Drewno znów szaleńczo drożeje. Eksperci namawiają do inwestowania w lasy
Od sierpnia kontrakty na drewno urosły o ponad 150%, a to jeszcze może nie być koniec tego trendu – uważają eksperci.
Wciąż są problemy z podażą drewna, tymczasem popyt na drewniane domy nie słabnie. Wykres notowań kontraktów na tarcicę znów wygląda jakby miał odlecieć w kosmos.
Drewno znów drożeje jak szalone
Zapewne pamiętacie, jak w ubiegłym roku media rozpisywały się o szaleńczych wzrostach ceny tarcicy w II kwartale? My też o tym pisaliśmy. Jaka była przyczyna tego zjawiska? Na rynku tym doszło do podwójnego szoku: zarówno popytowego (wzrost zapotrzebowania na deski), jak i podażowego (tartaki źle zaprognozowały popyt na drewno).
Potem kontrakty na drewno spadły od szczytu o ponad 70%, uklepując dno w sierpniu ub.r. Jednakże od tamtej pory urosły znów jak szalone, o 151% i teraz są na poziomie z początku czerwca ub.r. Wycena kontraktów na koniec marca jest już ponad historycznym szczytem z początku maja 2021 r.
Notowania kontraktów na tarcicę na tle CRB Index (linia) – 1 rok
Źródło: TradingView
Drewno jest jednym z tych surowców, które najlepiej performowały w ostatnich 12 miesiącach. W gruncie rzeczy wśród tych najważniejszych, tylko kawa mu dorównuje.
Commodity price changes over the last year...
— Charlie Bilello (@charliebilello) January 12, 2022
Coffee: +95%
Lumber: +91%
Heating Oil: +61%
Natural Gas: +54%
WTI Crude: +53%
Gasoline: +52%
Aluminum: +49%
Brent Crude +48%
Cotton: +42%
Copper: +23%
Sugar: +17%
Corn: +16%
Wheat: +16%
CPI: +7%
Gold: -1%
Soybeans: -2%
Silver: -10%
Co się dzieje? No cóż, to samo, co rok temu. Popyt na domy drewniane jest spory, nie maleje, a tymczasem wciąż utrzymują się problemy po stronie podaży – wskazuje grudniowy raport firmy John Burns Real Estate Consulting. Na to nakłada się także rekordowo niska ilość domów dostępnych do kupienia w USA, który jest jednym z największych rynków real estate na świecie.
Liczba domów jednorodzinnych dostępnych na rynku w USA
Źródło: Altos Research
Jednakże niektórzy inwestorzy przestrzegają przed inwestowaniem w kontrakty na drewno po takich wzrostach. Thomas Thornton z Hedge Fund Telemetry zwrócił uwagę, że tarcica - tak jak i kawa - są obecnie już mocno wykupione po mocnych wzrostach.
Two commodities I flagged as potentially topping this week off the Hedge Fund Telemetry Commodity Weekly Note. Coffee and Lumber. Both also have sentiment in the extreme zone pic.twitter.com/fOyVDs8SgL
— Thomas Thornton (@TommyThornton) January 13, 2022
Zobacz także: Złoto w 2022 roku będzie dobrą inwestycją – mówią prognozy World Gold Council
Jaką inwestycją jest zalesiona ziemia
W drewno można inwestować bezpośrednio, za pomocą kontraktów, ale też pośrednio, kupując zalesioną ziemię albo tartaki. Eksperci z firmy doradczej Nuveen wskazują, że inwestycja w lasy stała się w ostatnich 50 latach łatwiejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. „Fundamenty dla tego rodzaju inwestycji są obecnie bardzo mocne. Ta klasa aktywów świetnie zdywersyfikuje portfel, stanowi też ochronę przed inflacją” – przekonują w raporcie „Investing in timberland”.
Przypominają, że drewno jest wykorzystywane nie tylko do budowy domów, ale także mebli, oraz wciąż w energetyce. „Przez wieki zalesiona ziemia mogła należeć tylko do państwa lub arystokracji, w ciągu ostatnich 50 lat wiele się zmieniło. Stała się ona aktywem inwestycyjnym. Od 1974 roku mogą w nią inwestować amerykańskie fundusze emerytalne. I słusznie, bo zapotrzebowanie na drewno rośnie, wraz ze wzrostem liczebności światowej populacji oraz wzrostem jej zamożności” – wskazują analitycy Nuveen.
Wedle Food and Agriculture Organization (FAO) w latach 1992-2020, konsumpcja drewna rosła w tempie 1,4% średniorocznie, głównie z uwagi na wzrost tempa rozwoju gospodarczego na całym świecie. Prognoza Banku Światowego mówi, że popyt na drewno będzie rósł do 2040 roku w tempie około 1,7% średniorocznie.
Konsumpcja drewna na potrzeby przemysłowe (mln m.kw.)
Źródło: Bank Światowy / Nuveen
A jak dobrą inwestycją są lasy? Okazuje się, że całkiem dobrą. W okresie 1992-2020 zachowały się – jako klasa aktywów – lepiej od obligacji. Należy pamiętać, że tego rodzaju aktywo generuje dochód pasywny, niczym akcje spółek dywidendowych czy obligacje kuponowe. Niezwykle ważne jest to, że ziemia zalesiona jest niezwykle nisko skorelowana z innymi aktywami.
Wskaźniki dla wybranych klas aktywów 1992-2020
Źródło: Nuveen
Historia notowań NCREIF Timberland Index na tle recesji w USA
Źródło: Nuveen
Korelacja wybranych aktywów w okresie 1992-2020
Źródło: Nuveen