Krach na GPW, czerwono na Wall Street. Inwestorzy boją się wojny, inflacji i podwyżek stóp procentowych w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 sty 2022, 17:56

Krach na GPW, czerwono na Wall Street. Inwestorzy boją się wojny, inflacji i podwyżek stóp procentowych w USA

Warszawski indeks szerokiego rynku WIG spadł dziś o 4,5%, podobnie jak WIG20. S&P500 spada o 2,5%, a Nasdaq o niemal 3%.

Ostatnia tak fatalna sesja przy ul. Książęcej, jak dzisiejsza, miała miejsce 28 października 2020 roku. Wtedy akcje były wyprzedawane, bo rynek dowiedział się o kolejnym lock-downie. Dziś co prawda koronawirus wciąż straszy, a dokładniej Omikron, ale głównych powodów przeceny należy szukać gdzie indziej.

Wyprzedaż nie tylko w Polsce

Najpierw zerknijmy, co dziś się zadziało. Oj zadziało się, niestety. Główne indeksy spadły po 4-5%. To powoduje, że stopa zwrotu dla szerokiego rynku za ostatnie 3 miesiące wynosi -10%.

WIG: -4.51%

WIG20: -4.55%

mWIG40: -3.87%

sWIG80: -4.85%

Notowania WIG – 1 rok

WIG_2022-01-24_17-25-21
Źródło: TradingView

Najwięcej straciła podczas sesji ukraińska spółka KSG Agro: -20,3%. Więcej jednak mówi statystyka spółek, które odnotowały wzrosty. Najlepsza zwyżkowała ledwie o 5% (Cognor), a takich, które zakończyły dzisiejszą sesję na jakimkolwiek plusie było… 21.

Na innych giełdach europejskich nie było wiele lepiej. Większość najważniejszych indeksów Starego Kontynentu zniżkowała o 3-4%, a rosyjski RTS aż o -8%.

Jakby tego było mało, za oceanem notowania też zaczęły się na czerwono. S&P500 w momencie publikacji tekstu tracił 2,6%, a Nasdaq 3%.

Notowania S&P500 – 1 rok

SPX_2022-01-24_17-26-47
Źródło: TradingView

Zobacz także: Zaczął się giełdowy krach, którego nie powstrzyma nawet Fed - ostrzega słynny inwestor Jeremy Grantham

Wiele powodów panicznej wyprzedaży

Jakie są przyczyny takiego sell-off'u na giełdach? Jest ich kilka, wymieńmy je:

 • Obawy przed zacieśnianiem polityki pieniężnej przez banki centralne, a szczególnie przez Fed (posiedzenie FOMC w najbliższą środę).
 • Obawy przed rozpędzoną inflacją, której mogą nie zatrzymać spóźnione podwyżki stóp.
 • Niepokój z powodu widocznego spowolnienia w światowej gospodarce.
 • Obawy co do konfliktu Rosja – Ukraina (pojawiają się komunikaty USA i Rosji, aby rodziny dyplomatów opuszczały Kijów). To jest główna przyczyna wyprzedaży akcji w naszym regionie, na giełdzie polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.
 • Obawy o perspektywy spółek technologicznych wobec dobiegającej końca pandemii koronawirusa (Omikron jest znacznie łagodniejszy, niż Delta).

W nadchodzącym tygodniu bardzo istotnym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Co prawda wiadomo już, że nie nastąpi na nim podniesienie stóp procentowych, ale komunikat po nim może mieć duży wpływ na rynki. Oczywiście, bardzo ważne będą też wyniki ze spółek (w USA trwa sezon wyników), dane z gospodarek oraz rozwój sytuacji wokół Ukrainy.

Zobacz także: Kryptowaluty i bitcoin przeżywają prawdziwy krach. Oto co prognozują eksperci w kwestii dalszych notowań cryptos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost