Inwestorzy indywidualni szturmują rynek główny i rządzą niepodzielnie na NewConnect
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
07 sie 2020, 07:58

Od stycznia przybyło 73,5 tys. rachunków maklerskich. Inwestorzy indywidualni szturmują rynek główny i rządzą na NewConnect

Inwestorzy indywidualni szturmują biura maklerskie i generują już niemal jedną czwartą obrotów na rynku głównym oraz 93% na NewConnect. Liczba rachunków maklerskich pod koniec czerwca wynosiła już 1,32 mln.

Takiego szturmu inwestorów indywidualnych warszawski parkiet dawno nie widział. Pandemia wywołała krach, po którym nadeszła wielka hossa. To przyciągnęło na rynek kapitałowy Polaków, którym zaczynają się nudzić lokaty oprocentowane na 0.

Inwestorzy indywidualni generują już niemal 1/4 obrotów na rynku głównym

Na głównym rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych w I połowie 2020 r. największy udział w obrocie mieli inwestorzy zagraniczni. Wyniósł on 58%, o 3 pp. mniej r/r. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni od lat.

Ale w omawianym okresie udział w obronach krajowych inwestorów indywidualnych wzrósł aż o o 9 pp. r/r, do poziomu 22%. Krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali nieco ponad 1/5 obrotów, o 7 pp. więcej, niż w I połowie 2019 r. To dowód na to, że rynek główny przyciąga Polaków.
 

Struktura inwestorów na rynku głównym (w proc.)

główny

Źródło: Ankieta GPW w firmach inwestycyjnych, dane szacunkowe

Zobacz także: Notowania Ovid Works, kilka dni po debiucie na NewConnect, wreszcie ruszyły. Kurs akcji rośnie o blisko 250%

„Kowalscy” rządzą na rynku NewConnect

Na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni odgrywają kluczową rolę, a ich udział od 2016 roku stale rośnie. Do tego też już się przyzwyczailiśmy.

W I połowie 2019 r. odpowiadali oni za 84% obrotów, w I połowie 2020 r. już za 93% (wzrost o 9 pp. r/r). Inwestorzy zagraniczni wygenerowali na NewConnect ledwie 3% obrotów, o 1 p.p. mniej r/r.
 

Struktura inwestorów na rynku NewConnect (w proc.)

nc

Źródło: Ankieta GPW w firmach inwestycyjnych, dane szacunkowe

Szturm na biura maklerskie trwa w najlepsze

Te dane z GPW potwierdzają to, że trwa szturm na biura maklerskie. Liczba nowo otwartych rachunków maklerskich pod koniec czerwca - podana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - wyniosła 1 318 740.

Podobnie jak w maju, liderem były biura maklerskie związane z dwoma bankami, które najbardziej zyskały w marcu i kwietniu. Na pierwszym miejscu znalazło się biuro BM mBanku (339 tys. rachunków), które wyprzedzało BM Pekao (258 tys. rachunków). Trzecie na podium BM PKO miało pod koniec czerwca 128 tys. rachunków.

Od początku tego roku w Polsce przybyło 73,5 tys. rachunków maklerskich. To najlepszy wynik od 10 lat, czyli od 2010 r., kiedy to na GPW było kilka dużych debiutów (m.in. PZU).
 

rachunki inwestycyjne

Źródło: bankier.pl
 

W I połowie 2020 r. polscy inwestorzy indywidualni odegrali dominującą rolę także na rynku derywatów. Wypracowali 42% obrotów na rynku kontraktów terminowych, ale ich udział spadł -7 pp. r/r. Na rynku opcji mieli 49% udziału (+9 pp. r/r). Tymczasem zagraniczni inwestorzy mieli odpowiednio 20% oraz 30% udziału w tych rynkach.
 

Struktura inwestorów na rynku kontraktów terminowych (w proc.)

kontrakty

Źródło: Ankieta GPW w firmach inwestycyjnych, dane szacunkowe

Struktura inwestorów na rynku opcji (w proc.)

opcje

Źródło: Ankieta GPW w firmach inwestycyjnych, dane szacunkowe
 

Na rynku obligacji Catalyst udział inwestorów indywidualnych spadł o 1 pp. r/r, do 39% w I połowie 2020 r. Udział polskich inwestorów instytucjonalnych wzrósł o 2 pp. r/r, do 61%. Zagranicznych inwestorów na Catalyst praktycznie nie było. Przeważającą rolę na tym rynku odgrywają animatorzy (38% udziału w obrotach inwestorów instytucjonalnych), banki (21%) oraz TFI (19%).

Zobacz także: Rynek obligacji korporacyjnych zaczyna budzić się do życia po epidemii. Spółki szykują się do publicznych emisji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.