Znowu można grać na spadek akcji spółek na 6 europejskich parkietach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
19 maj 2020, 06:30

Znowu można grać na spadek akcji - po 2 miesiącach wraca krótka sprzedaż na 6 europejskich parkietach

Zakaz krótkiej sprzedaży - pozwalającej na grę na spadek akcji - został wczoraj odwołany we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Belgii oraz Grecji.

Wprowadzony w połowie marca zakaz szortowania - m.in. na giełdach we Francji, Hiszpanii czy Włoszech - został wczoraj odwołany. Przypomnijmy, że krótka sprzedaż była niedozwolona głównie na wybranych akcjach. Całkowity zakaz został wprowadzony jedynie w Korei Południowej.

Zobacz także: Giełdy zakazują krótkiej sprzedaży pozwalającej na grę na spadek akcji

Zakaz krótkiej sprzedaży odwołany

Od wczoraj płyną do nas informacje z europejskich giełd o wznowieniu krótkiej sprzedaży, która została zakazana w połowie marca, w samym centrum koronakrachu. Taki zakaz był wprowadzony w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii, Austrii oraz Grecji.

Zakaz krótkiej sprzedaży miał obowiązywać we Włoszech jeszcze do 18 czerwca. Jednak z uwagi na zniesione ograniczenia na innych europejskich parkietach, zdecydowano się na jego anulowanie również na giełdzie w Mediolanie.

Francuski regulator rynku akcji Autorité des Marchés Financiers (AMF), pomimo odwołania zakazu, podkreśla, że sytuacja będzie nadal na bieżąco monitorowana w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

„Biorąc pod uwagę postępującą normalizację wskaźników ryzyka na rynku francuskim, Autorité des Marchés Financiers postanowił zawiesić wyjątkowy środek nakładający zakaz tworzenia krótkich pozycji i wzrostu istniejących krótkich pozycji. AMF będzie ściśle monitorować ogólną sytuację na rynkach finansowych” - napisano w oświadczeniu AMF.

Przepisy Unii Europejskiej zezwalają na takie zakazy krótkiej sprzedaży, jeśli jest to konieczne, aby zapobiec „poważnemu zagrożeniu dla stabilności finansowej lub zaufania rynku”. Jednak przypomnijmy, że zakaz szortowania nie objął wszystkich akcji spółek na europejskim rynku. Przykładowo we Włoszech dotyczył on akcji 85 spółek (z około 350), w tym UniCredit, Generali, Ferrari i Juventus.

Krytyka zakazu sprzedaży

Jak podaje agencja Reutera, jeszcze w zeszłym tygodniu m.in. Światowa Federacja Giełd skierowała list do francuskiego regulatora, aby zniesiono zakaz krótkiej sprzedaży.

„W dłuższej perspektywie czasowej zakazy mogą podważać zaufanie do kluczowych europejskich rynków finansowych i utrudniać cel unii rynków kapitałowych, co będzie miało zasadnicze znaczenie dla ożywienia Europy po głębokim szoku gospodarczym spowodowanym przez COVID-19” - napisano w liście.

Warto zwrócić uwagę, że wprowadzenie zakazu w połowie marca zbiegło się z idealną okazją do kupowania akcji. Teraz wydaje się, że rynki akcji już nie obawiają się spadków wywołanych koronawirusem. Może to zniesienie zakazu krótkiej sprzedaży na europejskich parkietach to... sygnał kontrariański?

Zobacz także: Wojciech Cejrowski zmienił się w komentatora giełdowego i nawołuje, aby zakazać krótkiej sprzedaży

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.