10 spółek, dla których NewConnect jest za mały i planują debiut na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 sie 2020, 06:30

10 spółek, dla których NewConnect stał się już za mały i planują debiut na głównym rynku GPW

W tym roku mamy prawdziwą hossę na rynku NewConnect. W ostatnim czasie kilkanaście podmiotów poinformowało o chęci przejścia na rynek główny.

Kapitalizacja wielu spółek z NewConnect znacznie wzrosła. Nie dziwią więc coraz liczniejsze informacje o chęci zmiany parkietu z alternatywnego na główny, regulowany rynek GPW. W ostatnich miesiącach na ten krok zdecydowało się 10 spółek. Niektóre z nich złożyły już odpowiednie dokumenty i rozpoczęły procedurę przejścia na GPW.

Część spółek, przy okazji zmiany rynku, zamierza wyemitować i zaoferować inwestorom akcje.

Lista spółek, które planują przenieść notowania z NewConnect na GPW:

Pure Biologics, emisja akcji (kapitalizacja: 206 mln zł)

Jedną ze spółek, która jest najbliżej debiutu na głównym rynku, jest Pure Biologics. Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF. Przy okazji zmiany rynku Pure Biologics planuje pozyskać kapitał na uzupełnienie wkładu własnego do grantów badawczych. Spółka prowadzi 7 projektów dofinansowanych z dotacji na łączną kwotę 140 mln zł, w tym 104 mln zł pochodzi z grantów.

Emisja obejmuje zaoferowanie inwestorom do 600 tys. akcji, co przekłada się na możliwy do pozyskania kapitał w wysokości ok. 81 mln zł. Nie została jeszcze podana cena emisyjna. W początkowych założeniach emisji, spółka podawała kwotę dwukrotnie niższą, więc należy się liczyć z możliwością obniżenia liczby oferowanych akcji.

Pure Biologics specjalizuje się w pracach badawczo-rozwojowych w obszarze leków biologicznych, testów diagnostycznych oraz wyrobów medycznych o zastosowaniu terapeutycznym. Prowadzi innowacyjne projekty leków biologicznych oraz leków opartych o aptamery.

Zobacz także: Pure Biologics coraz bliżej debiutu na GPW. Spółka potwierdza, że złożyła prospekt emisyjny w KNF 

Movie Games, bez emisji akcji (kapitalizacja: 337 mln zł)

Movie Games, jedna z ciekawszych spółek gamingowych na NewConnect, także zamierza zmienić rynek. Spółka liczy na jak najszybszą zmianę miejsca notowań.

„Przejście na GPW z NewConnect staramy się przeprowadzić i zrealizować jak najszybciej. Będziemy o szczegółach sukcesywnie informowali zgodnie z prawem” – powiedział w wywiadzie dla ISBnews prezes Mateusz Wcześniak.

Movie Games zasłynął w tym roku z bardzo dobrze przyjętej premiery gry „Drug Dealer Simulator”. Spółka ogłosiła też współpracę ze znanymi osobistościami świata rozrywki i sportu. Wśród inwestorów spółek zależnych znaleźli się raperzy Sokół i Małolat, a w ostatnich dniach Movie Games podpisał umowę inwestycyjną z Robertem Lewandowskim.

Zobacz także: Robert Lewandowski „wchodzi do gry”. Światowej klasy piłkarz łączy siły z Movie Games 

Spółka specjalizuje się w produkcjach niskobudżetowych gier z dużym potencjałem komercyjnym. Obecnie pracuje nad ukończeniem „Alaskan Truck Simulator” i „Lust from Beyond”. Gry są już w zaawansowanej fazie rozwoju. Movie Games zamierza zapowiedzieć też premiery 10 kolejnych produkcji i rozbudować portfolio do kilkudziesięciu tytułów.

Movie Games nie planuje emitować nowych akcji przy okazji zmiany rynku.

Carbon Studio, bez emisji akcji (kapitalizacja: 107 mln zł)

Na początku lipca plany zmiany rynku ogłosiła spółka Carbon Studio. Przeniesienie notowań ma poprawić przede wszystkim rozpoznawalność studia i umożliwić inwestycję w akcje funduszom, które zwykle unikają NewConnect.

„Przede wszystkim chcemy stać się bardziej wiarygodni dla funduszy inwestycyjnych, które są nami zainteresowane, ale często z zasady nie inwestują w spółki z NewConnect. Z drugiej strony, chcemy poprawić naszą widoczność i transparentność a także pokazać się szerszemu gronu inwestorów, którzy nie zawsze patrzą w stronę rynku NC. Rynek regulowany daje nam też łatwiejszą możliwość współpracy z podmiotami zagranicznymi” - wyjaśnia Karolina Koszuta, członek zarządu Carbon Studio.

