Portfel inwestycyjny musi się składać z różnych klas aktywów, oto 3 powody dlaczego
Inwestowanie z wykorzystaniem wielu klas aktywów pozwala na budowanie portfela składającego się z elementów, które w różny sposób reagują na różne scenariusze gospodarcze (rynkowe), pomagając w ten sposób generować lepsze, skorygowane o ryzyko, stopy zwrotu.
Czy inwestowanie TYLKO w akcje, TYLKO w złoto czy TYLKO w obligacje może pozwolić na realizację celów finansowych? Być może tak, ale wariant wyłącznie z akcjami czy wyłącznie ze złotem w portfelu wymagałby wielkiej odporności psychicznej inwestora w długim terminie, ze względu na dużą zmienność.
Czy nie lepiej w takim razie dywersyfikować portfel, pod względem klas aktywów? Każda klasa aktywów ma swoją własną charakterystykę poziomu ryzyka i potencjalnego zwrotu, dzięki czemu jej wyniki różnią się w różnych warunkach rynkowych. Na przykład akcje są niestabilne w okresach krótkoterminowych, ale w dłuższej perspektywie mogą generować lepsze stopy zwrotu, niż obligacje.
Jeśli chodzi o akcje, ryzyko i zysk różnią się w zależności od segmentów (duże, średnie i małe spółki; rynki krajowe i międzynarodowe). Spółki o średniej i małej kapitalizacji mają wyższy potencjał wzrostu, ale mają tendencję do większej zmienności, niż spółki o dużej kapitalizacji. Stopy zwrotu w przypadku rynków wschodzących podlegają większym wahaniom, niż stopy zwrotu z rynków rozwiniętych. Dług radzi sobie dobrze w środowisku zniżkujących stóp procentowych i działa jak „poduszka” w portfelu, gdy akcje podlegają znacznej zmienności.
Inwestowanie z wykorzystaniem wielu klas aktywów pozwala na budowanie portfela składającego się z elementów, które w różny sposób reagują na różne scenariusze gospodarcze (rynkowe), pomagając w ten sposób generować lepsze, skorygowane o ryzyko, stopy zwrotu w różnych cyklach rynkowych.
Poniżej trzy powody, dla których inwestowanie z wykorzystaniem wielu klas aktywów jest niezbędne:
1. Dywersyfikacja jest kluczem
Wyniki klas aktywów różnią się performansem, w zależności od koniunktury gospodarczej, co utrudnia przewidywanie przegranych i zwycięzców w ujęciu rok do roku. Poniższa tabelka przedstawia roczne stopy zwrotu dla różnych klas aktywów. Gdy przyjrzymy się jej, to widać, że zwycięzcy z jednego roku w kolejnym (lub kolejnych latach) byli przegrani, i odwrotnie. Kiedy światowe rynki akcji doświadczają ostrych korekt, obligacje zachowują się dobrze i dają zarobić i odwrotnie.
Stopy zwrotu z różnych klas aktywów w ujęciu rocznym
Źródło: Morningstar (dane na 5.10.2021)
To jest bardzo ważne, by zrozumieć, że ta zmienność osiągów, jeśli chodzi o dane klasy aktywów, jest stałą. Poszczególne klasy aktywów zachowują się odmiennie w różnych warunkach rynkowych / gospodarczych (w zależności od momentu cyklu koniunkturalnego). Dlatego tzw. multi-asset portfolio (40% akcji krajowych, 10% akcji globalnych, 45% obligacji oraz 5% złota) jest jednym z najlepszych możliwych wyborów – jedną z najbardziej uniwersalnych konstrukcji, zapewniających realizację celów finansowych w długim terminie.
Zobacz także: Akcje Twittera od szczytu spadły prawie o 50%. Coraz więcej inwestorów i analityków widzi w tym okazję inwestycyjną
2. Redukcja poziomu ryzyka
To chyba nie jest żadna tajemnica, że takie klasy aktywów, jak akcje czy złoto cechują się dużą zmiennością. Indeksy rynkowe potrafią od szczytów zniżkować o nawet 60% w czasie dużych kryzysów. Ważne jest jednak, że poszczególne klasy aktywów nie są ze sobą mocno skorelowane, poruszają się więc odmiennie w poszczególnych okresach cyklu. To sprawia, że tzw. multi-asset portfolio jest zabezpieczone przed ryzykiem dużej zmienności, co widać na poniższej grafice.
Osunięcia dla poszczególnych klas aktywów i dla multi-asset portfolio w wybranych kryzysach
Źródło: FactSet / MSCI / Morningstar
Czemu warto unikać ryzyka głębokich osunięć portfela? Ano dlatego, że odrobienie strat zawsze wymaga dużego „wysiłku”.
O ile musi wzrosnąć cena aktywa, by odrobiło stratę
3. Potencjał do generowania bardzo dobrych stóp zwrotu
Badania wskazują, że oczekiwane zwroty z poszczególnych klas aktywów zmieniają się w czasie w przewidywalny sposób. Czyli możliwe jest podejście inwestycyjne nastawione na oportunistyczne znajdowanie aktywów, które są wyceniane tak, aby zapewniały oczekiwane wyższe zwroty przy jednoczesnym zachowaniu długoterminowej perspektywy. Chodzi o alokację aktywów opartą na wycenie, bo jak powiedział Benjamin Graham: „Na krótką metę rynek jest maszyną do głosowania, ale na dłuższą jest maszyną do ważenia”. Czyli rynki mierzą nastroje w krótkim okresie, ale rzeczywista wartość napędza zwroty w długim okresie.
Zrozumienie różnicy między ceną a wartością jest niezwykle ważne dla inwestorów. W bardzo długim terminie zwroty z akcji są prawie w całości zależne od czynników fundamentalnych, mierzonych całkowitą stopą zwrotu (w tym stopą dywidendy i skupu akcji własnych) oraz wzrostem zysków. Kupowanie aktywów, które oferują wysokie oczekiwane zwroty, na podstawie analizy fundamentalnej, to cała tajemnica inwestowania w wartość. Czyli pomyślne inwestowanie to znajdowanie aktywów, które są sprzedawane z dyskontem w stosunku do ich wartości wewnętrznej. Takie podejście daje potencjał do generowania bardzo dobrych stóp zwrotu, pod warunkiem, że inwestor dba o właściwą dywersyfikację.
Autor inspirował się tekstem pt. „3 reasons why multi-asset investing is important” z portalu Morningstar.