Legia Warszawa wyemituje tokeny, którymi będzie można handlować
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 lut 2021, 06:30

Legia Warszawa wyemituje tokeny, którymi będzie można handlować na giełdzie

Klub piłkarski Legia Warszawa wyemituje swojego tokena. My sprawdzamy, ile można było zarobić na istniejących w obrocie tokenach innych klubów piłkarskich.

Legia Warszawa wyemituje swoje tokeny o nazwie $LEG, dzięki nabywaniu których kibice będą mogli mieć wpływ na politykę klubu. Co ciekawe, wiele klubów piłkarskich z całej Europy ma już od kilku(nastu) miesięcy swoje tokeny, którymi można handlować na giełdzie Chiliz.

Legia wyemituje 5 mln tokenów $LEG

Legia wypuści na rynek swoje tokeny we współpracy z fintechem Chiliz oraz platformą Socios.com. Podaż tokenów ma sięgnąć 5 mln. Na razie nie jest znana ich cena emisyjna. Dzięki nabyciu tokenów, ich posiadacze będą mogli mieć wpływ na niektóre decyzje klubu.

Swoje tokeny na platformie Socios.com udostępnia już 21 słynnych klubów piłkarskich z całego Starego Kontynentu. Wśród nich są m.in. Juventus Turyn, FC Barcelona, AC Milan czy Real Madryt. Appka Socios działa od roku i została już pobrana przez 500 tys. użytkowników. Wedle danych Chiliz, do tej pory kluby pozyskały dzięki tokenom około 30 mln USD.

Kibice nie mogą jednak liczyć na to, że dzięki posiadaniu tokenów będą mieć wpływ na najważniejsze decyzje podejmowane przez kluby, np. na transfery. To o czym mogą decydować? No cóż, na początku tego roku kibice Juventusu mogli zdecydować o wyglądzie klubowego autokaru (były 3 opcje do wyboru). Na stronie Legia.com czytamy, że posiadacze tokenów „będą mieli dostęp do szerokiej gamy korzyści, takich jak: przywileju głosowania w wielu decyzjach dotyczących życia klubu, nagród VIP, ekskluzywnych promocji i zniżek od klubu i sponsorów oraz specjalnie oznakowanych super-fanów”.

Na stronie Socios.com pojawił się już herb Legii z wypowiedzią prezesa klubu Dariusza Mioduskiego. „Wierzymy, że potencjał najpopularniejszej marki sportowej w tej części Europy, jaką jest Legia, pozwoli Socios zdobyć wielu fanów także poza granicami Polski” – stwierdził Mioduski.

Chiliz fintech stosujący technologię blockchain. Pomaga klubom sportowym monetyzować działania ich kibiców. Pod koniec 2019 roku uruchomiła appkę Socios.com. Z jej usług korzystają nie tylko kluby sportowe, ale też organizacje e-sportowe (m.in. Team Heretics, NAVI, OG czy Alliance). Wszystkie projekty działają dzięki zasilaniu tokenami Chiliz ($CHZ) - walutą cyfrową, która jest notowana na wiodących światowych giełdach kryptowalut (np. Binance).

Prezes Legii D. Mioduski z przedstawicielem firmy Chiliz

prezes Legii

Źródło: Legia.com

Zobacz także: 5 altcoinów godnych zainteresowania każdego inwestora

Tokeny klubów piłkarskich to aktywo dla osób o mocnych nerwach

Postanowiliśmy sprawdzić jak spisują się tokeny klubów jako inwestycja. Czy dają jakieś przyzwoite stopy zwrotu? Czy cechują się dużą zmiennością?

Token klubu FC Barcelona (BAR/CHZ) istnieje od końca czerwca 2020 roku. Jego notowania ruszyły z poziomu 188 CHZ, obecnie oscylują w okolicach 287 CHZ, co oznacza wzrost o 53%. Jednakże w szczytowym momencie, tuż po otwarciu notowań, był wyceniony na 976 CHZ, czyli można było na nim zarobić 420%.

Niezwykle ciekawą historię notowań ma token Juventusu. W połowie kwietnia 2020 roku zaczynał notowania na poziomie 350 CHZ, obecnie kosztuje około 225 CHZ, czyli jest kwotowany -36% niżej. Jednak po drodze uformowała się na nim i pękła wielka bańka spekulacyjna. W grudniu 2020 roku jego kurs wystrzelił z poziomu 520 CHZ do 1 788 CHZ.

Na przykładzie tego ostatniego tokena widać też, jak wielką zmiennością te aktywa się charakteruzyją. W trakcie formowania się bańki w grudniu bywały sesje, podczas których kurs JUV/CHZ rósł o 40%. Gdy bańka pękła, sesje z kilkunastoprocentowymi spadkami nie były rzadkością.

A jak jest z płynnością? Całkiem nieźle, bo wolumen obrotu tokenami Juventusu w skali jednej sesji potrafi sięgać ponad 200 tys. USD (zazwyczaj około 14 tys. USD), a tokenami Barcelony nawet 126 tys. USD (zazwyczaj jest to około 50 tys. USD).

Historia notowań tokena klubu Juventus (JUV/CHZ)

juv chz

Źródło: Chiliz Exchange

Wygląda na to, że tokeny klubów sportowych to aktywo dla spekulantów, którzy są naprawdę odporni na stres. Albo dla kibców – hodlerów, których nie będzie obchodziła ich cena, a li tylko korzyści, jakie posiadanie i trzymanie takich tokenów daje.

Zobacz także: PlayWay uruchomi swoją kryptowalutę. Tokeny PWAY będą wykorzystywane do rozliczania pomysłów na gry

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.