Carbon Studio specjalizuje się w grach wirtualnej rzeczywistości. Znane jest przede wszystkim z serii gier The Wizards. Obecnie pracuje nad tytułem osadzonym w uniwersum Warhammera.

„Mamy w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów, ale jeszcze za wcześnie aby o nich mówić. Przede wszystkim skupiamy się na dokończeniu obecnego projektu w uniwersum Warhammera. Dostarczenie gry Age of Sigmar na najwyższym, światowym poziomie jakości, to w tym momencie nasz cel numer 1” - dodaje Karolina Koszuta.

Przeniesieniu notowań nie będzie towarzyszyć emisja akcji.

Zobacz także: Carbon Studio planuje debiut na głównym rynku GPW. Spece od VR szykują się do premiery swojej największej gry 

MedApp, emisja akcji (kapitalizacja: 333 mln zł)

Przejście na GPW z emisją akcji planuje MedApp. Spółka złożyła prospekt do KNF i zamierza zaoferować do 29 mln nowych akcji, co przy obecnej cenie przekłada się na wysokość oferty przekraczającą 40 mln zł, ale należy zaznaczyć, że cena emisyjna nie została jeszcze ustalona. Pozyskane środki spółka zamierza przeznaczyć na przyspieszenie rozwoju prac i rozpoczęcie certyfikacji przez FDA w USA.

„Po okresie intensywnego rozwoju naszych produktów, obecnie priorytetem MedApp jest intensywna komercjalizacja naszych rozwiązań. (…) Pozyskane środki pozwolą nam na dalszą komercjalizację oraz sfinansowanie procesu certyfikacji FDA. Skalowanie i rozwój oferty naszej spółki w połączeniu z możliwością wejścia na rynek w Stanach Zjednoczonych otworzą nam drogę do największego rynku medycznego na świecie” - wyjaśnia prezes Krzysztof Mędrala.

Zobacz także: „Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że telemedycyna i mieszana rzeczywistość w medycynie jest potrzebna” - Krzysztof Mędrala, MedApp

Inno-Gene, bez emisji akcji (kapitalizacja: 98 mln zł)

1 września, na walnym zgromadzeniu, akcjonariusze Inno-Gene zadecydują o przeniesieniu notowań akcji spółki na rynek regulowany. Podstawowym powodem zmiany rynku jest wzrost kapitalizacji i znaczne przekroczenie minimalnego progu, po którym spółka może zmienić rynek. Obecnie wartość Inno-Gene sięga blisko 100 mln zł.

"Celem zmiany rynku notowań jest zwiększenie możliwości pozyskiwania kapitału na rozwój spółki, ponieważ rynek regulowany cieszy się większą popularnością, zwłaszcza wśród inwestorów instytucjonalnych i firm międzynarodowych. (…) Drugim argumentem za przeniesieniem notowań na rynek główny GPW jest wzrost wiarygodności i zaufania do spółki wymagany podczas współpracy z międzynarodowymi koncernami oraz zagranicznymi kontrahentami" - powiedział prezes Inno-Gene, Jacek Wojciechowicz.

Zobacz także: Spółka z Grupy INNO-GENE uruchamia wykonywanie testów genetycznych i serologicznych w kierunku COVID-19 

Inno-Gene jest grupą kapitałową spółek biotechnologicznych. Działa w obszarach diagnostyki genetycznej dostarczając komercyjne badania genetyczne do laboratoriów, klinik i szpitali. Spółka jest już od 9 lat notowana na NewConnect.

Spółka nie planuje przeprowadzenia emisji publicznej akcji

Photon Energy, bez emisji akcji (kapitalizacja: 954 mln zł)

Notowana na rynku NewConnect i jego odpowiedniku na giełdzie w Czechach, spółka Photon Energy podała, że planuje przenieść notowanie na główne rynki giełd polskiej i czeskiej. W przyszłości spółka planuje wprowadzić akcje także na giełdę we Frankfurcie.

Photon Energy jest to grupa kilkudziesięciu spółek zapewniająca usługi od projektu do budowy elektrowni słonecznych. Większość przychodów pochodzi ze sprzedaży prądu z własnych elektrowni. Grupa także obsługuje i utrzymuje na zlecenie już istniejące elektrownie słoneczne wykorzystywane zarówno w procesach przemysłowych, ale też w budynkach użyteczności publicznej i prywatnej.

