Akcjonariusze i obligatariusze Idea Bank liczą straty. Zyskije na tym jednak Insignis TFI
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 sty 2021, 11:03

Wszyscy akcjonariusze i obligatariusze Idea Banku tracą na przymusowej restrukturyzacji, zyskuje Insignis TFI

Bank Pekao przejmuje Idea Bank. Akcje i obligacje banku Leszka Czarneckiego zostały umorzone. Tracą na tej sytuacji akcjonariusze i obligatariusze Idea Banku, oraz poszkodowani w aferze GetBack, a zyskuje jedno z TFI.

3 stycznia 2021 r. Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao w ramach przymusowej restrukturyzacji, zarządzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego twierdzi, że była to jedyna alternatywa dla upadłości Idea Banku, która bardzo mocno zaszkodziłaby rynkowi.

Idea Bank miał duży niedobór kapitału

Czemu Idea Bank był zagrożony upadłością? Bo przez długi czas występował w nim istotny niedobór kapitału, przekraczający 1 mld zł. Współczynniki kapitałowe banku ulegały pogorszeniu.

Zdaniem Leszka Czarneckiego, głównego udziałowca Idea Banku, decyzja BFG oznacza nacjonalizację Idea Banku i jest pogwałceniem prawa. „Nacjonalizacja mojego banku odbywa się w sytuacji, gdy Idea Bank zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji. Bank złożył plan naprawy, który nie został zatwierdzony przez KNF, ale którego elementy były realizowane. M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch." - zwrócił uwagę Czarnecki w oświadczeniu. I zapowiedział odwołanie się od decyzji BFG do sądu.

Rynek przestraszył się dziś tego, co może się stać z innymi spółkami Leszka Czarneckiego. Na pierwszej sesji 2021 roku Getin Noble tanieje o około 15%, podobnie jak Getin Holding (stan na 9:45).

Współczynniki wypłacalności Idea Banku

idea tier

Źródło: PwC

Zobacz także: 5 najpopularniejszych czatów inwestorskich 2020 roku

Wszyscy tracą, Insignis FIZ zarabia

Niemal wszyscy tracą na tej sytuacji. Klienci Idea Banku mają teraz zamieszanie, związane z przenosinami do Banku Pekao. Tracą także posiadacze akcji i obligacji Idea Banku, które po prostu ulegają umorzeniu. W momencie ogłoszenia resolution Idea Bank miał do spłacenia dwie serie obligacji podporządkowanych o łącznej wartości 56 mln zł, a akcje we free float były warte około 30 mln zł.

Poza tym, Bank Pekao nie przejął roszczeń związanych ze sprzedażą obligacji GetBack przez Idea Bank. To oznacza, że dochodzenie ich roszczeń od Idea Banku ws. GetBack może stać się niemożliwe. „Właśnie po raz drugi okradziono obligatariuszy GetBack. Wszelkie ich roszczenia trafią do IdeaBank spółki w upadłości. Banku bez żadnego majątku" - napisał na Twitterze Arkadiusz Szczęśniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB). Idea Bank miał spory udział w dystrybucji obligacji GetBack, stosując tzw. misselling, za co ostatecznie został ukarany przez UOKiK.

Jednym z nielicznych wygranych całej sytuacji jest Insignis TFI. Od wielu kwartałów ta firma pod wodzą Grzegorza Witkowskiego szortowała akcje Idea Banku. Prezes Witkowski nie chciał skomentować sytuacji ani powiedzieć, ile Insignis FIZ zarobił na przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, mając pozycję krótką na umorzonych akcjach.

rks knf

Zobacz także: Znamy datę debiutu Answear.com. Już w tym tygodniu zadebiutuje pierwsza spółka na GPW

Giełdowe banki to nie jest pewna inwestycja

Warto zwrócić uwagę, że to już drugi w historii GPW przypadek, gdy akcje banku po prostu znikają z kont inwestorów. Na początku 2014 roku z rachunków maklerskich wyparowało 2,9 mln akcji słoweńskiego banku Nova KBM, które były warte około 2 mln zł. Było to pokłosie ratowania tegoż banku przez rząd Słowenii. I było to totalne zaskoczenie dla polskich inwestorów, bo zagraniczne spółki notowane na polskiej giełdzie nie podlegają polskiemu prawu.

Idea Bank jest pierwszym w Polsce bankiem komercyjnym, wobec którego zastosowano mechanizm przymusowej restrukturyzacji. Wcześniejsze interwencje BFG dotyczyły banków spółdzielczych (Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z Sanoka i Banku Spółdzielczego w Przemkowie).

Zobacz także: Spółki z branży OZE od strony fundamentalnej. Czy warto stawiać na odnawialne źródła energii z GPW i NewConnect w 2021 roku?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost