Złoto w 2022 roku będzie dobrą inwestycją – mówią prognozy World Gold Council
Podwyżki stóp mogą hamować wzrost ceny złota, ale z drugiej strony inflacja jest wysoka i może powrócić duży popyt ze strony banków centralnych i branży jubilerskiej – wskazują eksperci World Gold Council.
Oczekiwania co do podwyżek stóp hamowały w 2021 roku wzrost ceny złota, ale w 2022 roku mogą dojść do głosu obawy o to, że inflacja pozostanie wysoka na długo – twierdzą analitycy Światowej Rady Złota (World Gold Council, WGC) w raporcie „Gold Outlook 2022. Despite potential rates hikes, real rates remain low”. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku złoto denominowane w USD zniżkowało o -4%.
Stopy zwrotu z inwestycji w złoto w 2021 r.
Źródło: WGC
Czynniki wpływające na cenę złota w 2021 r.
Źródło: WGC
Złoto ma problem przed podwyżkami stóp
Analitycy WGC podkreślają, że wchodzimy w 2022 rok z oczekiwaniami, iż Fed podniesie 3 razy stopy i to szybciej i bardziej dynamicznie, niż jeszcze do niedawna przypuszczano. Jednak zwracają także uwagę, że historia uczy, iż rynek przecenia skłonność Fed do stosowania ultra-jastrzębiej polityki pieniężnej.
Zwracają uwagę, że – historycznie patrząc – złoto zachowywało się słabo jako aktywo w miesiącach poprzedzających pierwszą podwyżkę stóp w cyklu rozpoczętym przez Fed, a po niej performowało całkiem dobrze, mimo że dochodziło do kolejnych podwyżek. Czemu tak się dzieje? Wytłumaczenie jest proste: inwestorzy starają się antycypować to, co będzie się działo, wyprzedzać zdarzenia.
Zachowanie wybranych klas aktywów 12 miesięcy przed i 12 miesięcy po pierwszej w cyklu podwyżce stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną
Źródło: WGC
Poza tym, nie wszystkie banki centralne są gotowe na podwyżki stóp – wskazują analitycy WGC. Europejski Bank Centralny powiedział niedawno, że „nie należy się spodziewać podwyższania kosztu euro w 2022 roku.” A Ludowy Bank Chin w grudniu… obniżył główną stopę. Również indyjski bank centralny zapowiedział, że chce prowadzić nadal akomodacyjną politykę i nie myśli jeszcze o wchodzeniu w cykl podwyżek stóp.
Zobacz także: Sprzedaż obligacji skarbowych w 2021 roku była rekordowa. Polacy wolą bezpieczne inwestowanie nawet mimo wysokiej inflacji
Złoto zachowuje się dobrze w warunkach wysokiej inflacji
Analitycy WGC podkreślili w swoim raporcie, że należy spodziewać się inflacji na wysokim poziomie, mimo podwyżek stóp. Jej źródłem jest bowiem nie tylko dynamiczny wzrost bazy monetarnej (cena złota podąża za nią), ale także problemy z podażą surowców, które łatwo i szybko nie znikną.
W latach, w których inflacja w USA była powyżej 3% w skali roku, złoto wycenione w USD rosło średnio o 14% - wskazują analitycy Światowej Rady Złota. Ich obliczenia potwierdzają więc obiegową opinię, że złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją – ale w długim terminie.
Średnie nominalne stopy zwrotu dla złota i koszyka surowców w latach z inflacją w USA poniżej i powyżej 3% w skali roku
Źródło: WGC
Cena złota na tle podaży pieniądza M2 i inflacji w USA
Źródło: WGC
Analitycy WGC wskazują również, że mimo potencjalnych podwyżek stóp, realne stopy pozostaną na historycznie niskich poziomach. „Realnie niskie stopy to zawsze zachęta do kierowania kapitału w stronę ryzykownych aktywów. Ale to także równocześnie oznacza, że pewną część portfela inwestorzy chcą mieć w wysoce płynnym i bezpiecznym aktywie, a takim jest złoto” – wskazują analitycy WGC.
Poza tym, według nich, w tym roku cenę złota powinien także wspierać popyt ze strony branży jubilerskiej i banków centralnych. „Podwyższona inflacja będzie zachęcała banki centralne do zakupów złota” – przewidują analitycy WGC.