"Liczymy, że drugi i trzeci kwartał będą lepsze niż rok temu" - Tomasz Tomczyk, prezes zarządu K2 Internet na czacie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
26 maj 2017, 14:10

"Liczymy, że drugi i trzeci kwartał będą lepsze niż rok temu" - Tomasz Tomczyk, prezes zarządu K2 Internet na czacie

W piątek, 26 maja 2017 r. spotkaliśmy się z Tomaszem Tomczykiem, Prezesem Zarządu spółki K2 Internet, aby zorganizować czat inwestorski. W czasie spotkania rozmawialiśmy o wynikach pierwszego kwartału 2017 r., o aktualnej sytuacji oraz o przyszłości spółki. W K2 Internet trwa przegląd opcji strategicznych i o tę kwestię inwestorzy mieli najwięcej pytań. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 inwestorów, a prezes spółki odpowiedział na 37 pytań. Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu inwestorskiego ze spółką K2 Internet.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Tomaszem Tomczykiem, prezesem zarządu K2 Internet. W czasie spotkania porozmawiamy o wynikach pierwszego kwartału 2017 r., o aktualnej sytuacji oraz o przyszłości spółki.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 26 maja 2017 r., o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Dzień dobry, witam serdecznie wszystkich na czacie. Zapraszam do zadawania pytań dotyczących Grupy K2 Internet. W pierwszej kolejności odpowiem na pytania przesłane przez użytkowników serwisu strefainwestorów.pl przed rozpoczęciem czatu oraz te otrzymane mailowo.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Prowadzą Państwo przeglądy opcji i negocjacje w sprawie sprzedaży lub doinwestowania z zewnątrz Oktawave oraz segmentu agencyjnego i mediowego - jaka jest w zasadzie strategia Grupy? Czy możliwa jest sprzedaż obu części K2?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Z uwagi na sytuację rynkową, w zakresie segmentów agencyjnego i mediowego łącznie oraz segmentu infrastrukturalnego (OKTAWAVE) prowadzimy przegląd opcji strategicznych, który może oznaczać przeprowadzenie transakcji na udziałach np. ich sprzedaż lub pozyskanie inwestora mniejszościowego. Tego typu transakcja lub transakcje mogą potencjalnie przynieść inwestorom szybszy zwrot z zainwestowanych środków. Teoretycznie może dojść do obu transakcji jak również może nie być żadnej transakcji. Przy podejmowaniu decyzji możliwa jest sytuacja, że jedna transakcja będzie wpływała na drugą. Jednak w tym momencie nie ma podstaw, aby kreślić tego typu scenariusze i jednocześnie je wykluczać.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Czego możemy się spodziewać się po kolejnych kwartałach 2017?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Liczymy, że drugi i trzeci kwartał będą lepsze niż rok temu, jednak nie można oczekiwać takich zmian wyniku jakie miały miejsce w 1 kwartale 2017 względem 1 kwartału ubiegłego roku (m.in. efekt niskiej bazy).

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Jakie są przewagi konkurencyjne Oktawave? Zdaje się, że rynek robi się coraz bardziej konkurencyjny..

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Względem zagranicznej konkurencji:
- Łączność - czyli bezpośrednie połączenia o niskich opóźnieniach z wszystkimi kluczowymi polskimi operatorami i węzłami wymiany ruchu. Wysoka przepływność sieci dostarczana dla każdego klienta, bez limitów.
- Premium Support – czyli usługi wsparcia w migracji, tworzenia architektury aplikacji oraz możliwość późniejszej administracji i utrzymania środowisk uruchomionych w Oktawave. Wsparcie również na poziomie developerskim.
- Elastyczne i łatwe w użyciu nowe API – czyli sposób połączenia środowiska OKTAWAVE z innymi systemami komputerowymi, z którego korzystają istotni klienci ( w tym programiści, administratorzy, etc.)
- Bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzony przez ISO27001 bezpośrednio w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania danych w chmurze oraz CSA Star, który posiadamy jako jedyny polski dostawca.
Względem niewielkiej polskiej konkurencji: wszystko j/w plus bardzo szeroki portfel usług i fakt, że OKTAWAVE to chmura IaaS zgodna z definicją i zasadami, z czym inni dostawcy mają duże problemy.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Oktawave to klejnot w koronie K2, jaka mogłaby być wycena spółki w przypadku jej wprowadzenia na giełdę?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Wycena przy upublicznieniu spółki zależy od wielu parametrów. Trzeba mieć też na uwadze kryteria GPW w zakresie kapitalizacji (15 mln euro lub 12 mln euro dla spółek przechodzących na parkiet główny z New Connect). Myślę, że w perspektywie roku lub dwóch tego typu wycena dla OKTAWAVE jest jak najbardziej do osiągnięcia i oczywiście zależy to przede wszystkim od wyników biznesowych tej działalności. Upublicznienie OKTAWAVE jest jednym ze scenariuszy, ale nie jest to scenariusz podstawowy.

Obrazek użytkownika Anonim
drobny akcjonariusz

Jakie zamiary wobec spółki mają główni akcjonariusze, wobec możliwości, że ziszczą się obydwa działania zarządu, czyli wpłyną dobre (w znaczeniu zadowalające finansowo) oferty na zbycie Oktawave i części "reklamowo-biznesowej" (zakładam oczywiście różnych kupujących i dwie rozłączne transakcje)?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Teoretycznie może dojść do obu transakcji. Dalsze plany zależą od charakteru tych transakcji (częściowe lub całkowite zbycie udziałów). W tym momencie jest zdecydowanie za wcześnie, aby wypowiadać się odnośnie dalszych losów FABRITY. W tym momencie FABRITY szybko rośnie, co może zachęcać do wstrzymania się z ewentualnymi decyzjami inwestycyjnymi do czasu osiągnięcia odpowiedniej skali działalności.

Obrazek użytkownika Anonim
M7

Jak bardzo pozbycie się części mediowej zredukuje dostęp do projektów i dynamikę wzrostu Oktawave, Fabrity i pozostałych biznesów?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Jeżeli będzie redukcja będzie minimalna. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że Agencja i Media dalej będą korzystać z rozwiązań OKTAWAVE. Jeżeli chodzi o FABRITY to ewentualna transakcja zdecydowanie nie będzie miała wpływu na jej biznes.

Obrazek użytkownika Anonim
Telesfor

Witam, czy sprzedaż segmentu agencyjnego i mediowego obejmuje też niedawno utworzony dział K2 digital ventures czy też pozostanie on nadal w grupie?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Tak. K2 Digital Transformation (aktualna nazwa) jest częścią Agencji i jej istotnym wyróżnikiem rynkowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki udział w rynku ma wg Pana obecnie Octawave? Czy są jakieś oficjalne szacunki wartości tej firmy?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Udział w rynku szacujemy na ok. 10%. Ze względu na proces przeglądu opcji strategicznych wolałbym się nie wypowiadać na temat wyceny.

Obrazek użytkownika Anonim
Gorki

Czy odczuwacie już wpływ poprawy PKB w polskiej gospodarce? W wynikach za który kwartał tego roku może być to widoczne?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Jeżeli uznamy, że wyniki czwartego kwartału ubiegłego roku i pierwszego kwartału tego roku są powiązane z PKB, to oczywiście widzimy. Uważam jednak, że obraz jest bardziej złożony i na wyniki ostatnich kwartałów wpłynęły zarówno dobre otoczenie jak i inicjatywy wewnętrzne. Warto pamiętać, że czynniki makro wpływają z opóźnieniem na nasz biznes.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojtek

Czy współpraca Newnited dała jakieś konkretne rezultaty w ciągu ostatniego roku? Udało się wygrać jakieś przetargi??

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Dzięki Newnited wygraliśmy kilka przetargów, ale głównym efektem była możliwość wynegocjowania lepszych warunków zakupu dla naszych klientów mediowych czyli innymi słowy mogliśmy kupić powierzchnię reklamową taniej niż dotychczas co przekłada się na wzrost rentowności i obroty segmentu mediowego.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojtek

Jak idzie biznes K2 Digital VENTURES? Widziałem ostatnio, że Arek Skuza się mocno uaktywnił w internecie, robi dobrą robotę

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

W ostatnim kwartale K2 Digital Transformation pozyskała jako klientów Benefit Systems S.A., IKEA i Play. Spotkamy się z dużym zainteresowaniem, również klientów zagranicznych. Widzimy wiele pozytywnych efektów wyodrębnienia usług konsultingowych, ale na całościową ocenę jeszcze za wcześnie. Aktualnie w zespole K2 DT pracuje 11 osób.

Obrazek użytkownika Anonim
yodyod

Dzień dobry.
Ostatnie tygodnie to wysyp informacji ważnych i pozytywnych ze spółki. Jako Państwa akcjonariusz z mniejszymi przerwami od ponad 3 lat bardzo mnie to cieszy. Myślę, że najwięcej emocji wywołuje ewentualna sprzedać segmentu mediowego i agencyjnego. W związku z tym mam kilka pytań. Czy Zarząd przyjął jakieś minimalne mnożniki P/EBITDA i P/SALES poniżej której nie będzie w ogóle rozważana transakcja. Dalej, jakie są plany co do dystrybucji środków uzyskanych ze sprzedaży tej części dla inwestorów?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Byłoby niezręcznie ujawniać oczekiwania przed negocjacjami. Myślę, że zawsze jakimś wyznacznikiem ogólnym są podobne transakcje jakie przeprowadzono na rynku w ciągu ostatnich kilku lat. Należy też pamiętać, że cena może nie być jedynym kryterium podjęcia decyzji o transakcji.
Na ten moment z oczywistych powodów nie ma żadnych decyzji w tym zakresie dystrybucji środków z ewentualnych transakcji . Możliwa jest dywidenda, skup akcji i inwestycje w pozostałą działalność w dowolnej kombinacji tych trzech elementów.

Obrazek użytkownika Anonim
yodyod

W raporcie bieżącym przybliżającym wyniki za I kwartał pojawiła się informacja, że bardzo dobre, jedne z najlepszych w historii, wyniki nie są gwarancją na kontynuację w przyszłości, czy to tylko zdrowa postawa ostrożnościowa, czy jednak był to tylko miły wypadek przy pracy?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Pierwszy kwartał rzeczywiście był bardzo dobry. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach jest to efekt kilku czynników. Po pierwsze sprzedajemy coraz więcej za granicą, szczególnie FABRITY ale również Agencja rozwija zagranicznych klientów: Google, H&M, Pictet. Sprzedaż zagraniczna wiąże się zazwyczaj z wyższą rentownością. Po drugie marżowość podnoszą wyodrębnione usługi konsultingowe pod marką K2 Digital Transformation. Wreszcie po trzecie, ale nie mniej ważne, to sukcesywnie wdrażane od połowy 2016 roku nowe narzędzia do prowadzenia projektów, które wprowadzają nową jakość w proces kosztorysowania i monitorowania. Powyższe, w połączeniu z wdrażanym modelem rozliczania projektów time&material może istotnie wpływać na marżowość i na to liczymy. Mam na myśli, to, że nie był to wypadek przy pracy, ale należy mieć na względzie również rożne siły zewnętrzne, którym podlegamy, a których nie możemy kontrolować.

Obrazek użytkownika Anonim
yodyod

Ostatnio Mediacap i SARE mocno stawiają na rozwój części technologicznych, skalowalne biznesy, które można rozwijać również za granicą. Jak Państwo widzicie przyszłość Fabrity?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

FABRITY sprzedaje coraz więcej za granicą - aktualnie ok. 30% sprzedaży i z tym wiąże swój dalaszy rozwój. Nie jest oparte o rozwiązania skalowalne a o dostarczanie rozwiązań dedykowanych.

Obrazek użytkownika Anonim
M7

Jakie są plany /strategia rozwoju grupy K2 po sprzedaży części mediowej i agencyjnej? Jeżeli jeszcze jej nie ma lub nie możecie udostępnić to kiedy można się jej spodziewać do wglądu dla inwestorów.

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

W ramach przeglądu opcji strategicznych prowadzone są dwa procesy: dla segmentów agencyjnego i mediowego łącznie i dla segmentu infrastrukturalnego (marka: OKTAWAVE). Na tym wciąż możliwe są różne scenariusze: jednej lub dwóch transakcji,które są od siebie w pewien sposób zależne, częściowego lub całkowitego zbycia udziałów. Od tego będą zależały dalsze decyzje strategiczne.

Obrazek użytkownika Anonim
PiotrK

Pod koniec zeszłego roku vestor rekomendał kupuj wyceniając akcje K2 na 21,5. W prawdzie kurs od tamtego czasu urósł, ale do ceny docelowej jednak brakuje jeszcze 30%. Czy to wynika z tego, że pojawiły się jakieś ryzyka? Czy obecna wycena dobrze odzwierciedla kondycję firmy, czy raczej powinna się poprawić? Dziękuję za odpowiedz..

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Moim zdaniem upłynęło za mało czasu aby rynek prawidłowo ocenił ostatnie wydarzenia zwłaszcza poprawę wyników i zmiany wewnętrzne w K2. Z drugiej strony zrozumiałe jest rozczarowanie inwestorów wynikami zeszłorocznymi, na które duży wpływ miała obniżona aktywność spółek skarbu państwa. Myślę, że aktualny kurs jest wypadkową tych czynników.

Obrazek użytkownika Anonim
M7

Skąd czerpie prezes K2 najwięcej inspiracji i co najbardziej wpływa na podejmowanie decyzji co do dalszego rozwoju K2?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Obserwujemy trendy na rynkach zachodnich, włączając w to USA. Staramy się na bieżąco uczestniczyć w istotnych wydarzeniach branżowych. Ważne są też relacje osobiste z szefami innych podobnych do K2 organizacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor5

Jakie sa przyczyny stojace za kurczacymi sie przychodami uslug hostingu zarzadzanego w segmencie infrastrukturalnym? Jakie sa oczekiwania w stosunku do tego segment na najblizsze kwartaly?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

W sposób naturalny klienci rezygnują lub migrują z rozwiązań klasycznych do chmurowych. W praktyce coraz trudniej jest traktować te biznesy oddzielne, ale taki tez był nasz cel aby je połączyć. W kolejnych kwartałach liczymy na utrzymanie aktualnej sprzedaży.

Obrazek użytkownika Anonim
M7

Co Pana najbardziej motywuje do zarządzania grupą K2?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Współpraca z największymi markami, praca z wyjątkowymi specjalistami w branży, która osobiście mnie porywa. Warto pracować z ciekawymi ludźmi. To po pierwsze. Po drugie różnorodność biznesów w grupie K2 jak i zakresu tematycznego projektów jakie realizujemy.

Obrazek użytkownika Anonim
Adek

Czy dywidenda w tym roku jest realna?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Moim zdaniem jest realna. Oczywiście WZA podejmie ostateczną decyzję 20 czerwca.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ilu macie klientów w spółkach? Współpracujecie ze spółkami Skarbu Państwa?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Agencja pracuje dla 50-ciu największych polskich i miedzynarodowych marek. Segment mediowy obsługuje blisko 100-kilkudziesięciu klientów. Fabrity – około 30. Pracujemy dla 7 klientów sektora publicznego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gorki

W zeszłym roku były obawy "polityczne" dot. sporej części przychodów spółki? Chyba ryzyko Dobrej zmiany nie ziściło się?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Zeszły rok był dla nas trudny jeżeli chodzi o współpracę z sektorem publicznym. Aktualnie nie opieramy tak mocno sprzedaży agencyjnej (bo tego segmentu dot. problemy w roku 2016) na spółkach skarbu państwa. Jeśli chodzi o dzisiejszą aktywność klientów to sytuacja jest różna: jeden z klientów jedynie czasowo zastopował zamówienia i teraz współpraca rozwija się w sposób satysfakcjonujący. Z drugiej strony współpraca z innym klientem praktycznie zamarła. Pozostali klienci Agencji z grupy spółek skarbu państwa mieszczą się gdzieś po środku tej skali z tendencją do powolnego zwiększania aktywności.

Obrazek użytkownika Anonim
janek

jak wygląda projekt K2 Bank ?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Projekt jest w fazie prototypu i prezentacji w kolejnych bankach zainteresowanych wdrożeniem, w kraju i za granicą.

Obrazek użytkownika Anonim
energetyk

W kontekście pytania od "Gorki": z ostatnich informacji z Energi wynika, że poprzedni zarząd Energi prowadził politykę pozabiznesowych preferencji i uprzywilejowania niektórych domów mediowych. Nowy zarza Energi ogłosił, ze będzie prowadził bardziej transparentną politykę zlecania promocji itd. Czy K2 funkcjonowało w poprednim układzie z Energą, a jeżeli nie, to czy K2 widzi szanse na uszczknięcie kawałka tortu reklamowego od tego giganta?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Energa jest klientem grupy ale nie w obszarze usług mediowych i reklamowych. Nie wykluczamy rozszerzenia współpracy. Mimo, że jesteśmy firmą rdzennie polską i jesteśmy z tego dumni, nie liczymy z tego powodu na specjalną przychylność spółek Skarbu Państwa ale na kontynuację partnerskich i merytorycznych relacji biznesowych.

Obrazek użytkownika Anonim
janek

Czy Zarząd K2 Internet liczy się z możliwością ogłoszenia wezwania na akcje w przypadku pozytywnego zakonczenia due deligence spółki ?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Jest to jeden ze scenariuszy po zakończeniu ewentualnych transakcji. Samo zakończenie due diligence nie oznacza zawarcia transakcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak ma się obecnie udział reklamy internetowej do innych reklam (telewizyjnej, prasy)?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

W Polsce rynek reklamy digital rósł 12% r/r przy średniej dla całości rynku ok. 3%. Według niektórych prognoz w 2017 roku globalne wydatki na reklamę internetową będą większe niż na reklamę TV (w USA juz to nastąpiło). Na tę chwilę kanał digital jest w Polsce drugim co do wielkości po TV.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda obecnie rozwój data center w WB?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Z uwagi na zawirowania geopolityczne nasza uwaga skupia się teraz na wzmocnieniu pozycji w Polsce. Jednym ze scenariuszy jest uruchomienie drugiego DC w kraju.

Obrazek użytkownika Anonim
Ger

Czy planujecie akwizycje w najbliższym czasie? Jeśli tak to jakie?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Aktualnie nie prowadzimy działań w tym obszarze. Skupiamy się na rozwoju naszej inicjatywy tj. K2 Digital Transformation.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Czy to nie przesada rekomendować 1 zł dywidendy, jak zyski wynoszą około 17 groszy na jedną akcję?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Wypłata 1 zł na akcję jest odpowiedzią na oczekiwania inwestorów po uwzględnieniu potrzeb inwestycyjnych związanych właśnie głównie z OKTAWAVE. Wypłata dywidendy będzie w listopadzie co zapewnia odpowiednie warunki do finansowania bieżącej działalności spółek w Grupie w tym OKTAWAVE. Chciałbym zwrócić uwagę, że jest to rekomendacja, a ostateczna decyzja zawsze należy do WZA. Zarówno zarząd, Rada Nadzorcza jak WZA zawsze biorą pod uwagę potrzeby inwestycyjne Grupy.

Obrazek użytkownika Anonim
Telesfor

DM Vestor szacował we wrześniu ub. roku wartość ewentualnej transakcji segmentów digital marketing wg mnożników transakcyjnych na ponad 25,6 mln - czy dobre wyniki 1Q2017 mogą podwyższyć wartość transakcji?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Zawsze dobre wyniki pozytywnie wpływają na wycenę. Zwracam jednak uwagę, że z reguły wyceny opierają się o wyniki roczne i to zazwyczaj z kilku lat.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy widzi Pan jakieś bariery dla rozwoju spółki?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Na zewnątrz nie widzimy zagrożeń: gospodarka wygląda dobrze, rosnąca konsumpcja napędza PKB i wydatki reklamowe, my zaczynamy sprzedawać za granicą, widać pierwsze oznaki stabilizacji sektora publicznego. Prawdziwym wyzwaniem jest rynek pracy i rosnące oczekiwania płacowe. Dziś trzeba dbać o zespół i jednocześnie na bieżąco go rozbudowywać i wzmacniać. Wiążą się z tym również dodatkowe koszty w działach HR. Sytuację pogarszają wymagania działów zakupu Klientów zmierzające do skrajnej optymalizacji kosztów.

Obrazek użytkownika Anonim
yodyod

Kolejna kwestia to sprzedaż Oktawave, w programie opcji menedżerskich w raporcie bieżącym ukazała się informacja o kosztach tego programu począwszy od wyceny Enterprise Value na poziomie 35 mln PLN, czy to zupełny przypadek, czy jest to jednak minimalna wartość spółki za jaką chcielibyście Państwo zbyć udziały w tej spółce?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Z uwagi na proces wolałbym nie ujawniać naszych oczekiwań w zakresie wyceny.

Obrazek użytkownika Anonim
Adek

Z czego wynika, że w raporcie za zeszły rok wykazany zysk ze sprzedaży wyniósł tylko 15 tys zł?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Istotną pozycją w naszym P&Lu są pozostałe przychody operacyjne, gdzie ujmowane są m.in. pozycje z rozliczenia dotacji ekonomicznie pomniejszające odpisy amortyzacyjne ujęte w kosztach sprzedanych usług. Z tego powodu zdecydowanie bardziej właściwe jest monitorowanie wyniku operacyjnego i EBITDA w celu oceny kondycji biznesów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Fajnie wam przychody rosną z roku na rok, ale dlaczego zyski spadają?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Część segmentów nie zrealizowała celów biznesowych jeżeli chodzi o zyskowność. To spowodowało obniżenie zysków Grupy mimo, że sprzedaż skonsolidowana wzrosła. Zachęcam do obserwacji wyników segmentów poza ocena Grupy jako całości.

Obrazek użytkownika Anonim
Ger

Na czym obecnie się skupiacie, jakie trendy są obecnie na czasie, w której dziedzinie możecie osiągnąć najszybszy wzrost?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Spodziewamy się, że biznes agencyjny urośnie o ok. 5 %., a mediowy 15-20% proc. W przypadku Oktawave dynamika powinna wynieść ok. 20%. Na podobny wzrost liczymy również w Fabrity. Wszystkie wzrosty podajemy w ujęciu sprzedaży usług własnych czyli sprzedaż pomniejszona o koszty mediów, licencji, nagród w konkursach i innych dostawców zewnętrznych traktowanych jako koszty projektowe. W segmencie agencyjnym liczymy na poprawę marż całego segmentu z uwagi na wysokomarżowe usługi konsultingowe oferowane przez K2 Digital Transformation.

Obrazek użytkownika Anonim
HR motywator

Zadziwia mnie optymizm zarządu Oktawave, że osiągną wycenę EV 35M bo to jest warunkiem uruchomienia opcji. Biorąc pod uwagę zawieszenie lub spowolnienie procesów ekspansji spółki plus niski poziom gotówki na inwestycje (wypłata dywidendy z K2), a zatem relatywnie słabe perspektywy wzrostu, wycena wydaje sie być kosmiczna. Co więc ma motywać zarząd Oktawave do kreatywności i zaangażowania w wynik? Wysokie pensje bieżące?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Moim zdaniem program motywacyjny dla zarządu OKTAWAVE jest bardzo atrakcyjny. Być może poprzeczka jest zawieszona wysoko (model jest silnie progresywny) niemniej jednak nagroda też bardzo duża.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy będziecie robić kolejne start-upy takie jak Audioteka po transakcjach?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Myślę, że transakcje nie są tutaj zmienną. Cały czas pozostajemy otwarci na nowe szanse tego typu. Nową strukturą w ramach K2 jest K2 Digital Transformation. Jest to działający w ramach Agencji K2 zespół doradczy, którego oferta kierowana jest do zarządów korporacji, chcących uruchomić przełomowe przedsięwzięcia w swoich firmach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak przebiega współpraca z Frontex? Jak dużo wykroiliście z całego budżetu.

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Umowa jest na 2 lata więc jeszcze wiele przed nami. Jednak na dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z klientem i jesteśmy dobrej myśli jeżeli chodzi o dalszą współpracę. Oczywiście należy pamiętać, że jesteśmy jednym z trzech dostawców w ramach umowy, co oznacza określony poziom konkurencji ale też motywacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakich dużych klientów pozyskaliście w ostatnim czasie?

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Agencja nawiązała współpracę z marką Lay’s, należącą do Frito Lay Poland Sp. z o.o. z grupy PepsiCo. K2 Digital Transformation pozyskała jako klientów Benefit Systems S.A. oraz Play. Do grona Klientów mediowych dołączyły firma m.in. Shell, Ultimo. FABRITY nawiązała współpracę z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kilkoma klientami zagranicznymi. Dużo się dzieje w tym zakresie.

Obrazek użytkownika Tomasz Tomczyk
Tomasz Tomczyk

Dziękuję wszystkim za udział w czacie. W naszym czacie wzięło udział blisko 200 osób i udało nam się odpowiedzieć na WSZYSTKIE Państwa pytania. Zapis czasu będzie dostępny na stronie strefainwestorow.pl w ciągu kilku godzin.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.