Polskie banki mogą mieć problem z zarabianiem przez zbyt niskie stopy procentowe
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 cze 2020, 07:00

Polskie banki są bezpieczne. Ale mogą mieć problem z zarabianiem przez zbyt niskie stopy procentowe

Eksperci prognozują spadek zysku netto sektora bankowego z 14 mld zł w 2019 do 2-5 mld zł w 2020 roku.

Trzy tegoroczne obniżki stóp zabiorą w tym roku bankom około 7-8 mld zł przychodu odsetkowego, czyli połowę przychodu z 2019 roku – stwierdzili analitycy podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbywa się online w dniach 15-17 czerwca.

Duże polskie banki są bezpieczne…

„Reakcja polskich władz w obliczu koronakryzysu była właściwa. Przyczyniła się do złagodzenia przebiegu koronakryzysu w Polsce. Prognozy instytucji unijnych pokazują, że będziemy mieć płytką recesję, najpłytszą wśród krajów członkowskich UE” – przekonywał w panelu „Reakcja banków centralnych, nadzorców i regulatorów na kryzys a wiarygodność systemu finansowego” Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Kamil Stolarski, szef działu analiz Santander Bank Polska zaznaczył, że działania NBP i polskiego rządu spowodowały, że sektor finansowy jest bezpieczny. „Polski sektor bankowy wchodzi w koronakryzys dużo lepiej przygotowany, niż 12 lat temu w kryzys finansowy 2008 roku. Oczywiście, spodziewamy się stresów w sektorze. Obawiamy się o losy najmniejszych banków, które już przed pandemią miały problemy” – stwierdził Stolarski.

Główna stopa procentowa w Polsce

stopa

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Sprzedaż obligacji skarbowych w maju załamała się, po obniżce oprocentowania

…ale trzecia obniżka stóp mocno w nie uderzyła

Piotr Bujak przyznał jednak, że struktura działań antykryzysowych nie jest optymalna. „Obniżki stóp procentowych uderzyły mocno w model funkcjonowania sektora bankowego w Polsce. One obniżyły zdolność banków do zarabiania i do absorpcji szoków” – podkreślił ekonomista PKO BP. „Trzecia tegoroczna obniżka stóp to była o jedna obniżka za dużo. Wywarła ona mocno negatywny wpływ na marże odsetkowe i na rentowność sektora bankowego, a niewiele dała gospodarce, w niewielkim stopniu obniżyła koszty obsługi długu publicznego czy prywatnego”.

„Polski sektor bankowy zawsze jest stawiany za wzór stabilności. I rzeczywiście, w ostatniej dekadzie on wyglądał bardzo solidnie. Ta ostatnia podwyżka stóp z tego roku niestety sporo tutaj popsuła. Polskie banki wykazywały się o wiele szybszym wzrostem bilansów, na tle banków zachodnich. To było widać w wycenach na giełdzie, bo banki zachodnie były handlowane pół razy książka, a polskie o wiele wyżej. Teraz to się może zmienić, bo będziemy mieli niską rentowność w sektorze bankowym przez kilka lat” – ostrzegł Kamil Stolarski. Przypomniał, że banki są od kilku lat obciążone podatkiem bankowym.

Szacunki Związku Banków Polskich zakładają spadek zysku netto sektora bankowego z 14 mld zł w 2019 roku na 2-3 mld zł w 2020 roku. „Połączony efekt obniżenia stóp procentowych, braku możliwości wzrostu dochodów odsetkowych z tytułu nowych kredytów i wzrostu odpisów o 50% zmniejszy wynik finansowy sektora o 80-85%. W takiej sytuacji szereg mniejszych banków, szczególnie tych, które mają wysokie C/I może odnotować stratę" – napisali eksperci ZBP w opinii do ustawy wprowadzającej tzw. wakacje kredytowe. "Dla niektórych banków wyżej wymienione konsekwencje będą wręcz dramatyczne i wymuszą wprowadzenie programów naprawczych lub wycofanie się z rynku bankowego" – ostrzegli.

Szacunki biura analiz Santander Bank Polska zakładają, że sektor bankowy wypracuje około 5 mld zł zysku w tym roku. „Te trzy obniżki stóp zabiorą w tym roku bankom około 7-8 mld zł przychodu odsetkowego” – podkreślił Stolarski. I dodał, że banki muszą postarać się szukać dodatkowych przychodów gdzieś poza odsetkami od lokat.

Notowania WIG-Banki – 5 lat

wigbanki 5l

Źródło: Google Finance

Kamil Stolarski ostrzegł, że bardzo niskie oprocentowanie lokat / depozytów będzie powodowało, że klienci będą kierowali pieniądze do funduszy inwestycyjnych i na giełdę. „To spowoduje narastanie baniek spekulacyjnych. A to z kolei doprowadzi do stresów na rynku kapitałowym za kilka kwartałów” – podkreślił ekspert Santander Bank Polska.

Więcej o sytuacji polskiego sektora bankowego można przeczytać w niedawno opublikowanym raporcie ZBP.

Europejski Kongres Finansowy to jedna z najważniejszych konferencji ekonomicznych odbywających się w Polsce. Zazwyczaj eksperci i goście przybywają do Sopotu. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, impreza ma miejsce online. Rejestracja jest dostępna dla każdego.

Zobacz także: Inflacja w Polsce coraz bliżej celu NBP. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.