Zagraniczny fundusz inwestycyjny obstawia, że akcje PZU będą spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 maj 2020, 06:15

Zagraniczny fundusz inwestycyjny ma dużą pozycję na spadek kursu akcji PZU

Lubujący się w szortowaniu spółek brytyjski fundusz Marshall Wace ma otwartą dużą pozycję na spadek kursu akcji PZU.

Od 14 maja fundusz Marshall Wace ma sprzedane na krótko 0,51% akcji netto PZU. Mowa więc o pozycji o wartości około 126,5 mln zł. Tak wynika z Rejestru Krótkiej Sprzedaży publikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pozycja była budowana przez jakiś czas. To pierwsza od 2017 roku pozycja na spadek akcji czołowego polskiego ubezpieczyciela.
 

pzu rks knf

Zobacz także: 40 spółek, które zamierza wypłacić dywidendę pomimo kryzysu w 2020 r. W tym 9 ze stopą powyżej 7%

Szortowanie PZU to stawanie w kontrze do rekomendacji

Fundusz Marshall Wace lubuje się w szortowaniu polskich spółek z GPW. Warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj ma kilka dużych pozycji krótkich na naszym parkiecie. Obecnie ma duże szorty także na KGHM oraz Alior Banku.

Szortując PZU fundusz nie boi się grać przeciwko analitykom z biur maklerskich. Wszystkie rekomendacje dla ubezpieczyciela wydane w 2020 roku były pozytywne lub neutralne.

,

PZU
PZU

 

Analitycy BM mBanku w swoim najnowszym raporcie o PZU wyrazili opinię, że sektor ubezpieczeń w Polsce przejdzie przez koronakryzys lepiej, niż branża bankowa, ale nie uniknie turbulencji. Oczekiwane jest wyhamowanie przyrostu składki przypisanej brutto w segmencie majątkowym ze względu na znaczący spadek sprzedaży samochodów czy rosnącą skłonność gospodarstw domowych do zmniejszania wydatków zmiennych, takich jak nieobowiązkowe polisy. Z drugiej strony, jak zauważają analitycy BM mBanku, epidemia COVID-19 zwiększyła zainteresowanie klientów produktami ochronnymi (zdrowie i życie).

Co ważne, analitycy spodziewają się, że grupa PZU będzie musiała w tym roku dokonać odpisów w segmencie bankowym (np. 720 mln zł w przypadku Alior Banku). Przy czym te odpisy nie będą miały znaczącego wpływu na wycenę PZU. W ocenie BM mBanku PZU powinno utrzymać wysoki poziom zwrotu na kapitale (około 15%).

Wiadomo już jednak, że PZU nie utrzyma na wysokim poziomie wskaźników dywidendy, jak zakładali analitycy BM mBanku. Projekt uchwał na WZA (26 maja) mówi o pozostawieniu zysku netto, wypracowanego w 2019 roku, w spółce i niewypłacaniu dywidendy. 2,64 mld zł ma pójść na kapitał zapasowy, a 7,3 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
 

Wyniki finansowe PZU

wyniki pzu

Ale uwaga: Warren Buffett pozbył się akcji ubezpieczyciela Travelers!

Warto zwrócić uwagę na to, że wytrawni inwestorzy generalnie nie widzą przyszłości sektora finansowego w różowych barwach. Wedle najnowszych sprawozdań dotyczących Berkshire Hathaway, Warren Buffett pozbył się ze swojego portfela wszystkich akcji spółki Travelers.

Travelers to firma ubezpieczeniowa. Od początku roku straciła 34% wyceny. Perspektywy dla tego waloru, w oczach analityków, są niepewne. Średnia z rekomendacji to co prawda „trzymaj”, a cena docelowa to 114 USD (przy obecnej cenie 90 USD), jednak wydaje się, że problemy sektora finansowego w tym kryzysie dopiero co się rozpoczęły.

Notowania Travelers na tle S&P500

travelers sp500

Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: Warren Buffett pozbył się akcji linii lotniczych, teraz zaczyna sprzedawać walory banków. Berkshire Hathaway redukuje pozycje na Goldman Sachs i U.S. Bancorp

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.