Indeks NewConnect wzrósł od początku roku 38%. Trwa hossa na małej giełdzie, a inwestorom niestraszny kryzys i koronawirus
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
04 maj 2020, 06:50

NC Index od początku roku wzrósł o 38%. Trwa gamingowo-biotechnologiczna hossa na małej giełdzie, a sprzyja jej epidemia COVID-19

Renesans NewConnect, o którym pisaliśmy niecały rok temu przerodził się w hossę. Inwestorom niestraszny kryzys i koronawirus, bo w czasie gdy indeksy na świecie od początku roku zanurkowały o kilkanaście procent, to NCIndex jest 38% na plusie.

Koronawirus i epidemia COVID-19 wywołała na polskiej giełdzie dawno nie widzianą hossę. Odbywa się ona jednak w obszarze małych spółek, skupionych wokół rynku NewConnect. Fundamenty pod trwający obecnie rynek byka zostały jednak wylane wiele lat temu. Głównymi beneficjentami obecnych wzrostów są bowiem spółki produkujące gry i biotechnologiczno-medyczne. Tak się składa, że przedstawiciele obydwu sektorów, mowa m.in. o 11 bit studios, czy spółce Selvita, przeszły całą ścieżkę z małej giełdy na parkiet główny GPW i osiągnęły miliardowe wyceny, uwiarygodnione przez obecność instytucji finansowych w akcjonariacie.

Zobacz także: Gaming i biotechnologia to lokomotywy NewConnect. Po 12 latach od powstania mała giełda przeżywa renesans

Indeks NewConnect od początku roku wzrósł o 38%

W czasie, gdy indeksy giełd na całym świecie są od początku roku na solidnych minusach, indeks małej polskiej giełdy mocno zwyżkuje. Od początku roku NC Index wzrósł o 38%. W tym samym okresie amerykański S&P500 stracił 12%, japoński Nikkei spadł o 17%, niemiecki DAX zniżkował o 18%, a polski WIG20 stracił najwięcej w tym gronie, bo 23%

NC Index, lata 2018 - 2020

NC Index, lata 2018 - 2020

Hossa na rynku NewConnect rozpoczęła się na początku 2020 roku. Nie obyło się jednak bez tąpnięcia wywołanego przez koronakrach. Po spadkach nie ma już jednak śladu. NC Index w ekspresowym tempie odrobił wszystkie straty spowodowane przez koronawirus i w tej chwili znajduje się na najwyższym poziomie od 2017 roku.

Spółki z NewConnect korzystają na epidemii COVID-19

Dlaczego indeks NewConnect szybko otrząsnął się po panice wywołanej przez epidemię koronawiursa? Głównie jest to efekt tego, że czołowe dwa sektory, które mają największy udział w indeksie, czyli producenci gier oraz sektor biotechnologiczny w mniejszym lub większym stopniu korzystają na wybuchu epidemii. Producenci gier sprzedają więcej gier, a spółki medyczne i biotechnologiczne prowadzą badania lub oferują usługi pozwalające przeciwdziałać rozwojowi epidemii.

Najlepiej zależność pokazują stopy zwrotu spółek notowanych na NewConnect. Akcje spółki MedCamp, która posiada w swoim portfelu laboratorium genetyczne GenXone, umożliwiające badania diagnostyczne COVID-19, wzrosły od początku roku 1500%! Akcje spółki Biomaxima, która oferuje szereg produktów do przeciwdziałania epidemii koronawirusa, wzrosły od początku roku ponad 800%!

Silne wzrosty notują też producenci gier. Akcje Creepy Jar, producenta gry Green Hell, od początku roku wzrosły o 200%. Notowania spółki Carbon Studio wyspecjalizowanej w produkcji gier VR w tym czasie zwyżkowały o 194%, a spółki SONKA portującej gry na konsolę Nintendo Switch wzrosły o 145%.

Zobacz także: SONKA z grupy PlayWay wchodzi na NewConnect. Co warto wiedzieć o spółce?

Obroty na spółkach z NewConnect porównywalne do niektórych z WIG20

Silne wzrosty na NewConnect potwierdzane są przez obroty. Mała giełda coraz częściej notuje wyższe obroty niż indeks małych spółek z GPW, czyli sWIG80. W czwartek, 30 kwietnia obroty na NC Index wyniosły 48,7 mln zł, podczas gdy w przypadku sWIG80 było to 37 mln zł. Kilkumilionowe obroty w czasie sesji na akcjach niektórych spółek na małej giełdzie są niemal normą.

W czwartek 30 kwietnia największe obroty notowały akcje producenta gier Jujubee, które wyniosły 7,2 mln zł. W środę były to akcje spółki BioMaxima - odpowiednio 7 mln zł. We wtorek, 28 kwietnia najwięcej obrotów wygenerował The Farm 51 i wyniosły one 9,4 mln zł. W każdym z tych przypadków mówimy o wartościach obrotów, które notują najmniej handlowane spółki z indeksu największych spółek WIG20.

Pomimo, że na NewConnect trwa hossa i rynek cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, pełni on wciąż najważniejszą swoją funkcję, czyli stanowi przedsionek przed wejściem na GPW. Spółki przechodzące z NC na GPW są w ostatnich latach głównym źródłem debiutów na parkiecie głównym. W 2019 roku z 6 debiutów na parkiecie głównym, aż 5 stanowiły przejścia z NewConnect. W tym roku plany przejścia na rynek główny w zapowiedziały kolejne spółki z NewConnect jak Movie Games czy Creepy Jar.

Zobacz także: Debiuty, IPO: Lista debiutów 2020

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.