Druk 3D na giełdzie: polskie spółki z sektora na drodze do wejścia na NewConnect
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 maj 2021, 07:30

Polskie spółki związane z drukiem 3D w drodze do wejścia na GPW

Spółki Zortrax i Sygnis, spółki z branży druku 3D stawiają ostatnie kroki w drodze na NewConnect. Będą to jedne z pierwszych debiutów spółek tej branży na parkiecie polskiej giełdy. Nic więc w tym dziwnego, że druk 3D odnosi spektakularne sukcesy na świecie.

Druk 3D coraz powszechniej wykorzystywany

Drukowanie przestrzenne, to proces powstawania obiektów trójwymiarowych na podstawie modelu komputerowego, używając do tego różnych technologii i materiałów. Początkowo była to metoda pozwalająca na tworzenie szybkich prototypów, która wraz z rozwojem technologii i postępami w dokładności wykonywanych obiektów, stała się metodą która teraz odpowiada za wytwarzanie gotowych obiektów, m.in., protez, zabawek, jedzenia, po łodzie i domy.

W 1984 roku Chuck Hull opracował pierwszą technikę drukowania przestrzennego, dwa lata później technika została opatentowana, a Chuck Hull założył firmę 3D Systems. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Druk 3D dziś już wykorzystujemy w wielu branżach oraz dziedzinach życia w edukacji, medycynie, projektowaniu, a nawet produkcji.

Zobacz także: CCC zaprojektuje buty i akcesoria z pomocą drukarki 3D 

Zastosowanie druku 3D w medycynie

Druk 3D wywarł ogromny wpływ na postęp w medycynie. Jest idealny do tworzenia pojedynczych prototypów. Jednym z najbardziej oczywistych przykładów, może być stomatologia, gdzie technologia ta pozwala nam stworzyć nowe implanty zębów czy plomb. Oprócz nowego uśmiechu, można drukować również kości, rekonstruuje części ciała czy organów wewnętrznych.

Jednym z przykładów takiej firmy, jest Zortrax, polska spółka dostarczająca rozwiązania w zakresie druku 3D, oferująca swoim klientom materiały do druku, oprogramowania Z-SUITE oraz inne produkty optymalizujące proces prototypowania. W tym roku Zortrax powołał spółkę zależną, dedykowaną branży stomatologicznej i protetycznej. Spółka Zortrax Dental planuje w II kwartale br. przeprowadzić publiczną ofertę w platformie Crowdway, w ramach której chciałaby pozyskać 1 mln EUR. Docelowo spółka planuje swój debiut na NewConnect.

Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, dzięki firmie Zortax pracuje z pełnowymiarowymi modelami czaszek 3D pacjentów, które powstają na bazie skanów z tomografii komputerowej. Praca z takiego rodzaju modelem 3D sprawia, że leczenie jeszcze bardziej skuteczne i bezpieczniejsze dla pacjenta.

Połączenie Mode i Sygnis New Technologies

W procesie odwrotnego IPO, spółki MODE i Sygnis New Techonologies połączą się w spółkę Sygnis SA, która w dalszym ciągu będzie rozwiązywać problemy badawczo- rozwojowe w celu wytwarzania nowych technologii, realizację produktów w zakresie hardware`u i druku 3D.
 

sygnis

Źródło: Sygnis New Technologies
 

Bieżące projekty Sygnis New Technologies obejmują powstanie uniwersalnej drukarki 3D do druku hybrydowego FFF, ale również skonstruowanie biodrukarki 3D, która będzie tworzyć bioniczne organy.

Na dniach spółki powinny poinformować o warunkach połączenia oraz najbliższych planach.

Zobacz także: Sygnis New Technologies szykuje swój debiut na NewConnect

Co jeszcze przyniesie druk 3D?

Jak czytamy na blogu Omni3d, polskiego producenta drukarek 3D, rok 2020 nadał nowe jasne tendencje tej technologii.
 

omni3d

Źródło: Omni3d
 

Rok 2020 okazał się rokiem w którym wiele znanych już technologii doceniliśmy na nowo, jedną z nich był właśnie druk 3D, który zyskał na popularności w walce z COVID-19. Dzięki drukowi przestrzennemu powstały przyłbice, respiratory, maseczki oraz testerty -dało to jasno do zrozumienia -  jak potrzeba jest szybka możliwość dostosowania się do sytuacji. Druk 3D będzie coraz bardziej angażował się jednostki medyczne oraz rehabilitacyjne. Co więcej, już nie tylko w obszarze medycznym związanym z człowiekiem, ale również ze zwierzętami.

Również rozwój i różnorodność materiałów do druku przestrzennego, okaże się motorem napędowym dla producentów drukarek. Coraz większe potrzeby unifikacji, popychają producentów do tworzenia wyspecjalizowanych filamentów.

Druk 3D dalej intensywnienie będzie szedł w branżę medyczną, sektor naukowy również nie pozostaje w tyle. Personalizacja, unifikacja oraz oszczędność czasu którą proponuje ta technologia daje jej ogromne szanse i możliwości.

Zobacz także: Krach na rynku kryptowalut, zadyszka spółek technologicznych. Jak inwestować, gdy epidemia COVID19 się kończy?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.