Ktoś zajął pozycję na BTC za 1,6 mld USD. To może być ucieczka kapitału przed kryzysem w Chinach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 paź 2021, 08:30

Ktoś zajął pozycję na BTC za 1,6 mld USD. To może być ucieczka kapitału przed kryzysem Evergrande w Chinach

Tydzień temu „wieloryb” zakupił bitcoiny za 1,6 mld USD. Tak duże transakcje nawet na rynku BTC są rzadkością.

W zeszłą środę 6 października na rynku bitcoin miała miejsce potężna wartościowo transakcja. Jakiś inwestor zakupił BTC za 1,6 mld USD. Transakcja odbyła się na giełdach powiązanych z Chinami – wskazuje Lawrence Lewitinn, analityk CoinDesk Insights.

Nietypowa transakcja w świecie cryptos

Transakcja o której mowa to były de facto dwa zlecenia na łączną kwotę 1,6 mld USD. Miały miejsce około 13:10 w odstępie 5 minut (13:11 oraz 13:16). W ten sposób inwestor dokonał transakcji opiewającej na 4,5% dziennego obrotu w sieci Bitcoin. Ta transakcja wyniosła cenę BTC o 5% w górę, do 55 500 USD.

Notowania BTC/USD od początku października 2021

Notowania BTC USD

Źródło: Yahoo Finance

Jak zwraca uwagę Lawrence Lewitinn, analityk CoinDesk Insights, jest to nietypowa transakcja, gdyż zazwyczaj kupujący bitcoiny inwestorzy instytucjonalni rozkładają swoje zakupy na wiele transz. Tak robi np. MicroStrategy, a dzięki temu uśrednia koszt zakupu i nie rusza rynkiem na tyle, by niepotrzebnie podnosić sobie koszt nabycia.

To oznacza, że kupujący „wieloryb” (tak się określa nabywców BTC za duże kwoty) był prawdopodobnie pod presją czasu, chciał jak najszybciej nabyć bitcoiny – zwraca uwagę Lewitinn. Co ciekawe, ślady prowadzą do Azji, gdyż trzy giełdy azjatyckie właśnie w środę odnotowały zwiększone obroty na kontraktach futures na bitcoin – chodzi o Binance, Huobi oraz ByBit. Co prawda nie mają one siedzib w Chinach, ale mają sporo nieformalnych powiązań oraz sporo klientów z Państwa Środka.

Jednakże, co ciekawe, w teorii postawionej przez Ki Young Ju, prezesa firmy CryptoQuant, to nie oznacza, że kupujący był Azjatą. Ki postawił hipotezę, że był to inwestor amerykański, który miał informację o zbliżającym się zatwierdzeniu przez Securities and Exchange Commission ETF-a na kontrakty na bitcoina, co nastąpiło kilka dni temu.

Zobacz także: Jak zaplanować wyjście z inwestycji w bitcoina i kryptowaluty – sygnały, wskaźniki, narzędzia

Ucieczka przed chińskimi deweloperami?

Jest jeszcze inna teoria. Kilka dni temu deweloper Fantasia nie spłacił odsetek od swoich obligacji, opiewających na 206 mln USD, przez co został mu obniżony rating przez agencję Fitch. Problemy ma również deweloper China Evergrande, oraz Sinic. Co ciekawe, kilka dni temu o zejściu z giełdy zdecydował deweloper Chinese Estates Holdings, po tym jak podczas jednej sesji jego wycena zanurkowała o 40%.

“Te kłopoty chińskich deweloperów pokazują, że jest coś nie tak z chińską gospodarką i chińskim rynkiem nieruchomości. Należy natomiast pamiętać, że aż 1/3 aktywności w chińskiej gospodarce jest powiązana z rynkiem nieruchomości, a dla przykładu w USA tylko 1/6. Tymczasem dane sugerują, że ta transakcja na bitcoinach była dokonana tak naprawdę na kontraktach futures na bitcoin. Czyli to oznacza, że bitcoiny nie zostały nabyte bezpośrednio, w celu długoterminowego hodlowania. Kolejna ciekawa informacja jest taka, że część transakcji przeprowadzono przy pomocy stablecoina Tether, a wynika to z analizy danych z portalu CryptoCompare.com. Tymczasem z analizy portfela Tether wynika, że znajdują się w nim pożyczki i obligacje chińskich korporacji, o wartości miliardów USD. Co prawda Tether zaprzeczył, że ma dług China Evergrande, ale nie zaprzeczył, że ma dług jakichś innych chińskich deweloperów. Tutaj dochodzimy do wniosku, że być może transakcja o której mowa, opiewająca na 1,6 mld USD, to była po prostu ucieczka kapitału ze stablecoina Tether. Oczywiście, to są wszystko tylko teorie i przypuszczenia” – wskazuje Lewitinn.

Skład rezerw Tether (koniec maja 2021)

Skład rezerw Tether

Źródło: Tether

Zobacz także: Kryptowaluty stają się sprawą polityczną. W USA rośnie temperatura wokół regulacji cryptos i cyfrowego dolara

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.