Rynek VR to nie tylko gaming. Zobacz jak polskie spółki wykorzystują technologię AR oraz MR w swoich rozwiązaniach
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 cze 2020, 06:30

Czas wyjść poza rynek VR. Zobacz jak polskie spółki wykorzystują technologię AR oraz MR w swoich rozwiązaniach

VR podbił branżę gier. Natomiast Rzeczywistość Rozszerzona i Rzeczywistość Mieszana znajdują zastosowanie na rynku medycznym i laboratoryjnym. Polskie spółki technologiczne z sektora MedTech i LabTech - InventionMed, MedApp, czy Holo4Labs – opierają swoją działalność o AR oraz MR.

Wirtualna rzeczywistość to świetna rozrywka dla graczy. W szczególności w czasie pandemii, gogle VR zyskały bardzo na popularności. Jednak tym razem odchodzimy od gamingu i pokazujemy, jak technologie AR (Augmented Reality) oraz MR (Mixed Reality) są coraz częściej wykorzystywane na szeroko pojętych rynkach MedTech i LabTech.

Jak wynika z raportu „Global Augmented Reality and Mixed Reality Market”, technologie AR oraz MR mają co raz większy procentowy udział na rynku ochrony zdrowia. Potwierdza to również prezes MedAppu, Krzysztof Mędrala. Wskazuje on, że rynek medycznych rozwiązań będzie drugim najważniejszym sektorem dla VR/AR/MR.

„Obecna wartość globalnego rynku VR/AR/MR to około 11 miliardów USD. Oczekuje się, że rynek VR w najbliższych latach będzie rósł na poziomie około 13% rocznie, natomiast AR/MR w tempie ponad 20% rocznie. W obu przypadkach aktualnie rynek zdominowany jest przez oprogramowanie związane z sektorem gamingowym – mówi Krzysztof Mędrala, prezes zarządu MedApp - Wg szacunków analityków banku Goldman Sachs do 2025 roku rynek medycznych rozwiązań VR i AR/MR będzie drugim najważniejszym sektorem w całym rynku VR/AR/MR po sektorze gamingowym” - dodaje.

rynek AR MR

Źródło: Raport „Global Augmented Reality and Mixed Reality Market”

Rynek VR/AR/MR

VR dominuje na rynku gier. Rozszerzona rzeczywistość szturmem podbija zastosowania profesjonalne od medycyny po Industry 4.0. Rynek rozszerzonej rzeczywistości AR/MR rośnie 4-krotnie szybciej niż VR. Zacznijmy najpierw od rozróżnienia tych 3 pojęć, które tłumaczy nam Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs. Jest to spółka na co dzień działająca w branży laboratoryjnej wykorzystująca technologię MR w swoich rozwiązaniach.

„Wirtualna Rzeczywistość ma zastosowanie w grach i szkoleniach. Od dawna wiadomo, że to rozwiązanie nie nadaje się do wspierania procesów wykonywanych na bieżąco, czyli nie można jej zastosować w przemyśle do wsparcia pracowników just-in-time. Pod tym względem jest to bardzo ograniczona technologia” - mówi Przemysław Budnicki.

Idąc dalej, „Augmented Reality (AR), czyli Rozszerzona Rzeczywistość nakłada dodatkowe warstwy i dane na to, co widzimy aktualnie przez okulary, ekran telefonu lub tablet. AR to np. pokemon GO, kamera z nawigacją, instrukcja wyświetlana dla pracownika, w jaki sposób powinien serwisować maszynę”.

Natomiast jeśli chodzi o mieszaną rzeczywistość to jak wskazuje prezes Holo4Labs „łączy ona funkcjonalności AR i w razie potrzeby VR oraz dane z urządzeń IoT (Internet of Things), przetwarzanie w chmurze i wsparcie algorytmów AI (Artificial Intelligence) np. do rozpoznawania przestrzeni i kontekstu pracy. I to jest właśnie przyszłość, która ma ogromny potencjał to wykorzystanie na masową skalę w przemyśle”.

Sprawdźmy jak polskie spółki wykorzystują te technologie w swoich rozwiązaniach i jak mogą one zrewolucjonizować jakość np. branże MedTech i LabTech.

MedApp i CarnaLife Holo

MedApp jest spółką technologiczną notowaną na rynku NewConnect. W najbliższym czasie planuje przeniesienie notowań na Główny Rynek GPW. Spółka specjalizuje się w dziedzinie telemedycyny, a jej rozwiązania są oparte zarówno o sztuczną inteligencję jak i mieszaną rzeczywistość. Flagowym produktem jest CarnaLife Holo, który dzięki wykorzystaniu MR, będzie służyć m.in. do wykonywania zabiegów chirurgicznych.

„CarnaLife Holo wykorzystująca mieszaną rzeczywistość, w chwili obecnej stosowana jest w procesie diagnostycznym przed i w trakcie wykonywania skomplikowanych zabiegów m.in. chirurgicznych, ortopedycznych, kardiologicznych czy onkologicznych oraz w edukacji medycznej zarówno dla personelu medycznego jak i samych pacjentów. Dodatkowo, platforma ta znalazła również zastosowanie w szkoleniu pracowników z sektora farmaceutycznego” - wskazuje Krzysztof Mędrala, prezes MedAppu.

„Co istotne, zastosowanie AR i MR w CarnaLife Holo spowodowało, iż użytkownik ma możliwości takie jak w rzeczywistości wirtualnej czyli interakcję z hologramami. Hologram może być obracany, przemieszczany, użytkownik może „wejść w dane” jednocześnie widząc cały otaczający, rzeczywisty świat w tym między innymi pacjenta. Dostęp do trójwymiarowego hologramu przedstawiającego struktury anatomiczne pacjenta oraz zmiany patologiczne przed czy podczas zabiegu daje nowe możliwości w zakresie specjalizacji zabiegowych” - dodaje.

Spółka pracuje również nad produktem CarnaLife System. Będzie un umożliwiać zdalne sterowanie stanem zdrowia pacjenta.

medapp_2

Źródło: MedApp

Zobacz także: Kolejny krok MedAppu w drodze na Rynek Główny GPW

InventionMed i TutorDerm

Spółka InventionMed, podobnie jak MedApp, jest notowana na NewConnect. Specjalizuje się w tworzeniu symulatorów medycznych w technologii VR na potrzeby edukacji w dziedzinie dermatologii klinicznej i estetycznej. Flagowym produktem spółki jest TutorDerm, który ułatwi właśnie edukację lekarzy. Ponadto, InventionMed pracuje również nad wirtualną strzykawką, które ma być w przyszłości urządzeniem szkoleniowym.

„TutorDerm, a także wirtualna strzykawka to symulatory medyczne tworzone dla potrzeb edukacji z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości. Produkty spółki pozwolą na praktykowanie zabiegów dermatologicznych, dając tym samym szansę lekarzom, kosmetologom oraz studentom na zdobywanie niezbędnego doświadczenia jeszcze przed kontaktem z pacjentem. Symulowanie działań dostarcza wrażenie immersji środowiska wizualnego oraz czucia poprzez wykorzystanie części fantomu mającego budowę i proporcje odzwierciedlające naturalne ciało ludzkie” - opowiada Tomasz Kierul, prezes InventionMed.

InventionMed ma również w planach budowę „wirtualnego szpitala”, czyli Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy. Dzięki temu spółka opracuje i wdroży rozwiązania produktowe umożliwiające kompleksowe szkolenie adeptów medycyny. Będzie ono obejmować zarówno dermatologię i medycynę estetyczną, jak i kardiologię czy chirurgię. W realizacji tego przedsięwzięcia wsparcia udzieli spółka SoftBlue, również notowana na rynku alternatywnym.

Zobacz także: InventionMed ze wsparciem SoftBlue w realizacji Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR w Bydgoszczy

Holo4Labs i rozwiązania LabTech

Do grona spółek specjalizujących się w technologii MR należy zaliczyć również startup Holo4Labs. Prowadzi on działalność w branży laboratoryjnej, a dokładniej pracuje nad oprogramowaniem wprowadzającym rozszerzoną rzeczywistość do laboratoriów.

„Całe rozwiązanie Holo4Labs to właśnie Mixed Reality pozwalające na przenikanie się wielu elementów procesu, które do tej pory działały analogowo lub równolegle, bez integracji” - mówi Przemysław Budnicki, CEO Holo4Labs.

LabTech

Jak podkreśla prezes startupu, ich rozwiązanie umożliwi transformację cyfrową laboratoriów poprzez m.in. skrócenie czasu potrzebnego na szkolenie czy umożliwienie pracy zdalnej zespołów, które pracują w oddalonych lokalizacjach.

„Holo4Labs pozwala na pracę z systemem LIMS (laboratory information management system) w ramach rozszerzonej rzeczywistości. W praktyce oznacza to, że laborant ma dostęp do kompletu niezbędnych danych w dowolnym miejscu w laboratorium, ponieważ zawsze może je mieć dosłownie przed oczami. Oprogramowanie dostarcza informacji o kolejnych krokach procedur badawczych, informuje o potencjalnych zagrożeniach lub przeoczonych czynnościach. Umożliwia nawet zdalną kooperację z innymi pracownikami oddalonymi o setki kilometrów, poprzez transmisję tego, co widzi osoba nosząca gogle” – tłumaczy dalej Przemysław Budnicki.

Holo4Labs w najbliższym czasie planuje przeprowadzenia kampanii crowdfundingowej na platformie SmartFunds. Pozyskane środki pozwolą spółce na dalszy rozwój swojego produktu oraz budowę kanałów dystrybucji i sprzedaż bezpośrednią.

Zobacz także: Holo4Labs, oferujący zaawansowane rozwiązanie technologiczne VR i MR do laboratoriów, planuje kampanię crowdfundingu udziałowego

Perspektywy rynku AR/MR

Powyższe przykłady spółek potwierdzają rozwój zarówno rozszerzonej jak i mieszanej rzeczywistości na rynku medycznym. Jak podkreślono w raporcie „Global Augmented Reality and Mixed Reality Market” technologie pozwolą na zwiększenie jakości w zakresie leczenia pacjentów.

Wartość globalnego rynku rozszerzonej oraz mieszanej rzeczywistości, już nie tylko na rynku medycznym, w najbliższych latach ma szansę osiągnąć wielomiliardową wycenę.

AR MR wartość

Źródło: Raport „Global Augmented Reality and Mixed Reality Market”

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost