Debiuty i IPO 2020: Allegro, Canal +, Emitel szykuje się do wejścia na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 lip 2020, 07:10

Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec

Posucha, którą obserwujemy w ostatnich latach na rynku IPO, może się skończyć. Do giełdy przymierza się kilka dużych podmiotów, których oferty publiczne mogą odmienić znacząco sytuację na naszym rynku. Już we wrześniu na parkiecie może pojawić się Allegro - to może być największy debiut od 2007 roku!

Kilka dużych i znanych spółek ogłosiło swoje plany giełdowe. Jedna z nich już nawet złożyła prospekt emisyjny. Sprawdziliśmy kto wybiera się na GPW i jakie ma szanse na debiut.

Canal+

Jeden z największych operatorów płatnej telewizji złożył już prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. W ten sposób spółka podkreśliła chęć debiutu na naszym rynku.

Canal+ jest producentem kanałów tematycznych oraz premium. Jest drugim co do wielkości dostawcą usług płatnej telewizji na Polskę. Pod koniec 2019 r. telewizja miała ok. 2,7 mln abonentów. Stawia mocno na rozwój usług streamingowych przez internet. Na nowej platformie typu VOD (video on demand) oferuje filmy i seriale podmiotów zewnętrznych, ale też coraz liczniejsze własne produkcje.

„CANAL+ Polska posiada ugruntowaną pozycję lidera telewizji premium w Polsce. Stawiamy na jakość i innowacje, co przekłada się na nasz systematyczny wzrost i konsekwentne poszerzanie bazy abonentów od 2016 roku. W ostatnim czasie wzbogaciliśmy naszą ofertę o usługę streamingową CANAL+ (OTT). Jako zarząd koncentrujemy się na wdrażaniu strategii, podczas gdy akcjonariusze rozważają kolejne kroki w procesie potencjalnej oferty publicznej” – mówi Edyta Sadowska, prezes zarządu Canal+ Polska.

Nie wiadomo na razie jak duża ma być oferta akcji. Przy okazji wejścia na giełdę sprzedaż części swoich udziałów rozważają obecni akcjonariusze mniejszościowi, TVN i fundusz LGI Ventures. Na szczegóły oferty będziemy jeszcze musieli poczekać.

Co więcej, samo złożenie prospektu nie jest gwarancją przeprowadzenia IPO. Zarząd i główni akcjonariusze nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o debiucie na GPW. Zależeć będzie ona od przeprowadzonej po zatwierdzeniu prospektu analizy warunków rynkowych.

Canap plus IPO prospekt emisyjny

Zobacz także: CANAL+ złożył prospekt emisyjny, ale nie podjął decyzji, czy rozpocznie proces IPO

Allegro

Do giełdy przymierza się już od jakiegoś czasu Allegro. Spółka, mimo już znaczniej wielkości, cały czas dynamicznie rośnie. Teraz zamierza wejść na giełdę. Niedawno agencja Bloomberga poinformowała w depeszy, że fundusze kontrolujące spółkę zamierzają przeprowadzić IPO. Dosłownie wczoraj Reuters napisał, że Allegro zadebiutuje na GPW najprawdopodobniej we wrześniu.

To może być jedno z największych IPO w historii GPW, ale też jedno z największych w tym roku w Europie. Według doradców, do których dotarł Bloomberg, wycena spółki może sięgnąć około 11 mld USD (ok. 10 mld euro). Oferta akcji ma zaś sięgnąć 2-3 mld euro. Tak wysoka kapitalizacja sięgająca ok. 44 mld zł uplasowałaby Allegro wśród największych spółek notowanych na GPW. Dla porównania, największa spółka z WIG20, CD Projekt obecnie jest warta 35 mld zł. Wyższą kapitalizację mają tylko spółki zagraniczne: CEZ, Unicredit i Santader.

Także w tym przypadku jest wiele niepewności. Oferujący rozważają GPW jako potencjalne miejsce debiutu, ale nie zostało to jeszcze przesądzone. Także brana jest pod uwagę możliwość równoległego listingu na innej europejskiej giełdzie – podaje Bloomberg. Nie wiadomo też kiedy miałby się rozpocząć proces IPO. Nieoficjalnie mówi się o terminie po wakacjach. Koordynowaniem oferty skierowanej na cały świat mają zająć się Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Allegro

Emitel

W pierwszym półroczu tego roku miał zadebiutować największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, spółka Emitel. Wartość oferty szacowana była na 640 mln zł. Niestety koronawirus pokrzyżował te plany i od czasu startu epidemii nie pojawiły się już nowe informacje o tym jednym z największych IPO.

Według informacji agencji Reuters, spółka zamierza zaoferować akcje nowej emisji, ale też należące do obecnych akcjonariuszy. Wartość oferty wyceniona została na 150 mln euro. Byłaby to więc jedna z największych ofert ostatnich lat.

Emitel jest największym w Polsce operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Posiada 4 sieci naziemnej telewizji cyfrowej oraz sieć 444 obiektów na terenie kraju przez którą nadaje 29 programów. Usługi oferuje największym sieciom telewizyjnym, radiowym i komórkowym w kraju.

Emitel
 

Zobacz także: To może być największy debiut na GPW od 2017 r. Emitel zamierza przeprowadzić IPO

Duże debiuty ożywią GPW

Od ponad dwóch lat spada liczba oraz wielkość debiutów na głównym rynku GPW. W 2018 roku spółki wybierające się na giełdę zamierzały pozyskać tylko 932 mln zł łącznie. Jeszcze gorzej wyglądał pod tym względem rok 2019. Oferty publiczne opiewały wtedy na kwotę zaledwie 141 mln zł. To fatalne wyniki jeśli zestawi się je z poprzednimi latami, w których oferty nie schodziły poniżej 1,8 mld zł, a często przekraczały 4 mld zł (ok. 1 mld euro).

 


Teraz ta fatalna tendencja może zostać zatrzymana. Pojawiły się trzy spółki, które rozważają chęć debiutu i jednocześnie są na tyle duże, by realnie wpłynąć na kształt najważniejszych indeksów. To nie koniec. IPO rozważa jeszcze kilka mniejszych, ale równie ciekawych podmiotów. Zapewne niedługo o nich usłyszymy.

Zobacz także: Ożywienie na rynku pierwotnym. Wskaźnik Koniunktury IPO w pierwszej połowie 2020 mocno wzrósł

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost