Spółki energetyczne z GPW mogą znowu zacząć rosnąć
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 lip 2019, 07:08

Akcje spółek energetycznych mogą wrócić do inwestycyjnych łask - 3 solidne argumenty za tym przemawiające

Pojawia się coraz więcej argumentów fundamentalnych, które wskazują na to, że bessa na spółkach energetycznych zaraz się zakończy. Dużo będzie zależało od postawy państwa, czyli podmiotu kontrolującego największe firmy z tego sektora.

Jeśli to nie jest giełdowy Armageddon, to nie wiemy co nim jest. Indeks WIG-Energia od połowy 2017 roku do dziś spadł o około 44%, a od szczytu z 2014 roku o około 58%. To naprawdę dużo, jak na wskaźnik który grupuje spółki użyteczności publicznej. Podczas ostatniego kryzysu finansowego S&P500 Utilities poszedł w dół o 39%, w okresie od stycznia 2008 roku do lutego 2009 roku. Krótko mówiąc, na polskich spółkach energetycznych mieliśmy w ostatnich kilku kwartałach spadek odpowiadający przecenie w USA na podobnych spółkach w trakcie wielkiego kryzysu, który zdarza się raz na kilka dekad.

WIG-energia lata 2010 - 2019

WIG-energia

Rząd zainwestuje w zieloną energię, za pośrednictwem spółek giełdowych

Wiele wskazuje jednak na to, że fatalny okres dla spółek energetycznych właśnie się kończy. Przemawia za tym klika faktów.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę ewolucję rządowego podejścia do odnawialnych źródeł energii (OZE). Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach pod tytułem „Myśląc Polska” premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że jednym z kluczowych obszarów zainteresowania rządzącej koalicji jest ekologia. – Musimy dbać o zieleń, dbać o drzewa. Na forum europejskim zadbamy o to, aby móc inwestować w zieloną energię – stwierdził premier.

To oznacza, że potężne środki na rozwój OZE z unijnego funduszu modernizacyjnego popłyną do państwowych spółek energetycznych. Przypomnijmy, że ten fundusz to nowy instrument wspierania modernizacji systemu energetycznego w krajach UE w których PKB per capita jest niższe niż 60% średniej dla całej UE w roku 2013. Fundusz ma działać w latach 2021-2030 i korzystać ze środków pozyskanych ze sprzedaży 2% ogólnej puli uprawnień do emisji CO2. Z szacunków polskiego resortu środowiska wynika, że Polsce przypadnie do 17 mld euro!

Jak wiadomo, inwestorzy lubią „grać pod przyszłość”. Inwestycje spółek energetycznych w OZE mogą wywołać falę optymizmu co do ich przyszłych wyników. Wśród firm notowanych na GPW z pewnością w inwestowaniu w „zieloną energię” będzie się wyróżniała Energa, która w poniedziałek zapowiedziała zwiększanie zaangażowania w odnawialne źródła energii (a już teraz 30% jej miksu wytwórczego stanowi energia z OZE).

ródła

Uruchomienie rekompensat za obniżki cen energii tuż tuż

Wydaje się, że to tylko formalność: niedługo zostaną uruchomione rekompensaty za obniżki cen energii. Nowelizacja ustawy o cenach energii obowiązująca od 1 lipca daje szansę, że pierwsze wypłaty dla spółek giełdowych będą możliwe już w sierpniu. Wdrożenie systemu rekompensat będzie dla nich oznaczało zwrot kosztów poniesionych w I kwartale 2019 roku oraz odwrócenie rezerw zawiązywanych w IV kwartale 2018.

Warto wczytać się w poniższą tabelę. Z analizy DM mBanku wynika, że uporządkowanie kwestii rekompensat będzie szczególnie ważne dla Tauronu i Energi.

eksp

Spółki energetyczne znów staną się spółkami dywidendowymi

Nie ukrywajmy, że państwo – pod tymi czy innymi rządami - lubi pobierać dywidendy ze spółek giełdowych. Prawdopodobieństwo wypłacania dywidend przez spółki energetyczne w najbliższych latach jest spore. Dlaczego?

1. Bo budżet zapewne będzie tego potrzebował.

2. Bo sektor energetyczny finalizuje projekty inwestycyjne o wartości prawie 23 mld zł i można oczekiwać znacznego spadku CAPEX w nadchodzących kwartałach.

3. Bo bilanse spółek przestaną już nadmiernie się zwiększać (a ich zadłużenie powinno konsekwentnie się zmniejszać: dług netto/EBITDA powinien spaść z obecnych 2,3x do 1,4x na koniec 2021 roku).

Skoro można się spodziewać powrotu dywidend ze spółek energetycznych, to powinni się nimi na powrót zainteresować miłośnicy spółek dywidendowych. Zapewne niektórzy młodzi gracze giełdowi już zapomnieli, że spółki energetyczne dzieliły się hojnie zyskami. Tauron robił to po raz ostatni w 2015 roku, ENEA i Energa w 2017, a PGE w 2016.

Jest jeszcze jeden drobny argument przemawiający za tym, że koniec bessy na spółkach energetycznych może być bliski. Proszę zerknąć na wykres WIG-Energia w horyzoncie 3-letnim. Można przyjąć, że widać formowanie się podwójnego dna. Jeśli tak jest naprawdę, to obecnie jest idealny moment do zajmowania pozycji długiej na spółkach energetycznych. Dodatkowy argument techniczny przy tylu ważnych argumentach fundamentalnych to nie jest byle co.

Zobacz także: Vestor sypnął rekomendacjami dla producentów gier. Potencjał wzrostu akcji CD PROJEKT to prawie 30%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.