ARK Innovation ETF przeżywa ciężkie chwile, Cathie Wood się nie przejmuje i wierzy w spółki technologiczne
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 gru 2021, 08:49

ARK Innovation ETF przeżywa ciężkie chwile, Cathie Wood się nie przejmuje i wierzy w spółki technologiczne

Notowania ARK Innovation ETF najniżej od ponad roku. Niemal wszystkie spółki z portfela funduszu są w bessie. Mimo to Cathie Wood nie panikuje i widzi wielką okazję w Metaverse.

Podczas ostatnich sesji ARK Innovation ETF zapalił najniższe poziomy od ponad roku. Jest to słynny na Wall Street fundusz inwestujący w spółki technologiczne, stworzony przez właścicielkę firmy ARK Cathie Wood. W tym roku wycena jego jednostki poszła w dół o jedną czwartą, podczas gdy Nasdaq 100 urósł o 22%. Jak widać, to nie jest dobry czas dla funduszu stworzonego przez Wood, który przez wiele lat zachwycał stopami zwrotu.
 

Notowania ARK Innovation ETF – 5 lat

Notowania ARK Innovation ETF

Źródło: CNBC

Flagowy fundusz ARK został zmasakrowany…

Portfel ARK Innovation ETF ma się naprawdę tragicznie. Dnia 4 grudnia ledwie 4 spośród kilkudziesięciu znajdujących się w nim walorów nie znajdowało się w technicznej bessie (spadek o ponad 20% od szczytu). Eksperci zwracają uwagę, że w tym roku notowania tegoż podmiotu zrobiły tak duży drawdown (-50%), że przebiły ten z marca 2020 roku, podczas koronakrachu (-42%).
 


Pozycje z portfela ARK Innovation ETF – osunięcie od szczytu

Pozycje z portfela ARK Innovation ETF

Źródło: PensionCraft
 

Notowania funduszu są nawet porównywane z notowaniami indeksu Nasdaq z lat 1993-2003. I gdy nałoży się te wykresy na siebie, to widać zadziwiającą wspólnotę losu… Tak właśnie cierpi fundusz skoncentrowany na spółkach wzrostowych, technologicznych.
 

…ale Cathie Wood nie przejmuje się i wierzy w swoją strategię

Jednak Cathie Wood nie przejmuje się zbytnio takim stanem rzeczy. Stwierdziła kilka dni temu, że wyselekcjonowane przez nią akcje nie są jeszcze w bańce, być może są w niej „akcje benchmarkowe”, czyli FAANG. Przypomnijmy, że największe pozycje w portfelu Ark Innovation ETF to: Tesla, Coinbase Global, Teladoc Health, Roku oraz Zoom Video Communications.

„Gdyby moje akcje były w bańce, to wyceny po prostu byłyby już w kosmosie, a tak nie jest. Nie zrażamy się w ARK głębokimi korektami, bo sądzimy, że wybrane przez nas walory nie otrzymały nawet jeszcze od rynku pełnej premii za innowacyjność. Chcemy być po stronie kreatywnej destrukcji, bo to nam pozwoli zarobić wielkie pieniądze” – stwierdziła Wood.

Według niej, bardzo dużo pieniędzy będzie można zarobić na inwestowaniu w technologię metaverse. „Metaverse już za kilka lat będzie wart wiele bilionów dolarów. Ta technologia zmieni świat i rozrywkę nie do poznania, na sposoby, które trudno nam sobie dziś wyobrazić. Ta zmiana dotknie nie tylko branżę gamingową czy dóbr konsumenckich, to będzie coś ogromnego. Prawdopodobnie większość mieszkańców krajów rozwiniętych będzie miała swojego wirtualnego bliźniaka, żyjącego w cyfrowym świecie równoległym i z tym będzie się wiązało mnóstwo funu, szans, ciekawych rozwiązań” – powiedziała Wood w rozmowie z CNBC.

Wood wciąż jest aktywna na rynku akcji, mimo spadków kupuje walory. Ostatnio było głośno o zakupie akcji spółki DocuSign na 100 mln USD. Kurs tej spółki - która umożliwia firmom zarządzanie umowami elektronicznymi - spadł w tym roku już o 39% i wyjątkowo mocno tąpnął po publikacji wyników finansowych za III kwartał. Można powiedzieć, że Cathie Wood łapie tutaj spadający nóż, ale to pokazuje jej wiarę w moc spółek technologicznych.

Jeśli ktoś chciałby posłuchać najświeższego podcastu z udziałem Cathie Wood, to znajdzie go TUTAJ.

Zobacz także: China Evergrande blisko upadłości, kurs chińskiego dewelopera znalazł się najniżej w historii

ARK Innovation ETF nie jest dla każdego inwestora

A my zwracamy jeszcze na koniec uwagę na ciekawą analizę ekspertów portalu Morningstar, którzy podkreślili w niej fakt, że fundusz ARK Innovation ETF to zdecydowanie nie jest podmiot dla każdego inwestora. Przede wszystkim nie jest to fundusz dla inwestora, który ma już sporą ekspozycję na spółki wzrostowe. Tego rodzaju podmioty stanowią aż 68% portfela flagowego funduszu firmy ARK. Inwestor, który już ma dużą ekspozycję na spółki wzrostowe powinien więc szukać funduszu lokującego środki w spółkach value – na zasadzie dbania o dywersyfikację.
 

Skład jakościowy portfela ARK Innovation ETF

Skład jakościowy portfela ARK

Źródło: Morningstar
 

Poza tym, fundusz ARK Innovation ETF cechuje się dość dużą zmiennością. A nie każdy inwestor jest przyzwyczajony do fluktuacji cenowych o dużym zakresie. Musi mieć odpowiedni charakter i dużo doświadczenia, by je znosić.

Zobacz także: Weekendowy krach na rynku kryptowalut - co właściwie się stało?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.