Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Chińskie akcje i obligacje są obecnie bardzo atrakcyjne – twierdzą eksperci Raya Dalio

Udostępnij

Giełdy obecnie nie dyskontują ani wysokiej inflacji, ani dynamicznych podwyżek stóp, a to błąd – uważają eksperci firmy Bridgewater.

Rynki czekają dynamiczne ruchy, jest szansa na dużą alfę – przekonują w raporcie “Our 2022 Global Outlook: The Success and Excesses Resulting from MP3 Policies” eksperci firmy inwestycyjnej Bridgewater, założonej przez Raya Dalio.

Nadchodzi zdarzenie oczekiwań inwestorów z tym, co nastąpi

Eksperci Bridgewater rozpoczynają swoją analizę od stwierdzenia, że tzw. Monetary Policy 3 – czyli skoordynowana polityka pieniężna i fiskalna – zadziałała i uratowała w ostatnich latach światową gospodarkę przed kolapsem. „Paliwem była płynność, góra pieniądza i kredytu. To był potężny zastrzyk adrenaliny dla gospodarek. Jednak teraz zaczynamy widzieć efekt tejże polityki, pod postacią inflacji. Widać również niezwykły wzrost cen aktywów inwestycyjnych, ta płynność dostała się również do systemu finansowego i w nim krąży” – wskazują eksperci Bridgewater.

W rezultacie, bankierzy centralni będą musieli zapłacić za swoją politykę, zostaną postawieni przed niezwykle trudnymi wyborami, najtrudniejszymi od lat 70-tych XX wieku – uważają analitycy Raya Dalio. „Rozpędzona machina gospodarek i rosnąca inflacja to miks, który postawi banki centralne pod ścianą podwyżek stóp. Obecnie jednak rynek dyskontuje łagodny powrót do środowiska niskiej inflacji i niskich stóp, tak jak miałoby to nastąpić w sposób naturalny, nieodwołalny. Nadchodzi więc zdarzenie oczekiwań inwestorów z tym, co nastąpi” – ostrzegają analitycy Bridgewater.

Eksperci podkreślają, że Monetary Policy 3 wpompowała płynność przede wszystkim do kieszeni klasy średniej i na bilanse banków. „To oznacza, że nie da się łatwo powstrzymać inflacji, bo ludzie mają co wydawać. Nie da się też łatwo powstrzymać strumienia kredytu, bo banki dysponują obecnie wielką płynnością, a to je zachęca do bycia agresywnymi sprzedawcami kredytów” – podkreślają analitycy Bridgewater.

Banki w USA: rezerwy (po lewej) i stosunek depozytów do pożyczek (po prawej)

Banki w USA rezerwy

Źródło: Bridgewater

„To wszystko oznacza, że idziemy w kierunku najwyższej inflacji od ponad 40 lat. Pandemiczne ryzyko, wiszące nad realną gospodarką, zapewne będzie powstrzymywało kierujących polityką pieniężną przed ostrymi podwyżkami stóp. Z jednej strony można założyć, że rynek akcji na podwyżki stóp w USA byłby bardzo wrażliwy, ale z drugiej strony nie jest on przygotowany na wysoką inflację, i ceny aktywów mogą spaść w reakcji na jej pojawienie się i utrzymanie w długim terminie. Nie można też zupełnie wykluczyć agresywnych podwyżek stóp, co także zaskoczyłoby rynek i wywołało bessę na giełdach” – ostrzegają eksperci Bridgewater.

USA – stopa proc. i stopa inflacji oraz prognoza

USA – stopa proc

Źródło: Bridgewater

Zobacz także: Pandemia się kończy. Bohaterowie koronawirusowej hossy w odwrocie

Dlaczego chińskie akcje i obligacje są obecnie bardzo atrakcyjne

Eksperci Bridgewater zwracają uwagę, że w niemal wszystkich krajach rozwiniętych giełdy wyceniają łagodny cykl podwyżek stóp, do około 2,5% i jednoczesny spadek stopy inflacji, a te kraje będą chciały dokonać monetyzacji zadłużenia. „Tymczasem zupełnie inna sytuacja jest w Chinach i wielu krajach Azji. Państwo Środka jest świetnie działającym silnikiem azjatyckiej gospodarki, a w dodatku rządzący przeprowadzili w ostatnich latach w dość ostrożny sposób proces delewarowania gospodarki. Inflacja w Chinach jest na normalnym, akceptowalnym poziomie. Chiny nie monetyzują długu. Chiny mają przestrzeń do ewentualnych podwyżek stóp bez szkody dla tempa wzrostu PKB. Rentowność chińskich obligacji w ostatnim czasie spadała, odwrotnie niż w przypadku amerykańskich czy europejskich. To pokazuje, że rynek uważa Chiny za dość stabilny kraj” – podkreślają autorzy omawianego raportu.

Analitycy Raya Dalio zwracają uwagę, że chińskie akcje nie są obecnie drogie. „W dodatku Chiny wchodzą teraz powoli w okres stymulowania gospodarki. Widać na horyzoncie luźną politykę pieniężną, widać zapowiedzi obniżek podatków, widać starania o stymulowanie konsumpcji. To oznacza, że zarówno chińskie akcje, jak i obligacje są obecnie bardzo atrakcyjne, w relacji do gotówki i do zachodnich aktywów. Uważamy, że każdy inwestor powinien dywersyfikować portfel przy wykorzystaniu chińskich aktywów, a zmniejszać ekspozycję na aktywa amerykańskie i europejskie. Podobnymi rynkami do chińskiego są rynek japoński i australijski” – podsumowują analitycy Bridgewater.

Zobacz także: 10 najgorszych IPO w USA w 2021 roku, czyli od Oatly do UiPath

Udostępnij