Akcje Play, Orange i właściciela Plus GSM rosną - ceny abonentów pójdą w górę
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 lip 2019, 14:24

Wycena telekomów rośnie jak na drożdżach. Abonentów czeka podwyżka cen, która umożliwi pozyskanie kapitału na sieć 5G w Polsce

Branża telekomunikacyjna przez ostatnie lata nie była w dobrej kondycji. Jednak w tym roku doszło do przełomu. Nadeszła podwyżka cen abonamentów u głównych graczy na rynku, czyli Orange i Play. Do nich dołączył ostatnio Cyfrowy Polsat. Podwyższenie cen przyniesie spółkom większe zyski, które będą mogły przeznaczyć na inwestycje w technologie 5G. W przyszłości pozwoli to na rozwój cyfrowego biznesu w Polsce.

Do tej pory spółki z branży telekomunikacyjnej rywalizowały ze sobą mocno, systematycznie obniżając ceny abonamentów. Dzięki temu Polska, na tle innych krajów europejskich, ma niskie ceny usług telekomunikacyjnych. Jednak nieformalna wojna cenowa właśnie się zakończyła, a główni gracze mają wspólny cel.

- Widzimy w Polsce silny ruch spółek telekomunikacyjnych. Orange Polska, Play Communications i Cyfrowy Polsat, czyli trzy główne spółki telekomunikacyjne, rosły w czerwcu po 20 - 30 proc. Tym samym spółki telekomunikacyjne okazały się najlepszymi inwestycjami w tym roku. W pierwszych dwóch kwartałach br. zyskały ponad 40% - komentuje Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI.

Zobacz także: Oto wydarzenie, które może wywołać silne wzrosty na polskiej giełdzie i w gospodarce - efekt motyla na GPW

Telekomy w górę

Polskie firmy telekomunikacyjne mają jedne z najniższych cen abonamentów na rynku europejskim. Podwyżki były na początku kilkuzłotowe na tzw. pakietach bez limitu, jednak w przyszłości mogą być większe. Wpływ na to mają plany budowy sieci 5G, na którą obecnie jest poszukiwany kapitał.

Lawinę wzrostów zapoczątkowało Orange. Jednak podwyżka abonamentów to nie tylko większe ceny. Spółka zdecydowała się na dodanie benefitów w ramach droższych abonamentów np. poprzez zwiększenie pakietów danych. Dzięki temu klienci telekomów nie zareagowali negatywnie na zmiany, a notowania spółek telekomunikacyjnych wyraźnie rosną.

- Za główny czynnik sprawczy silnego odbicia spółek telekomunikacyjnych odpowiedzialne są planowane podwyżki cen usług sieci komórkowych. Dodatkowo wpływ na wzrost kursów akcji może mieć komunikat Cyfrowego Polsatu, który zapowiedział podniesienie stawek za udostępnianie swoich pakietów telekomunikacyjnych sieciom kablowym już od jesieni. Podwyżka ma być bardzo wysoka i wynieść ponad 100% na użytkownika za pakiet. Wprowadzona zostanie też indeksacja cen w przyszłości – zwraca uwagę Ryszard Rusak.

Ta sytuacja oznacza, że nieformalnie skończyła się już wojna cenowa. Na jesieni podwyżki również nastąpią w Cyfrowym Polsacie, kiedy zostaną uruchomione nowe systemy IT oraz sprzedaży. Według Zygmunta Solorza powinna zostać stworzona wspólna platforma dla technologii 5G.

Indeks WIG-telekomunikacja najwyżej od lat

Ostatnie lata nie były korzystne dla branży telekomunikacyjnej. Sam indeks WIG-telekomunikacja od 2012 roku tracił nieprzerwanie na wartości. Moment przełomowy nastąpił dopiero w tym roku. Stopniowe odbicie było widać już od stycznia. Ale dopiero w czerwcu, po oficjalnym ogłoszeniu podwyżki cen abonamentów przez liderów rynku, notowania poszły dynamicznie w górę. W ciągu pierwszych miesięcy 2019 roku kurs wzrósł o 61%.

Notowania WIG-telekomunikacja (1 rok)

telkom

Orange, który jako pierwszy ogłosił podwyżkę cen, wzrósł nawet do ceny 7,45 zł za akcję. Obecna kapitalizacja spółki wynosi prawie 9 mld zł. Nieco niższą wartość, bo 8,33 mld zł, wykazuje Play. Jeszcze kilka lat temu cena za akcję Playa kosztowała około 14 zł, a od początku czerwca kurs wskoczył na poziom 30-35 zł.

Zobacz także: Play ma przedwstępną umowę nabycia grupy 3S o wartości około 96 mln euro

Cyfrowy Polsat właśnie notuje historyczne maksima, kurs znajduje się na poziomie 30 zł. Oprócz podwyżek cen, spółka zapowiada na jesieni wprowadzenie nowych systemów IT oraz sprzedaży. Prezes Zygmunt Solorz podkreśla, że w jego ocenia wprowadzenie technologii 5G w Polsce powinna się opierać na wspólnej infrastrukturze dla całej branży.

Kilka dni temu Sejm uchwalił ustawę, która jest furtką dla technologii 5G w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Założeniem Komisji Europejskiej w sprawie najnowszej sieci jest wprowadzenie jej we wszystkich państwach członkowskich do 2025 roku, a już w przyszłym roku ma być dostępna choć w jednym, dużym mieście w każdym kraju.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.