Prognozy dla Bitcoin na drugą połowę 2019. BTC może być warty 0 lub 28 000 USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 cze 2019, 08:04

Prognozy dla BTC na drugą połowę 2019. 0 lub 28 000 USD – tyle może być wart Bitcoin według ekspertów

Zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe prognozy dla ceny Bitcoina są niezwykle zróżnicowane. Jedni eksperci wskazują, że kryptowaluty mogą rozsypać się jak zamki z piasku, po ewentualnych działaniach nadzorów i stracić całą wartość w kilka godzin. Inni twierdzą, że paliwem dla popytu spekulacyjnego będzie zgoda SEC na utworzenie bitcoinowego funduszu ETF.itcoin. Od początku tego roku do 11 czerwca - wyceniany w USD - podrożał o 108%. Jest jedną z najlepszych tegorocznych inwestycji w skali całego globu.

BTC nie zdołał się jednak przebić przez silny opór w widełkach 8 000 – 9 000 USD. Utknął na tym poziomie i ani rusz, ani w jedną, ani w drugą stronę.

Powstaje więc pytanie, co dalej z Bitcoinem? Zebraliśmy najciekawsze prognozy z ostatnich dni i tygodni. Według prognoz opartych na analizie technicznej kurs BTC/USD powinien zmierzać w kierunku 8 300. A co mówią analizy oparte na fundamentach kryptowaluty? (Wiemy, niektórzy twierdzą, że nie ma czegoś takiego, jak fundamenty kryptowalut ;)
 

1. Notowania i obroty BTC/USD - 1 rok

BTCUSD

Delphi Digital: nadchodzi czas Bitcoina

Na początku czerwca firma analityczna Delphi Digital – której założycielem jest Michael Novogratz - nazwała Bitcoina Królem Aktywów, głównie z uwagi na zachowanie w tym roku. Analitycy tej firmy zwrócili uwagę na to, że kryptowaluta zaczęła zyskiwać, gdy tradycyjne aktywa zaczęły tracić. Według Delphi Digital nadchodzi dobry czas dla Bitcoina, bo inwestorzy będą poszukiwali wysokich stóp zwrotu, a coraz trudniej o takowe na tradycyjnych rynkach (lokat, akcji).

„Giełdy są obecnie pod presją. Tam panuje strach przed wojną handlową na linii USA – Chiny. Tymczasem wystarczy ulokować chociażby 3% portfela w Bitcoinie, by zapewnić sobie godne stopy zwrotu w warunkach podwyższonej zmienności na tradycyjnych rynkach. Przypominamy, że Bitcoin jest raczej nieskorelowany z giełdami, chodzi swoją ścieżką” – wskazali analitycy Delphi Digital.

2. Stopa zwrotu z wybranych aktywów – Bitcoin na czele w 2019 roku

Screenshot-2019-06-03-at-14.19.31

Kevin Murcko (CoinMetro): Bitcoin odzyskał reputację

- To prawda, że Bitcoin nie ma zbyt wielu zastosowań. To prawda, że on jest oparty na niewysublimowanej technologii. Ale jest jednym z najbardziej pożądanych aktywów 2019 roku i odzyskał reputację. Inna sprawa, że trudno go wyceniać fundamentalnie, jego cena napędzana jest popytem spekulacyjnym – wskazuje Kevin Murcko, analityk CoinMetro.

Według Murcko, to że w 2018 roku pękła bańka na kryptowalutach nie oznacza, że nie zobaczymy ponownie rynku byka na Bitcoinie i tych cryptos, które przetrwały.

- Przypominam, że po pęknięciu bańki internetowej akcja Amazona była warta 6 USD. Dziś jeden papier spółki Jeffa Bezosa chodzi po 1 500 USD. Te kryptowaluty, które przetrwały ubiegłoroczny Armageddon mają szansę rosnąć w siłę w najbliższych latach – uważa Murcko.

Mitch Blakeway (Quantatex): 20 000 USD

Główny trader Quantatex uważa, że w ostatnim czasie daje się zaobserwować zwiększoną aktywność “grubych ryb” na rynku kryptowalut. A to oznacza tylko jedno: że cena BTC i innych cryptos powinna wciąż iść w górę.

- Wedle naszych prognoz, Bitcoin przełamie opór na poziomie 8 000 USD. Potem wjedzie na autostradę do 20 000 USD, gdzie powinien się znaleźć w grudniu 2019 roku. Paliwem do wzrostów, oprócz popytu spekulacyjnego, może być zgoda amerykańskiego nadzoru na ETFa opartego na BTC – wskazuje Blakeway.

Zobacz także: Bitcoin kosztuje 8 000 USD - najwięcej od lipca 2018 roku! Oto co się kryje za wzrostem wyceny kryptowaluty

Thomas Lee (FundStrat Global): 25 000 USD

Główna przyczyna, dla której szanse Bitcoina na rajd na północ są duże, jest taka, że koszt kopania już nie pójdzie w górę. Trudność kopania jednak rośnie. Wydaje mi się, że pod koniec roku Bitcoin będzie wart między 9 000 USD a nawet 25 000 USD – powiedział w kwietniu Thomas Lee, założyciel i główny analityk firmy FundStart Global.

Max Keiser (Heisenberg Capital): 28 000 USD

Bitcoin wystrzeli do 28 000 USD podczas kolejnego kryzysu. Jeśli tak się stanie, to potem jego wycena może dojść nawet do 100 000 USD – prognozuje Max Keiser. Jest on partnerem w firmie Heisenberg Capital. Wsławił się tym, że przewidywał, iż pod koniec 2017 roku Bitcoin będzie wart co najmniej 17 000 USD. Należy jednak pamiętać, że przewidywał on również, że już w 2018 roku kryptowaluta będzie warta 100 000 USD, co jak wiemy nie nastąpiło.

