Popularna kryptowaluta w 5 dni zdrożała o 50%. To może być sygnał początku końca bessy na cryptos
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 cze 2022, 09:28

Popularna kryptowaluta Polygon / MATIC w 5 dni zdrożała o 50%. To może być sygnał początku końca bessy na cryptos

Pojawia się światełko w tunelu dla posiadaczy cryptos. Polygon / Matic dynamicznie drożeje, a jest to jedna z tych kryptowalut, z którą wiązane są wielkie nadzieje na przyszłość.

50% w 5 dni. To jest całkiem pokaźny wynik, nawet jak na kryptowalutę. Właśnie o tyle zdrożała kryptowaluta Polygon / Matic. Bitcoin w tym czasie zdrożał o niecałe 2%, ethereum o 5,5%, a dogecoin o 13,8%. Analitycy techniczni zwracają uwagę, że na wykresie tokenu Matic utworzyła się odwrócona głowa z ramionami.

Notowania Polygon / Matic na tle BTC/USD – 1 miesiąc

notowania matic usd btc

Źródło: TradingView

“Rekiny” lubią neutralność klimatyczną

Polygon / Matic to kryptowaluta o kapitalizacji 4,8 mld USD, pod tym względem nr 18 na rynku cryptos. Jej podaż jest sztywno określona na 10 mld monet. Jest to token ethereum, który umożliwia działanie sieci Polygon Network - rozwiązania skalującego dla ETH. Polygon ma na celu zapewnienie szybszych i tańszych transakcji w ethereum przy użyciu tzw. łańcuchów pobocznych warstwy 2.

Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy liczba hodlerów Polygon / Matic rosła znacząco, mimo spadku ceny tokena. Duzi inwestorzy, tzw. „rekiny”, namiętnie akumulowały w tym czasie tokeny Matic. To pokazuje, że uczestnicy rynku kryptowalut widzą użyteczność Polygon / Matic. Poza tym, pojawiła się informacja, że wielka amerykańska giełda Coinbase w końcu wspiera tokeny sieci Polygon, z opóźnieniem kilku ładnych miesięcy wobec np. Binance.

Polygon: liczba adresów vs cena

polygon hodlers cena

Źródło: IntoTheBlock

Co ważne i ciekawe, Polygon / Matic mógł stać się eko-coinem i stąd te wzrosty. Sieć Polygon opublikowała informację, że osiągnęła neutralność węglową, dzięki współpracy z KlimaDAO. Deweloperzy sieci Polygon zapewniają, że ich celem jest uczynienie jej neutralnej klimatycznie najpóźniej do końca 2023 r. Jeden ze współzałożycieli sieci Polygon Sandeep Nailwal zaapelował do środowiska blockchain o „wyruszenie w drogę ku neutralności klimatycznej”.

Zobacz także: Kopanie bitcoina stało się rekordowo drogie, „górnicy” są pod presją, a inwestorzy wyprowadzają monety poza giełdy

Bitcoin będzie nadal dominował?

Jednak są analitycy, którzy ostrzegają, by poczekać z otrąbieniem końca bessy na cryptos. Matthew Dibb, współzałożyciel Stack Funds, powiedział portalowi CoinDesk, że rajd na Matic (ale też na ATOM czy AVAX) odbywa się na niskim wolumenie obrotu. „Dlatego zalecamy ostrożność. Powrót trybu risk-off na ryzykownych aktywach będzie skutkować w takich warunkach dalszą mocną przeceną altcoinów” – ostrzegł Dibb.

Analityk ten zwrócił uwagę, że dominacja bitcoina na rynku spadła znacznie, ze szczytu sprzed kilkunastu dni na poziomie 48%. „To dlatego, że niektóre altcoiny dynamicznie ruszyły w górę. Szczególną robotę zrobiły tutaj ethereum i litecoin, które mają pokaźną kapitalizację. Dlatego bitcoin stracił trochę gruntu pod nogami. Wydaje nam się jednak, że odbicie cen altcoinów jest chwilowe i zobaczymy jeszcze większą dominację BTC” – stwierdził.

Wykres dominacji bitcoina (BTC.D) – udział BTC w rynku (%)

wykres btc.d

Źródło: TradingView

Zobacz także: Nietypowa giełda z kontraktami na wydarzenia w którą zainwestował znany miliarder Charles Schwab

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.