Terra chce kupić BTC za 10 mld USD, dzięki temu może powstać najbezpieczniejszy stablecoin
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 mar 2022, 07:30

Terra chce kupić BTC za 10 mld USD, dzięki temu może powstać najbezpieczniejszy stablecoin

Organizacja Luna Foundation Guard (LFG) rozpoczęła hurtowe zakupy bitcoinów. Mają one stać się bazowym aktywem, zabezpieczającym stablecoin TerraUSD (UST).

Hurtowe zakupy BTC, dokonywane od kilkunastu dni przez Luna Foundation Guard (LFG), wspierają notowania bitcoina oraz tokenu Terra (LUNA).

Bitcoiny podstawą rezerw TerraUSD

Terra (LUNA) to projekt bazujący na sieci blockchain. Wykorzystuje on własne stablecoiny (kryptowaluty powiązane z kursem USD), których jest już kilkanaście, oraz token Luna do stworzenia zdecentralizowanego systemu płatności. Projekt działa od stycznia 2018 roku, został stworzony i jest rozwijany przez Terraform Labs. Blockchain Terra jest zabezpieczony algorytmem konsensusu proof-of-stake (PoS) (tokeny Luna służą jako zabezpieczenie podczas zawierania transakcji).

TerraUSD (UST) to najpopularniejszy stablecoin w ekosystemie Terra, odwzorowujący zachowanie kursu dolara amerykańskiego. Jest on obecnie 14 największą kryptowalutą, pod względem kapitalizacji, według danych portalu CoinMarketCap – jego wartość rynkowa to 16,2 mld dol. W przeciwieństwie do większości innych stablecoinów, TerraUSD jest wysoce skalowalny, bardziej zdecentralizowany i łatwiej transferowalny między blockchainami dzięki protokołowi interoperacyjności Terra.

W połowie marca Do Kwon - założyciel Terraform Labs – zapowiedział, że jego firma chce zgromadzić bitcoiny o łącznej wartości 10 mld USD, by stały się one podstawą rezerw stablecoinów, przede wszystkim UST. „Stablecoin TerraUSD wspierany przez ponad 10 mld USD w rezerwach BTC otworzy nową erę monetarną standardu BTC” – stwierdził Do Kwon na Twitterze.

Uważni obserwatorzy kryptowalutowego świata wskazują, że Terra dziarsko zabrała się do realizowania planu zakupów BTC. Są one dokonywane przez Luna Foundation Guard (LFG).

Zakupy Terra mogą mieć wpływ na kurs BTC/USD. W ciągu ostatnich 10 sesji urósł on o około 20%.

Notowania BTC/USD w 2022 r.

Notowania BTC-USD

Źródło: TradingView

Mają też wpływ na notowania tokena Terra / LUNA. Od dołka covidowego krachu urósł on na wartości o 86 215%, co czyni go jedną z najlepszych inwestycji ostatnich 2 lat. Jego kapitalizacja sięga już 37 mld USD.

Notowania Terra (LUNA) / USD

Notowania Terra (LUNA)-USD

Źródło: TradingView

Zobacz także: Fundusze obligacji notują fatalne wyniki za ostatnie miesiące, nie powinny już nigdy być nazywane „funduszami bezpiecznymi”

UST może stać się najbezpieczniejszym stablecoinem

Co mówią na temat koncepcji Do Kwona analitycy? George Kaloudis, główny analityk CoinDesk, podkreślił w swoim komentarzu, że Terraform Labs próbują stworzyć swoją własną, autorską gotówkę elektroniczną i to im się może udać, dzięki wykorzystaniu BTC jako głównego aktywa rezerwowego.

„UST jest algorytmiczny, ale zostanie zabezpieczony. LFG jest organizacją non-profit, której misją jest promowanie zdecentralizowanej gospodarki, ale dokładnym celem jest zapewnienie rezerwy dla Terra na wypadek awarii. Czy jest lepszy zasób do trzymania w rezerwie, niż BTC? To pytanie retoryczne. Wygląda na to, że organizacja LFG codziennie kupuje BTC za 125 mln USD. W przypadku aktywa, które każdego dnia generuje obroty powyżej 20 mld USD, nie wydaje się to dużo, ale te zakupy mogą mieć znaczenie. Te codzienne zakupy mogą trwać miesiącami, jeśli LFG rzeczywiście chce kupić bitcoiny za 10 mld USD. Jeśli ten plan się powiedzie, to UST może stać się stablecoinem dolarowym wspieranym przez całkowicie podlegający audytowi, przejrzysty i zdecentralizowany zasób cyfrowy. To będzie wielka sprawa. Nie będzie trzeba ufać Do Kwonowi, ani firmie księgowej. Będzie można wszystko sprawdzić na blockchainie” – stwierdził Kaloudis.

Zobacz także: Wyceny polskich producentów gier względem generowanych zysków zrobiły się atrakcyjne. Czy zbliżamy się do końca sektorowej bessy?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.