9 spółek, których akcje dzielnie opierają się przecenie wywołanej przez koronawirus
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 mar 2020, 06:00

9 spółek, które poprawiły wyniki, a ich akcje dzielnie opierają się przecenie wywołanej przez koronawirusa

Niektóre spółki wykazują się wyjątkową odpornością na sytuację rynkową. Ich kurs akcji w ostatnim czasie spadł relatywnie najmniej, a ponadto podały dobre wyniki za 2019 r. To właśnie takie spółki mają teoretycznie szansę na szybki wzrost po uspokojeniu się sytuacji spowodowanej koronawirusem.

Wśród spółek, które podały wyniki za 2019 r. wyszukaliśmy te, które wykazały zwiększone przychody oraz zysk zarówno na poziomie sprzedaży jak i operacyjnym. Niestety w obecnej sytuacji przy coraz większych obostrzeniach dla gospodarki, dobre wyniki za poprzedni rok nie są przesłanką do ich utrzymania także w przyszłości.

Niektóre spółki już podały, że epidemia koronawirusa znacząco wpłynie na wyniki za 2020 r. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa kryzys dotknie w tym samym stopniu. Pokazują to notowania. Niektóre spółki spadły relatywnie mniej w ostatnich tygodniach od innych. To właśnie te, z dobrymi wynikami i kursem akcji, który w minimalnym stopniu zareagował spadkami, mogą w przyszłości silnie wzrosnąć. Znaleźliśmy takich spółek 9.

Zobacz także: Lista spółek, planujących wypłacić dywidendy w 2020, pomimo epidemii koronawirusa oraz tych, które zawieszają przez niego wypłaty 

Dobre wyniki za 2019 r. i silny relatywnie kurs akcji

Wśród spółek, które opublikowały lepsze wyniki za 2019 r. są trzy, których kurs akcji jest już wyżej niż był w połowie lutego. Pierwszą z nich jest Neuca #NEU. Spółka już jest na plusach. Cena jednej akcji jest wyżej o ok. 11% w porównaniu do sytuacji sprzed kryzysu. Jednocześnie ten największy hurtowy dystrybutor farmaceutyków w Polsce podał bardzo dobre wyniki za 2019 r. Przychody wzrosły o ok. 7%, a zysk operacyjny o 19% w porównaniu do 2018 r. Neuca ogłosiła też chęć wypłaty dywidendy o rekordowej wysokości 8,65 zł na akcję.

Drugą spółką, której kurs już zanegował spadki jest deweloper gier mobilnych Ten Square Games #TEN. Kurs akcji jest już o ok 5% wyżej w porównaniu do poziomów z połowy lutego, choć do rekordowego poziomu z początku marca jeszcze mu trochę brakuje. Deweloper podał wyniki za 2019 r. Wykazał podwojenie przychodów oraz niemal dwukrotnie wyższy zysk na każdym poziomie.

Także kurs Asseco SE #ASE jest na podobnym poziomie, co sprzed krachu głównych indeksów. Jednocześnie producent oprogramowania zanotował przychody o 31% wyższe oraz zysk operacyjny o 48% wyższy w porównaniu do 2018 r. Ponadto spółka zapowiedziała wypłatę dywidendy w wysokości 0,74 zł na akcję.

Relatywnie niewielki spadek wartości akcji zanotowała też sieć sklepów spożywczych Dino Polska #DNP. Kurs akcji spółki jest co prawda o 7% niżej od szczytów z połowy lutego, ale w porównaniu do innych spółek, można uznać taki wyniki za bardzo dobry. Spółka podała też, że w 2019 r. osiągnęła przychód o 31% większy w porównaniu do 2018 r., a zysk ze sprzedaży, operacyjny i netto wzrósł o ok. 32% w tym okresie. Dino na razie korzysta na obecnej sytuacji, choć pozostaje pytanie, czy będzie potrafił utrzymać wyniki w przyszłości.

„Dla Dino nowym wyzwaniem będzie utrzymanie dynamiki sprzedaży ze względu na prawdopodobny wzrost bezrobocia szczególnie u osób zatrudnionych na śmieciówkach. Okres Świąt Wielkanocnych, który jest zazwyczaj okresem wzmożonej sprzedaży, tym razem nie przyniesie takiego efektu, a to negatywnie może wpłynąć na wyniki II kw. rdr. Niewiadomą też jest jaki odciśnie efekt kwarantanna domowa na sprzedaż w marketach” - komentuje Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.

Dwie kolejne spółki z grupy Asseco, Asseco BS #ABS oraz Asseco Poland #ACP także wykazały przychody i zysk wyższy w 2019 r. Ich kurs jest obecnie o ok. 8% niżej od szczytu w lutym. Asseco BS ogłosił chęć wypłaty dywidendy o najwyższej w historii wartości 1,80 zł na akcję.

Do tego grona można też zaliczyć jeszcze trzy spółki informatyczne. Wszystkie wykazały rosnące przychody i zysk w ostatnim roku. Są to IFIRMA #IFI, Comarch #CMR i LiveChat Software #LVC. W tabeli poniżej prezentujemy zestawienie zbiorcze wymienionych spółek.
 

Spółki z rosnącymi przychodami i zyskiem oraz relatywnie silnym kursem akcji

SpółkaWzrost przychodów w 2019 r.Wzrost zysku operacyjnego w 2019 r.Zmiana kursu od połowy lutegoUwagi
Neuca (NEU)7%19%12%Regularne wypłaty dywidendy od 15 lat
Ten Square Games (TEN)109%91%5% 
Asseco SEE (ASE)31%48%0%Regularne wypłaty dywidendy od 10 lat
Dino Polska (DNP)31%31%-7% 
Asseco BS (ABS)8%14%-8%Regularne wypłaty dywidendy od 10 lat
Asseco Poland (ACP)14%23%-10%Regularne wypłaty dywidendy od 14 lat
IFIRMA (IFI)22%74%-12% 
Comarch (CMR)5%77%-12% 
LiveChat Software (LVC)21%13%-12%Regularne wypłaty dywidendy od 6 lat


Warto zauważyć, że kurs większości z tych spółek znajduje się w kilkuletnim, długoterminowym trendzie wzrostowym. Sytuacja związana z koronawirusem odcisnęła piętno i przerwała wzrosty na ich notowaniach, ale spadek kursu był relatywnie niski. Jednocześnie wyniki finansowe za 2019 r. potwierdziły dobrą kondycję. Jeśli założymy, że rynek dyskontuje przyszłe problemy, to sygnał w postaci utrzymania się kursu na relatywnie silnym poziomie, daje nadzieję na kontynuację wzrostu po zakończeniu się obecnej sytuacji kryzysowej.

Zobacz także: KNF dokręca śrubę bankom i ubezpieczycielom – zaleca wstrzymanie dywidendy ze względu na koronawirusa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost