Fundusz inwestycyjny George`a Sorosa zaczął handlować bitcoinem
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
01 lip 2021, 17:09

Fundusz inwestycyjny George`a Sorosa zaczął handlować bitcoinem

Z opublikowanego przez TheStreet.com raportu wynika, że fundusz inwestycyjny George`a Soros'a zaczął spekulować bitcoinem.

The Street w swoim raporcie powołuje się na dwa źródła i twierdzi, że iż dyrektor inwestycyjny Soros Fund Management Dawn Fitzpatrick dała „zielone światło” dla inwestowania w kryptowaluty.

Soros inwestuje w kryptowaluty i firmy blockchain

Fitzpatrick w marcowym wywiadzie dla Bloomberga wyjaśniała, że fundusz Sorosa inwestuje w firmy, które zajmują się infrastrukturą blockchainową. Powiedziała, że to naprawdę ważny moment dla kryptowalut, a bitcoin jest jedynie „aktywem marginesowym”. „Istnieje na świecie prawdziwy strach przed osłabieniem walut fiat, a bitcoin jest jedynie towarem, który łatwo można przechowywać, jest łatwo zbywalny, a IRS [Internal Revenue Service, czyli amerykański fiskus – przyp. autor] klasyfikuje go jako aktywo fizyczne, które ma ograniczoną podaż, więc myślę, że jest to aktywo interesujące” – powiedziała dyrektor funduszu.

Bitcoin w czwartek był notowany na poziomie 33 523 USD, co oznacza spadek o 3%. Po tym jak osiągnął rekordowy poziom ok. 65 tys. USD w kwietniu. II kwartał br. to najgorszy kwartał w historii zarówno bitcoina, jak i ethereum – głównie za sprawą walki Chin z „górnikami”.

Soros Fund Management interesuje się cyfrowymi aktywami od kwietnia 2018 roku - donosi Bloomberg, powołując się na swoje anonimowe źródła. W styczniu tego roku sam Soros na Światowym Forum Ekonomicznym, powiedział że bitcoin i inne cyfrowe kryptowaluty nie mogą funkcjonować jako pieniądze ze względu na wysoką zmienność.

Analitycy nie wiedzą, w co gra Soros

Analitycy Wall Street uważają, że ruchy legendarnego spekulanta są trudne do zinterpretowania. „Każdy duży gracz, który wchodzi do tego świata, jest postrzegany jako kolejny stopień do upowszechnienia płatności krypto” - powiedział Chris Weston, szef badań w Melbourne Pepperstone w komentarzu dla amerykańskich dziennikarzy.

„Sam raport The Street określa, że fundusz Sorosa ma zielone światło, więc bez faktycznej wiedzy, co planują zrobić, nie można określić horyzontu. Może chodzi o krótkie pozycje, jeśli przyjmują, że beneficjenci płynności uderzą, gdy bilans FED zacznie rosnąć w znacznie wolniejszym tempie, a przedni koniec krzywej rentowności podniesie się. Być może gra na spadek kursu bitcoina nie jest złą grą” - stwierdził Weston.

George Soros zarobił 1 mld USD w 1992 roku na spekulacji na funcie, wywołując kryzys „Black Wednesday” i ostatecznie zmuszając Bank Anglii do porzucenia Europejskiego Mechanizmu Kursów Walutowych.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.