Prezes UOKiK sugeruje, że nowy mechanizm cen w Allegro ma zawyżyć wycenę spółki na IPO
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 wrz 2020, 10:57

Prezes UOKiK sugeruje, że nowy mechanizm opłat w Allegro ma zawyżyć wycenę spółki przed IPO na GPW

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie nowego mechanizmu opłat na Allegro. Mogą one naruszać prawo konkurencji.

„Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji” – powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Allegro zapewniło (oświadczenie w pełnej treści na końcu tekstu), że będzie w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. "Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności" - stwierdziło Allegro.

Czemu UOKiK wziął pod lupę Allegro?

UOKiK wywołał z rana burzę w polskim internecie finansowym, publikując komunikat, w którym prezes Tomasz Chróstny zapowiedział, że pod lupę urzędu trafi Allegro. Jest to lider e-commerce w polskim internecie, który wybiera się na giełdę.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro. A dokładnie w sprawie nowych zasad opłat pobieranych od sprzedawców przez Allegro.

„Ze względu na intensywny rozwój handlu internetowego przyglądamy się praktykom stosowanym na tym rynku. W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone” – zapowiedział Tomasz Chróstny.

Zgodnie z nowymi zasadami, wprowadzonymi niedawno przez Allegro, prowizją objęta jest cała transakcja (cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego). To spowodowało wzrost pobieranych przez Allegro prowizji, co z kolei poskutkowało wzrostem niezadowolenia wśród sprzedających poprzez platformę.

Pod lupę UOKiK mają trafić również zasady zwrotów pobranych przez Allegro prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy. Urząd zapowiedział, że przeanalizuje też zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Poza tym, wątpliwości UOKiK budzi również postanowienie z regulaminu Allegro przewidujące „akceptację” zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu (np. poprzez automatyczne odnowienie oferty w serwisie). UOKiK analizuje, czy wyżej opisane klauzule mogą być niedozwolone.

Na razie postępowanie UOKiKu jest „w sprawie”. Jest podejrzenie o naruszenie reguł zdrowej konkurencji. Może ono zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

Zobacz także: Ile i na czym zarabia Allegro, czy polskiemu gigantowi bliżej do Amazona czy eBaya?

Ile będzie warte Allegro na debiucie?

Allegro jest największą platformą e-commerce w Polsce, dociera do 60% polskich internautów. Planuje IPO na GPW. Przecieki sprzed kilku tygodni – wykorzystane przez serwisy Reuters i Bloomberg - mówiły, że Allegro podczas debiutu może zostać wycenione na około 44 mld zł. To by oznaczało, że po IPO platforma byłaby największą polską spółką na GPW, pod względem kapitalizacji. My w analizie zwracaliśmy jednak uwagę, że ta wycena wydaje się ambitna, ale szacunki nie uwzględniają wpływu COVID-19 na rozwój rynku e-commerce i związaną z tym działalnością Allegro.

Trzeba bowiem przyznać, że Allegro dynamicznie się rozwija. I pomaga mu pandemia, która przekierowuje handel do internetu. W I połowie 2020 r. liczba firm prowadzących sprzedaż na platformie wzrosła o 14%, w porównaniu do końca 2019 roku, do 117 tysięcy, a liczba ofert o 21%, do 164 milionów. Konsumentom spodobała się także usługa Allegro Smart – tak wynika z danych Allegro. Serwis co miesiąc jest już odwiedzany przez około 20 mln osób.
 

allegro2


Allegro nieprzerwanie inwestuje w swój rozwój. Ostatnio uruchomiło usługę Allegro Pay. Daje ona możliwość spłaty zakupu w ratach.

Allegro istnieje od 1999 roku. Na początku było serwisem aukcyjnym, teraz jest platformą handlową typu marketplace (podobną do Amazona), wyspecjalizowaną w sprzedaży głównie nowych produktów w modelu business-to-customer (B2C).

Ciekawe, czy postępowanie UOKiK wobec Allegro będzie miało jakieś rozstrzygnięcia jeszcze przed debiutem tej spółki na GPW? I jak to ewentualnie wpłynie na budowanie księgi popytu?

Oświadczenie Allegro w sprawie postępowania UOKIK

"Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji.

Od ponad 20 lat Allegro odgrywa ważną rolę w budowaniu polskiej gospodarki cyfrowej. Wspieramy rozwój małych i średnich firm, pozwalając im docierać z ofertą do klientów z całego kraju. Obecnie na Allegro działa 117 tysięcy firm prowadzących sprzedaż do 20 milionów klientów, którzy co miesiąc odwiedzają platformę.

Sprzedawcy mogą korzystać z naszych inwestycji w Allegro Smart!, w pozyskiwanie nowych klientów czy z bezpłatnych usług finansowych - płatności i rat online. W 2019 roku zainwestowaliśmy 700 milionów złotych a w 2020 planujemy przeznaczyć łącznie 1 miliard złotych, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie zakupowe klientom, a sprzedawcom doskonałe warunki do rozwijania działalności. Polacy coraz chętniej kupują w internecie, dzięki temu biznes naszych partnerów i Allegro rośnie, jednocześnie opłaty netto pobierane od sprzedawców po uwzględnieniu inwestycji w relacji do obrotów spadają. Nasze inwestycje sprawiają, że Allegro jest efektywnym i atrakcyjnym kanałem sprzedaży, dlatego coraz więcej firm rozpoczyna działalność na naszej platformie. W pierwszej połowie 2020 roku liczba sprzedawców na Allegro wzrosła o 20 tysięcy a wszyscy sprzedawcy wystawili na Allegro 30 milionów więcej ofert. 

Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego. a ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro.

Allegro będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKIK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty. Jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszej działalności."

Zobacz także: 10 spółek, dla których NewConnect stał się już za mały i planują debiut na głównym rynku GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.