Cztery fundusze obstawiają, że akcje CD PROJEKT będą spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 gru 2020, 17:52

Już cztery zagraniczne fundusze inwestycyjne obstawiają, że akcje CD PROJEKT będą spadać

Obecnie duże pozycje krótkie na akcjach CD PROJEKT mają już wartość 2,89% akcji netto, czyli około 770 mln zł i aż cztery zagraniczne fundusze inwestycyjne obstawiają, że akcje największego producenta gier w Polsce będą spadać.

Obecnie otwarte są już 4 duże pozycje na spadek akcji CD PROJEKT – pokazuje Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF. Jeszcze kilka dni temu były 3 takie pozycje, większe od progu 0,5% akcji netto.
 

rks knf

Pozycje na spadek akcji CD PROJEKT coraz większe

16 grudnia pisaliśmy, że trzy zagraniczne firmy inwestycyjne – Melvin Capital, Eminence Capital i Marshall Wace – mają pozycje na spadek akcji CD PROJEKT o łącznej wartości 1,83% akcji netto. Od 18 grudnia akcje producenta Cyberpunka szortuje także Light Street Capital Management (0,61%). Obecnie duże pozycje krótkie na akcjach CD PROJEKT mają wartość 2,89% akcji netto.

Warto zwrócić uwagę, że dwie firmy powiększyły swoje pozycje w ciągu ostatnich kilku dni. Marshall Wace zwiększył pozycję z 0,51% do 0,72%, a Melvin Capital z 0,58% do 0,87%. Nie zrobiły tego bez powodu. W spółce i wokół niej – a konkretnie wokół wydanej 10 grudnia gry Cyberpunk 2077 – wiele się zadziało. Sklep internetowy PlayStation Store wstrzymał sprzedaż gry na konsole, a Microsoft zapowiedział, że nie będzie robił problemów ze zwrotami cyfrowej wersji Cyberpunka. Pojawia się więc duży znak zapytania o to, czy realna sprzedaż gry nie będzie znacznie niższa, od prognozowanej przed premierą.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 wciąż odbija się czkawką. Dino Polska jest już wyceniane wyżej, niż CD PROJEKT

Dlaczego kurs CD PROJEKT może jeszcze spadać?

Czy rzeczywiście kurs akcji CD PROJEKT może jeszcze spaść, jak zakładają te 4 firmy, które otworzyły duże szorty? Może, jeśli będzie się pojawiało więcej rekomendacji takich, jak dziś. W trakcie sesji pojawiła się rekomendacja Bank of America Merrill Lynch z ceną docelową 100 zł (znacząco poniżej aktualnych 256 zł).

Może się tak zdarzyć, jeśli pojawią się jakieś pozwy zbiorowe przeciwko twórcom Cyberpunka. Mogą one nadejść ze strony graczy, ze strony inwestorów (akcjonariuszy), czy też ze strony dystrybutorów. W USA kancelarie prawne już ogłaszają dochodzenie w sprawie potencjalnych roszczeń (ich zdaniem CD PROJEKT mógł udostępniać swoim akcjonariuszom informacje wprowadzające w błąd).

Spółką CD PROJEKT mogą też wstrząsnąć zmiany w zarządzie lub w odejścia kluczowych pracowników i przedstawicieli kadry menedżerskiej średniego szczebla. Podobno na spotkaniu kierownictwa z kadrą deweloperzy byli wściekli i zadawali sporo niewygodnych pytań.

Zobacz także: Kancelaria prawna Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz ogłasza dochodzenie w imieniu amerykańskich akcjonariuszy CD PROJEKT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost