Cena i popyt na koks mogą napędzić wyniki JSW
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
16 kwi 2021, 08:39

Cena i popyt na koks mogą napędzić wyniki JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała dane operacyjne za I kw. 2021 roku. Potwierdzają one tendencje, które widać od kilku tygodni na rynku węgla, koksu i stali.

Działalność operacyjna JSW dzieli się na dwa główne segmenty – produkcja węgla i koksu. Pierwszy segment dzieli się dodatkowo na produkcję węgla koksowego oraz energetycznego. Blisko 80% produkcji dotyczy węgla koksowego i to na nim opiera się strategia i koncentracja grupy. Najnowsze dane operacyjne pokazały, że w I kw. 2021 r. produkcja obydwu rodzajów węgla spadła zarówno w ujęciu rok do roku (-16%), jak i kwartał do kwartału (-10%). Można wskazać dwie główne przesłanki takiego stanu rzeczy – po pierwsze spółka posiada bardzo wysokie zapasy wyprodukowanego węgla i nieracjonalne byłoby utrzymywanie tak nieproporcjonalnej produkcji do możliwości sprzedażowych, a po drugie popyt ze strony odbiorców jest po prostu zbyt niski. Taka sytuacja powoduje też, że ceny węgla koksowego pozostają od kilku miesięcy w stagnacji.

wskazniki produkcyjne

Źródło: JSW

Zobacz także: Produkcja węgla JSW w I kw. wyniosła 3,4 mln ton, sprzedaż 3,82 mln ton

Wyniki JSW za II Kwartał 2021 na koksie?

Wracając do sytuacji segmentu koksowego w JSW, warto podkreślić optymistycznie rysującą się perspektywę II kw. tego roku. Spółka w komunikacie wskazała, że notowania koksu wielkopiecowego na rynku europejskim wzrosły w I kw. br. o 46% kwartał do kwartału. Natomiast średnia cena kontraktowa koksu ogółem sprzedawanego przez Grupę JSW wzrosła o wiele mniej, bo o 18% kw/kw. W tym miejscu warto wskazać sposób ustalania cen sprzedaży stosowaną między JSW a odbiorcami. Strony ustalają ceny dla kolejnych kwartałów w oparciu o benchmark z początku danego okresu. Dla przykładu wynegocjowana cena sprzedaży dla I kw. danego roku, ustalana jest w okresie grudzień-styczeń. Wracając do treści ostatniego komunikatu bieżącego JSW, warto zwrócić uwagę na zdanie:

- Znaczący wzrost notowań nastąpił w m-cu marcu, który ze względu na harmonogram negocjacji z kontrahentami JSW, nie mógł być uwzględniony w cenach uzgadnianych na 1Q2021r.

Cena akcji JSW o początku 2020 roku

JSW akcje

Na tej podstawie inwestorzy mogą oczekiwać wyższych cen sprzedaży koksu przez JSW w okresie II kw. 2021 r. Aktualnie moce produkcyjne w koksowniach spółki wykorzystywane są w całości, a poziom zapasów jest niski i można go już przyrównać do poziomów technicznych. W tej sytuacji wiele wskazuje na to, że cała produkcja koksu na bieżąco jest sprzedawana po wysokich cenach. Przy stagnacyjnej sytuacji w segmencie węgla, dobrze rokujące perspektywy segmentu koksu mogą optymistycznie rokować dla wyników finansowych II kwartału 2021 roku Grupy JSW. Dodajmy, że segment koksu odpowiadał w 2020 r. za 44% przychodów grupy.

Nie tylko BM mBanku wydał w ostatnim czasie rekomendacje dla akcji JSW. Również na początku lutego br., upubliczniona została rekomendacja DM BOŚ dla górniczej spółki. Była ona mocno odbiegająca od tej pierwszej – zalecenie inwestycyjne brzmiało „sprzedaj”, a cena docelowa akcji JSW została wyznaczona na poziomie 20 zł. Autorzy byli zdania, że dobra sytuacja na rynku stali nie utrzyma się w dłuższym horyzoncie, a cena węgla australijskiego pozostanie ponad poziomem 150 $/t w dłuższym okresie mimo możliwych wzrostów krótkoterminowych. Autorzy tej rekomendacji wskazali też, że „jedyną szansą JSW, by generować dodatnie powtarzalne przepływy pieniężne, jest obniżenie wydatków inwestycyjnych, a to, w naszej ocenie, raczej nie wydarzy się w ciągu najbliższych 3 lat”. Zgodnie z informacjami płynącymi ze spółki, wiele wskazuje na to, że poziom CAPEX-u na 2021 r. może wynieść poniżej kwoty 2 mld zł, a może nawet poniżej poziomu 1,7 mld zł. Sama amortyzacja w 2020 r. wyniosła 1,1 mld zł, co pokazuje utrzymanie trendu wysokich nakładów inwestycyjnych w spółce. Po wpłynięciu na konta spółki pożyczki od PFR, saldo środków pieniężnych na koniec 2020 r. wynosiło ponad 1,5 mld zł, a dodatkowo grupa ma ponad 0,6 mld zł zgromadzonych w funduszu jako poduszka finansowa z okresu hossy węglowej.

Zobacz także: Pandemia uderzyła w JSW. Wyniki finansowe spółki w 2020 roku były bardzo złe, a mimo to akcje spółki pozostają wysoko

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.