akcjach, inwestorzy mogli zarobić niemal na każdej z nich.

Średnia (mediana) wzrostu kursu w ostatnich 10 latach wyniosła aż 310%. To zdecydowanie więcej niż wzrost mWIG40, który wyniósł 124%, czy WIG (+91%).

Stopa zwrotu ze spółek z rosnącymi przychodami od maja 2009 do maja 2019 r.

SpółkatickerStopa zwrotu z 10 lat
AmicaAMC3166%
PGS SoftwarePSW1911%
Rainbow ToursRBW1019%
LPPLPP727%
CCCCCC402%
Benefit SystemsBFT394%*
KrukKRU310%*
Inter CarsCAR299%
Stalexport AutostradySTX173%
CM Enel-MedENE124%*
SareSAR-3%*
EMC Instytut MedycznyEMC-57%
MZN PropertyMZN-68%*
Mediana310%
mWIG40124%
sWIG8028%
WIG91%
WIG2020%
* Stopa zwrotu spółki liczona od jej debiutu

Oczywiście obliczenia stopy zwrotu post factum niewiele mówią o przyszłym zachowaniu się kursu takich spółek. Jednak te dane pokazują, że rynek docenia spółki z rosnącymi przychodami. Dlatego warto zainteresować się takimi firmami i warto śledzić prognozy przedstawiane przez zarządy oraz perspektywy dla ich branż. Wzrost przychodów świadczy o dobrym zarządzaniu przedsiębiorstwem i o solidnych podstawach biznesowych. To z kolei jest podstawowym wymogiem do stabilizacji, a nawet wzrostu kursu akcji, a w przyszłości także wzrostu wypłacanych dywidend.

Zobacz także: 5 spółek ze stopą dywidendy przekraczającą 10% oraz 9 z wysoką dywidendą powyżej 7% 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.