Przy okazji zmiany rynku nie będzie prowadzona emisja akcji.

Letus Capital, bez emisji akcji (kapitalizacja: 763 mln zł)

Na początku sierpnia o chęci zmiany rynku na regulowany, poinformował też Letus Capital. Spółka specjalizuje się w doradztwie biznesowym i finansowym. Działa także w obszarach rozwoju nowych technologii. W ramach drugiej odnogi działalności Letus Capital skupia się przede wszystkim na rynku fotowoltaiki, w zakresie sprzedaży i montażu instalacji oraz budowy własnych farm wiatrowych.

„W ostatnich tygodniach istotnie przyśpieszyliśmy rozwój spółki. Koncentrujemy się na obszarach z największym potencjałem wzrostu, czyli innowacyjnych projektach technologicznych z szansą na globalną komercjalizację oraz rynku fotowoltaiki, który swoje najlepsze czasy ma jeszcze przed sobą” – mówi Tomasz Andrzejczak, prezes Letus Capital.

Celem zmiany rynku jest poprawa transparentności, zwiększenie zaufania zagranicznych inwestorów do spółki i powiązana z tym możliwość zaangażowania w akcje instytucji, które nie inwestują na NewConnect.

„Prowadzimy już rozmowy z zagranicznymi partnerami w temacie współpracy przy komercjalizacji innowacyjnych projektów, przejście na Główny Rynek GPW zwiększy naszą wiarygodność z ich perspektywy. To również konsekwencja tych zmian w naszej działalności, które odzwierciedlają się we wzroście wartości spółki” – dodaje Andrzejczak.

Ostateczną decyzję dotyczącą zmiany rynku musi jeszcze zatwierdzić walne zgromadzenie akcjonariuszy. Letus Capital notowany jest na NewConnect od 11 lat.

Zobacz także: Letus Capital chce przejść na Główny Rynek GPW 

Creepy Jar, bez emisji akcji (kapitalizacja: 747 mln zł)

Deweloper gier Creepy Jar także zamierza opuścić rynek New Connect. Spółka złożyła prospekt w KNF ubiegając się o zmianę rynku na regulowany. Przy okazji debiutu na GPW nie będzie prowadzona emisja akcji.

Creepy Jar jest producentem gier wyspecjalizowanym w gatunku premium indie survival simulation. Jego najbardziej rozpoznawalnym tytułem jest „Green Hell”, który stał się szybko bestsellerem. Spółka dalej rozwija tytuł portując go na inne platformy, a także dodając tryb kooperacji.

Bloober Team, bez emisji akcji (kapitalizacja: 358 mln zł)

Na początku roku, przy okazji opublikowania nowej strategii, Bloober Team poinformował o zamiarze przejścia na GPW.

Bloober Team jest dużym studiem, które słynie przede wszystkim z tworzenia horrorów psychologicznych, choć zamierza powoli ewoluować w stronę bardziej zaawansowanych i rozbudowanych projektów. W nowej strategii na lata 2020-2022, Bloober planuje wydawanie większych tytułów klasy AAA. Już teraz spółka pracuje nad projektami w tym zakresie.

Prawdopodobnie spółka nie ogłosi emisji akcji przy okazji zmiany rynku.

Medinice - emisja akcji (kapitalizacja: 95 mln zł)

W lipcu do KNF trafił dokument rejestracyjny Medinice. Jest to polska spółka, która skupia się na poszukiwaniu i rozwijaniu innowacyjnych technologii z obszaru kardiologii w celu poprawy procesów diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

Spółka zwołała też nadzwyczajne walne zgromadzenie w celu zatwierdzenia emisji 1,7 mln akcji. Jak czytamy w projekcie uchwały: „Zarząd zaoferuje objecie Akcji wybranym przez siebie inwestorom.”

Mednice notowana jest na NewConnect od września 2018 r.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec 

Podsumowując, szybko zwiększające się zainteresowanie inwestorów rynkiem NewConnect, doprowadziło do wzrostu wartości spółek tam notowanych. Część z nich już kilka lat temu zamierzała przejść na główny parkiet. Teraz nadarza się ku temu okazja. Wycena i wzrost obrotów temu sprzyja. Rynek NewConnect odzyskuje dzięki temu znów miano miejsca wspierającego i promującego najlepsze podmioty w drodze na główny parkiet.

To pewnie nie wszystkie ogłoszenia chęci zmiany rynku. Będziemy dalej śledzić informacje i uzupełniać powyższe zestawienie.

Zobacz także: Rynek IPO, artykuły, informacje o debiutach w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.