Kupuj akcje spółek odpornych na chaos, z elastycznymi liderami jak Elon Musk

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 kwi 2022, 08:00

Kupuj akcje spółek odpornych na chaos, z elastycznymi liderami jak Elon Musk

Na czym polega idea inwestowania pro-entropicznego – wyjaśnia Antonio Gracias, założyciel Valor Equity Partners.

„Najbardziej opłaca się kupować akcje spółek odpornych na wszelkie zawirowania, które potrafią przystosowywać się do zmiennych warunków, po prostu są odporne na chaos” – przekonywał Antonio Gracias, założyciel, prezes i szef działu inwestycji Valor Equity Partners, będąc gościem podcastu Invest Like The Best. Gracias nazywa takie spółki biznesami pro-entropicznymi (entropia - chaos, bezład, zamęt, dezorganizacja).

Jak wykryć spółkę pro-entropiczną

Antonio Gracias radzi spojrzeć w przeszłość, by zobaczyć, że historia świata pełna jest recesji, skoków inflacji i deflacyjnych kryzysów, wojen, pandemii i innych wydarzeń, które są zazwyczaj bardzo trudne dla biznesu. „Wiele firm nie jest w stanie przeżyć tych wydarzeń. A wiele innych bardzo dobrze sobie z nimi radzi i przeżywa na przykład tylko chwilowy spadek przychodów i zysków. To właśnie akcje takich firm warto kupować” – podkreśla Gracias.

W pierwszej kolejności trzeba patrzeć na to, czy zarząd jest pro-entropiczny – przekonuje Gracias. „Czy zarząd dobrze rozumie świat, swoją branżę, czy wie dużo o swojej konkurencji? Czy w przeszłości odpowiednio szybko reagował na kryzysowe sytuacje? To inwestor powinien sprawdzić, zanim kupi akcje jakiejkolwiek firmy” – mówi prezes Valor Equity Partners.

Po drugie, firmy pro-entropiczne mają często jedną wspólną cechę: oferują produkt lub usługę, która jest naprawdę potrzebna, albo w dość radykalny sposób zmienia świat - wskazuje Gracias. „Takie spółki są zazwyczaj wytrzymałe i acykliczne, właśnie z uwagi na ofertę. Są w stanie sprzedawać niezależnie od tego, co dzieje się w gospodarce” – podkreśla Gracias.

Zobacz także: Algorytmiczne stablecoiny to mocna konkurencja dla bitcoina i całego rynku finansowego

Nadchodzi czas robotyki, medycyny i Elona Muska

Antonio Gracias jest przekonany, że chaosu i dynamicznej zmiany na świecie będzie coraz więcej, a nie coraz mniej. „Spójrzmy, jak bardzo zmienił się świat przez ostatnie 30 lat, przecież to nieprawdopodobne. Internet, komputery, smartfony, kryptowaluty i te wszystkie inne wynalazki, to wszystko robi wrażenie. Zmiany są nieprawdopodobne i one raczej nie zwolnią, mogą ewentualnie przyspieszyć” – uważa Gracias. „Spodziewamy się, że teraz nadchodzi dynamiczny rozwój robotyki i medycyny” - dodaje.

Dlatego w portfelu Valor Equity Partners znajduje się sporo spółek farmaceutycznych i technologicznych oraz z pogranicza tych sektorów. Są w nim walory firm takich, jak m.in. Tesla, Reddit, SpaceX, K Health, Marathon Pharmaceuticals, Dataminr, Cloud9, AMP Robotics. „Staramy się wyobrażać świat i dany biznes za kilka-kilkanaście lat. Patrzymy na produkty i usługi, jakie dana spółka oferuje i oceniamy ich potencjał do zmiany świata. Potem patrzymy na zarząd, czy to są ludzie, którzy zachowują się odpowiednio elastycznie, czy są gotowi do gwałtownej zmiany. Jeśli wszystko się zgadza, to decydujemy się na długoterminową inwestycję” – opisuje Gracias.

Gracias jest wielkim fanem Elona Muska. „On bardzo ciężko pracuje, bo widzi swoją życiową misję, a jest nią zmiana świata na lepsze. Oczywiście, ma on cechy - takie jak elastyczność, geniusz, pracowitość, determinacja – które czynią jego biznesy pro-entropicznymi. Wierzymy, że SpaceX doleci z misją załogową na Marsa, dlatego mamy akcje tej firmy. Wierzymy, że Tesla rzeczywiście zmieni rynek motoryzacyjny nie do poznania, dlatego mamy akcje tej firmy. Niezwykle ciekawe są również rozwiązania proponowane przez Neuralink czy Boring Company” – mówi prezes Valor Equity Partners.

Notowania spółki Tesla – 5 lat

Notowania spółki Tesla

Źródło: TradingView

Zobacz także: Portfel 60/40 trzeba zastąpić portfelem 25/25/25/25 – przekonuje Jeff Gundlach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.