W które sektory i branże giełdowe warto inwestować w 2022 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 sty 2022, 07:29

W które sektory i branże giełdowe warto inwestować w 2022 roku

W roku 2022 najlepiej spiszą się spółki z branży surowcowej oraz usług publicznych – przekonują analitycy Wells Fargo Advisors.

Pierwsza gwałtowna fala ożywienia post-pandemicznego przeszła, podnosiła wszystkie łódki, a teraz będzie się liczyła wysoka jakość biznesu, inwestorzy znów zaczną doceniać firmy z mocnym bilansem, dobrymi przepływami pieniężnymi, biznesem zdolnym do wzrostu w każdych warunkach – przekonują analitycy Wells Fargo Advisors w raporcie „2022 Equity Sector Outlook: Back to Basics”.

Zaczyna liczyć się wysoka jakość biznesu

„Uważamy, że kluczowymi czynnikami, które będą miały wpływ w 2022 r. na rynek akcji, są wzrost zysków spółek i tempo zmian stóp procentowych oraz inflacja. Są to na ogół elementy składowe wyceny spółek, więc stąd tytuł naszego raportu. Uważamy, że zysk na akcję powinien być solidny w 2022 r., powinien wzrosnąć 10% r/r. Wysoka inflacja wprowadza do gospodarki stosunkowo wysoki stopień niepewności, nie ma też pewności co do tego, kiedy te złe wiatry mogą przestać wiać. Wierzymy, że firmy o dużej sile cenowej będą w dużej mierze w stanie przenieść te wyższe koszty na klientów” – stwierdzili eksperci.

Wskazują oni, że pierwsza gwałtowna fala ożywienia post-pandemicznego już za nami. „Ona podnosiła wszystkie łódki, a teraz będzie się liczyła wysoka jakość biznesu. Poza tym, perspektywa podwyżek stóp, czy też podwyżki, będzie pozytywnie wpływała na niektóre sektory” – wskazują analitycy Wells Fargo Advisors. „Inwestorzy znów zaczną doceniać firmy z mocnym bilansem, dobrymi przepływami pieniężnymi, biznesem zdolnym do wzrostu - także w okresie słabszej prosperity. Co ciekawe, według nas coraz więcej spółek wzrostowych jest w stanie spełniać te kryteria. Co prawda podwyżki stóp mogą hamować wzrost wycen spółek, jednakże te biznesy, które będą pokazywać dodatnie tempo wzrostu zysków, powinny również zyskiwać na wycenie” – podkreślają.

Zobacz także: Jakich lekcji udzielił inwestorom rok 2021 – mówią znani eksperci

Telekomunikacja, surowce, usługi publiczne – sektory na 2022 rok

W co dokładnie inwestować w 2022 roku? Analitycy Wells Fargo Advisors stwierdzają w swoim raporcie, że w każdym sektorze i każdej branży da się znaleźć coś ciekawego, ale jednak są takie, na których inwestor powinien skupiać swoją uwagę.

Jednym z takich sektorów jest szeroko pojmowany sektor telekomunikacyjny oraz rozrywki elektronicznej. „Wielkie telekomy staną się atrakcyjne z uwagi na dywidendy, które płacą. Z kolei sporego tempa wzrostu można szukać wśród spółek oferujących interaktywne media i rozrywkę. W trakcie pandemii gros gospodarstw domowych poprawił jakość swojego łącza internetowego, więc teraz są przygotowane na podniesienie jakości rozrywki. Wszystkie firmy z tego sektora będą coraz mocniej korzystać na upowszechnianiu się technologii 5G” – tłumaczą analitycy Wells Fargo Advisors.
 

USA – liczba klientów sieci kablowych (kolumny ciemne, skala lewa) oraz liczba użytkowników szybkiego łącza internetowego (kolumny pomarańczowe, skala prawa)

USA – liczba klientów sieci kablowych

Źródło: Wells Fargo Advisors
 

Analitykom wydaje się także, że dłużej, niż w poprzednich cyklach, dobrze powinny performować akcje spółek surowcowych. „Co prawda spółki z sektora zmagają się z problemami po stronie kosztowej (chodzi o rosnące koszty energii), ale trend wzrostu wyników netto powinien zostać utrzymany. Jednak inwestorzy muszą podchodzić bardziej wybiórczo, bardziej selektywnie do tego sektora. Generalnie, sektor wchodzi w fazę wielkiej zmiany z uwagi na zieloną transformację, co niesie dla niego zarówno szanse, jak i zagrożenia” – stwierdzili analitycy Wells Fargo Advisors.
 

Wzrost ceny surowców maj 2020 – wrzesień 2021

Wzrost ceny surowców

Źródło: Wells Fargo Advisors
 

Kolejnym sektorem, na który warto skierować światła reflektorów, jest sektor usług publicznych – twierdzą analitycy Wells Fargo Advisors. „Jest to sektor defensywny, choć i tak odczuwa przestawianie wajchy między trybem risk-on i risk-off. Zaczynają go napędzać siły zielonej transformacji - spółki z tego sektora odegrają wielką rolę w tym zjawisku, prowadzącym do ekonomii niskoemisyjnej. Oczywiście, sektor będzie musiał ponieść nakłady na nowe rozwiązania techniczne, nowe budynki, ale to mu się opłaci w długim terminie” – podkreślają analitycy Wells Fargo Advisors.
 

Miks energetyczny w USA i prognoza na 2050 r.

Miks energetyczny w USA

Źródło: Wells Fargo Advisors
 

Innym sektorem, który rekomendują analitycy Wells Fargo Advisors na rok 2022, jest sektor nieruchomości. „Pandemia wywarła duży wpływ na rynek nieruchomości, oraz na wyceny REITów (fundusze inwestujące zbiorowo na rynku real estate). Im mniejsza będzie liczba zakażeń, im lepiej służba zdrowia będzie sobie radziła z COVID-19, tym bardziej powinny rosnąć wyceny REITów sektora handlu detalicznego czy turystyki. REITy powinny dać radę pozyskać kapitał w 2022 roku, nawet w dobie cyklu podwyżek stóp. Jeśli REITy powrócą w 2022 roku do hojnego wypłacania dywidend, a to jest całkiem prawdopodobne, to staną się atrakcyjnym aktywem w oczach wielu inwestorów” – wskazali autorzy omawianego raportu. Według nich, szczególnie atrakcyjne mogą być REITy inwestujące w apartamenty, budynki przemysłowe czy domy jednorodzinne.
 

Stopy zwrotu indeksu REIT na tle S&P500

Stopy zwrotu indeksu REIT

Źródło: Wells Fargo Advisors

Zobacz także: Kurs Grupy Alibaba mógł już wyznaczyć dołek. Partner Warrena Buffetta kupuje akcje giganta e-commerce

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost