Cena drewna znów mocno rośnie. Eksperci namawiają do inwestowania w lasy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 sty 2022, 10:30

Drewno znów szaleńczo drożeje. Eksperci namawiają do inwestowania w lasy

Od sierpnia kontrakty na drewno urosły o ponad 150%, a to jeszcze może nie być koniec tego trendu – uważają eksperci.

Wciąż są problemy z podażą drewna, tymczasem popyt na drewniane domy nie słabnie. Wykres notowań kontraktów na tarcicę znów wygląda jakby miał odlecieć w kosmos.

Drewno znów drożeje jak szalone

Zapewne pamiętacie, jak w ubiegłym roku media rozpisywały się o szaleńczych wzrostach ceny tarcicy w II kwartale? My też o tym pisaliśmy. Jaka była przyczyna tego zjawiska? Na rynku tym doszło do podwójnego szoku: zarówno popytowego (wzrost zapotrzebowania na deski), jak i podażowego (tartaki źle zaprognozowały popyt na drewno).

Potem kontrakty na drewno spadły od szczytu o ponad 70%, uklepując dno w sierpniu ub.r. Jednakże od tamtej pory urosły znów jak szalone, o 151% i teraz są na poziomie z początku czerwca ub.r. Wycena kontraktów na koniec marca jest już ponad historycznym szczytem z początku maja 2021 r.
 

Notowania kontraktów na tarcicę na tle CRB Index (linia) – 1 rok

Notowania kontraktów na tarcicę

Źródło: TradingView

Drewno jest jednym z tych surowców, które najlepiej performowały w ostatnich 12 miesiącach. W gruncie rzeczy wśród tych najważniejszych, tylko kawa mu dorównuje.

<blockquote class="twitter-tweet tw-align-center"><p lang="en" dir="ltr">Commodity price changes over the last year...<br>Coffee: +95%<br>Lumber: +91%<br>Heating Oil: +61%<br>Natural Gas: +54%<br>WTI Crude: +53%<br>Gasoline: +52%<br>Aluminum: +49%<br>Brent Crude +48%<br>Cotton: +42%<br>Copper: +23%<br>Sugar: +17%<br>Corn: +16%<br>Wheat: +16%<br>CPI: +7%<br>Gold: -1%<br>Soybeans: -2%<br>Silver: -10%</p>&mdash; Charlie Bilello (@charliebilello) <a href="//strefainwestorow.pl/%3Ca%20href%3D"https://twitter.com/charliebilello/status/1481276950589186050?ref_src=twsrc%5Etfw">https://twitter.com/charliebilello/status/1481276950589186050?ref_src=tw...">January 12, 2022</a></blockquote> <script async src="//strefainwestorow.pl/%3Ca%20href%3D"https://platform.twitter.com/widgets.js">https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Co się dzieje? No cóż, to samo, co rok temu. Popyt na domy drewniane jest spory, nie maleje, a tymczasem wciąż utrzymują się problemy po stronie podaży – wskazuje grudniowy raport firmy John Burns Real Estate Consulting. Na to nakłada się także rekordowo niska ilość domów dostępnych do kupienia w USA, który jest jednym z największych rynków real estate na świecie.
 

Liczba domów jednorodzinnych dostępnych na rynku w USA

Liczba domów jednorodzinnych USA

Źródło: Altos Research

Jednakże niektórzy inwestorzy przestrzegają przed inwestowaniem w kontrakty na drewno po takich wzrostach. Thomas Thornton z Hedge Fund Telemetry zwrócił uwagę, że tarcica - tak jak i kawa - są obecnie już mocno wykupione po mocnych wzrostach.

<blockquote class="twitter-tweet tw-align-center"><p lang="en" dir="ltr">Two commodities I flagged as potentially topping this week off the Hedge Fund Telemetry Commodity Weekly Note. Coffee and Lumber. Both also have sentiment in the extreme zone <a href="//strefainwestorow.pl/%3Ca%20href%3D"https://t.co/fOyVDs8SgL">https://t.co/fOyVDs8SgL">pic.twitter.com/fOyVDs8SgL</a></p>&mdash; Thomas Thornton (@TommyThornton) <a href="//strefainwestorow.pl/%3Ca%20href%3D"https://twitter.com/TommyThornton/status/1481673647169290241?ref_src=twsrc%5Etfw">https://twitter.com/TommyThornton/status/1481673647169290241?ref_src=tws...">January 13, 2022</a></blockquote> <script async src="//strefainwestorow.pl/%3Ca%20href%3D"https://platform.twitter.com/widgets.js">https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Zobacz także: Złoto w 2022 roku będzie dobrą inwestycją – mówią prognozy World Gold Council

Jaką inwestycją jest zalesiona ziemia

W drewno można inwestować bezpośrednio, za pomocą kontraktów, ale też pośrednio, kupując zalesioną ziemię albo tartaki. Eksperci z firmy doradczej Nuveen wskazują, że inwestycja w lasy stała się w ostatnich 50 latach łatwiejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. „Fundamenty dla tego rodzaju inwestycji są obecnie bardzo mocne. Ta klasa aktywów świetnie zdywersyfikuje portfel, stanowi też ochronę przed inflacją” – przekonują w raporcie „Investing in timberland”.

Przypominają, że drewno jest wykorzystywane nie tylko do budowy domów, ale także mebli, oraz wciąż w energetyce. „Przez wieki zalesiona ziemia mogła należeć tylko do państwa lub arystokracji, w ciągu ostatnich 50 lat wiele się zmieniło. Stała się ona aktywem inwestycyjnym. Od 1974 roku mogą w nią inwestować amerykańskie fundusze emerytalne. I słusznie, bo zapotrzebowanie na drewno rośnie, wraz ze wzrostem liczebności światowej populacji oraz wzrostem jej zamożności” – wskazują analitycy Nuveen.

Wedle Food and Agriculture Organization (FAO) w latach 1992-2020, konsumpcja drewna rosła w tempie 1,4% średniorocznie, głównie z uwagi na wzrost tempa rozwoju gospodarczego na całym świecie. Prognoza Banku Światowego mówi, że popyt na drewno będzie rósł do 2040 roku w tempie około 1,7% średniorocznie.
 

Konsumpcja drewna na potrzeby przemysłowe (mln m.kw.)

Konsumpcja drewna na potrzeby przemysłowe

Źródło: Bank Światowy / Nuveen

A jak dobrą inwestycją są lasy? Okazuje się, że całkiem dobrą. W okresie 1992-2020 zachowały się – jako klasa aktywów – lepiej od obligacji. Należy pamiętać, że tego rodzaju aktywo generuje dochód pasywny, niczym akcje spółek dywidendowych czy obligacje kuponowe. Niezwykle ważne jest to, że ziemia zalesiona jest niezwykle nisko skorelowana z innymi aktywami.

Wskaźniki dla wybranych klas aktywów 1992-2020

Wskaźniki dla wybranych klas aktywów

Źródło: Nuveen

Historia notowań NCREIF Timberland Index na tle recesji w USA

Historia notowań NCREIF Timberland

Źródło: Nuveen

Korelacja wybranych aktywów w okresie 1992-2020

Korelacja wybranych aktywów

Źródło: Nuveen

Zobacz także: Sprzedaż obligacji skarbowych w 2021 roku była rekordowa. Polacy wolą bezpieczne inwestowanie nawet mimo wysokiej inflacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.