Kryptowaluta PlayWay wkrótce będzie dostępna. Tokeny PWAY będą służyć do rozliczania pomysłów na gry
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 lip 2020, 11:04

PlayWay uruchomi swoją kryptowalutę. Tokeny PWAY będą wykorzystywane do rozliczania pomysłów na gry

Grupa PlayWay uruchomiła swoją kryptowalutę. Token PWAY będzie wykorzystywany do rozliczania idei gry komputerowej pomiędzy zewnętrznym pomysłodawcą, a zespołem który zrealizuje projekt. Niewykluczone jednak, jeżeli się pomysł sprawdzi, to projekt tokenu będzie dalej rozwijany przekonuje Krzysztof Kostowski prezes PlayWay.

Strategia grupy PlayWay opiera się o tworzenie dużej ilości niskobudżetowych produkcji. W tej chwili szacuje się, że nawet 20% listy top-wishlist na Steam stanowią produkcje warszawskiego studia oraz jego spółek zależnych. Za sukcesem największych hitów studia stoi w głównej mierze ciekawy pomysł i idea rozgrywki. Car Mechanic Simulator, Thief Simulator, Drug Dealer Simulator, House Flipper to dobrze zrealizowane świetne pomysły na gry. Aby strategia grupy mogła być dalej kontynuowana spółka musi wciąż być zasilana w nowe pomysły.

Zobacz także: Sprzedaż Thief Simulator na Nintendo Switch przekroczyła 500 tys. To rekordowy wynik tytułu PlayWay na tej konsoli

Początkowo pomysł na kryptowalutę miał być rozwijany w Estonii, ale ostatecznie wraz ze zmianą przepisów jest wdrażany w Polsce.

- Prace nad naszym tokenem trwają od marca 2018 kiedy założyliśmy spółkę celową PlayWay Estonia. Jako że przepisy się zmieniały finalnie kolejna spółka została założona w Polsce. Pomysł to potrzeba chwili. Ciągły przyrost nowych zespołów wymuszał ode mnie coraz to nowych pomysłów na gry, a to nie będzie trwało wiecznie. Potrzebowaliśmy mocnego źródła nowych pomysłów z całego świata, wychodzącego za nasze standardowe ramy. I tak narodził się Pway, gdzie spółki z grupy Playway będą płacić pomysłowcom za ich koncepcje. - mówi prezes PlayWay Krzysztof Kostowski

Realizowany przez Grupę PlayWay projekt był konsultowany z KNF.

- Jesteśmy po konsultacjach z nadzorcą. Zgodnie z interpretacją KNFu wydaną w indywidualnej sprawie spółki, prowadzona działalność nie podlega nadzorowi nad rynkiem finansowym sprawowanemu przez Komisję w zakresie wskazanym w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2006r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (tj. z dnia 9 stycznia 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 180).  - dodaje prezes PlayWay

Zobacz także: Na producentów gier z GPW i Newconnect spadł deszcz pieniędzy. Ponad 150 mln dla 43 spółek w ramach konkursu GameINN

Token PWAY oraz platforma Need for a Game Idea

Wraz z tokenem wystartuje platforma Need for a Game Idea. Będzie to pierwsza na świecie tego typu globalna, międzynarodowa platforma wykorzystująca technologię blochchain. Będzie ona umożliwiała praktycznie bezkosztowy, natychmiastowy, nieodwracalny i w pełni transparentny transfer wynagrodzenia do autorów idei i pomysłów na gry komputerowe. Logowanie do Platformy będzie odbywało się za pośrednictwem Steam.

Tokeny PWAY będą podlegały też obrotowi na światowych giełdach kryptowalut. PlayWay oczekuje powolnego wzrostu ceny tokena PWAY, co z będzie dodatkowo zachęcać do zgłaszania kolejnych pomysłów za pośrednictwem Platformy.

Pomysł na działania platformy zakłada, że wybrane najciekawsze idee przez spółki deweloperskie z grupy PlayWay, a ich twórcom zostanie zaproponowana praca nad dalszym pomysłem na grę, w zamian za co będą mogli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 100 Tokenów PWAY oraz 5% przyszłych zysków z gry, również wypłacanych w Tokenach PWAY,

W przeciwieństwie do większości projektów crowdfundingowych wykorzystujących technologię blockchain (tzw. ICO), celem Platformy realizowanej przez PlayWay nie jest zbieranie funduszy na jej rozwój poprzez sprzedaż tokenów. Będzie ona bowiem posiadać własne środki pieniężne na rozwój pozyskane od wspólników - współtwórców Platformy, którzy posiadają 3% udziałów w Pway Sp. z o.o. (PlayWay - 97%) oraz łącznie około 8% tokenów PWAY.

Platforma pobierać będzie od deweloperów z Grupy PlayWay wynagrodzenie w wysokości 6% zysków z gier pozyskanych za pośrednictwem Platformy (w pieniądzu fiducjarnym) i wypłacać będzie 5% zysków w gier twórcom pomysłów (równowartość w tokenach PWAY skupowanych z rynku według ściśle określonych zasad).

Wyemitowanych zostało 42 111 111 tokenów PWAY. Pomysłodawca Platformy - Krzysztof Kostowski, oraz osoby blisko związane z projektem objęły tokeny PWAY w emisji początkowej - łącznie około 8% ogólnej wyemitowanej liczby.

PlayWay nie wyklucza dalszego rozwoju projektu w przypadku pozytywnego przyjęcia. Na ten moment jednak głównym celem jaki jest stawiany przed platformą jest generowanie pomysłów na kolejne gry w grupie, które będą osiągać sukces.
 

Wykres PlayWay  od początku 2020 roku

PlayWay (1)


Kurs akcji PlayWay od początku roku wzrósł o 140% i znajduje się najwyżej w historii. Wycena rynkowa oscyluje wokół 3,7 mld zł. 

Zobacz także: Warto inwestować w spółki produkujące gry, bo branże czekają złote czasy - przekonuje amerykański zarządzający Blake Robbins

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.