Keiser to znana postać w świecie kryptowalut. Wyemitował kiedyś nawet własną (MaxCoina), która jednak furory nie zrobiła. W 2013 roku swoimi wypowiedziami napompował kurs kryptowaluty Litecoin.

Bobby Lee (Bitcoin Foundation): 20 000 USD

Bobby Lee to jedna z najbardziej znanych postaci w świecie cryptos. Jest on prezesem Bitcoin Foundation i jednym z najbardziej zagorzałych wyznawców kryptowalut. Według Bitcoin będzie kiedyś wart 1 mln USD. Jednak do tego długa droga. Bobby Lee uważa, że historia się powtórzy i Bitcoin przejdzie po raz kolejny hossę, po tym jak zaliczył upadek. Będzie to wyglądało tak, że już w I połowie 2020 roku Bitcoin będzie wart 20 000 USD, zaliczy szczyt na 333 000 USD w grudniu 2021 roku, by potem znów spaść na łeb na szyję do około 41 000 USD w styczniu 2023.

Jihan Chu (Kenetic Capital): 30 000 USD

Według tego analityka cena Bitcoina osiągnie poziom 30 000 USD do końca 2019 roku. Jego zdaniem, dopiero 10 lat po powstaniu kryptowalut ludzie zaczynają dostrzegać ich znaczenie. Tego rodzaju nośniki wartości będą coraz bardziej popularne, a przyczynią się do tego również ruchy znanych firm – takich jak Facebook, Samsung czy JP Morgan – które tworzą swoje własne kryptowaluty.

Chu przypomina także, że już za rok, w maju 2020 roku, nagroda za wydobycie bloku w bitcoinowym blockchainie zostanie zmniejszona o połowę. Tymczasem historia pokazuje, że to wydarzenie zazwyczaj windowało w górę kurs BTC. Zdaniem Chu, w II połowie 2020 roku zobaczymy Bitcoina po 30 00 USD.

John Reed Stark: 0 USD

Najbardziej złowieszcza prognoza krótkoterminowa dla BTC, z ostatnich tygodni, jest autorstwa Johna R. Starka, który przez ponad 20 lat pełnił wysokie funkcje w US Securities and Exchange Commission (SEC), czyli w amerykańskim nadzorze finansowym. Jego zdaniem posiadacze kryptowalut powinni być gotowi na to, że pewnego dnia się obudzą a ich kryptowaluty będą warte po prostu zero, nic, null. Według niego SEC szykuje działania przeciwko „drapieżnikom” wykorzystującym ICO i IEO do naciągania naiwnych. Poza tym, jego zdaniem, Bitcoin nie ma w społeczeństwie żadnej pożytecznej roli, służy jedynie kryminalistom i spekulantom. „Kryptowaluty to zamek z piasku. Gdy w końcu runie, już nigdy nie zostanie odbudowany” – ostrzega Stark.

Znani widzą Bitcoina po 0 USD i po 1 000 000 USD

Na koniec warto przypomnieć o długoterminowych prognozach znanych osób, co do przyszłości Bitcoina. Cena docelowa BTC/USD waha się w nich w przedziale od 0 USD aż do 1 mln USD!

Grupę niedowiarków otwiera z pewnością – obok Warrena Buffetta - główny ekonomista Vanguard Joe Davis, który ośmielił się stwierdzić, że Bitcoin będzie wart 0 USD. Według Daviesa cenę Bitcoina napędza tylko i wyłącznie popyt spekulacyjny, a to aktywo generalnie nie ma żadnej wewnętrznej wartości.

Wśród osób, które nie widzą wielkiej przyszłości przed Bitcoinem jest też twórca Microsoftu Bill Gates. – Aktywo, które niczego nie produkuje nie powinno drożeć. Bitcoin to jest gra w głupiego Jasia, poszukiwanie frajerów, którym można to opylić. Gdyby to było proste, oczywiście szortowałbym Bitcoina – stwierdził kilka miesięcy temu Gates.

Znany ekonomista Kenneth Rogoff jest bardziej łaskawy dla Bitcoina. Uważa, że wartość kryptowaluty nie spadnie do zera. – W przyszłości, za 10 lat od dziś, Bitcoin będzie wart raczej 100 USD niż 100 000 USD – stwierdził swego czasu Rogoff.

Teraz czas zerknąć na najbardziej hardcore’owe prognozy długoterminowe. Dyrektor generalny i zarazem dyrektor ds. inwestycji w firmie zarządzającej aktywami cyfrowymi Morgan Creek Capital Mark Yusko uważa, że w ciągu 10 lat BTC będzie wart co najmniej 400 000 USD, a wskazuje na to chociażby fakt, że ludzie kradną Bitcoiny (według Yusko, ludzie nigdy nie kradną rzeczy bezwartościowych). Bracia Cameron i Tyler Winklevoss uważają, że w najbliższych 10 latach Bitcoin wystrzeli do 320 000 USD. John Pfeffer – założyciel firmy inwestycyjnej Pfeffer Capital - sądzi, że Bitcoin stanie się nowym złotem i nową globalną walutą rezerwową, a w perspektywie kilkunastu lat będzie wart 700 000 USD. Z kolei założyciel znanej firmy software’owej John McAfee stwierdził, że Bitcoin będzie kiedyś wart okrągły 1 mln USD.

A jakie są wasze prognozy dla Bitcoina? Jaka będzie jego cena na koniec roku? Zachęcamy do wpisywania typów pod artykułem!

Źródła wykresów: 1. CoinGecko.com, 2. Delphi Digital

Zobacz także: Warren Buffett zje charytatywny lunch z milionerem z branży kryptowalut. Justin Sun zapłacił za taką możliwość 4,57 mln USD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.