Relacja z czatu z zarządem OEX S.A.: Celem strategicznym OEX pozostaje budowanie wartości grupy w oparciu o technologie
Obrazek użytkownika Czaty
22 paź 2020, 16:18

„Celem strategicznym OEX pozostaje budowanie wartości grupy w oparciu o technologie” - relacja z czatu z zarządem OEX S.A.

W czwartek, 22 października 2020 r. odbył się czat inwestorski z zarządem OEX S.A., Robertem Krasowskim, członkiem zarządu i dyrektorem finansowym oraz Tomaszem Kwietniem, członkiem zarządu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o perspektywach rozwoju Grupy OEX. Inwestorzy zadawali również pytania o możliwe akwizycje, wypłatę dywidendy oraz wpływ pandemii COVID-19 na działalność spółek grupy. W spotkaniu wzięło udział blisko 400 osób, a zarząd spółki odpowiedział na 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem OEX S.A., Robertem Krasowskim, członkiem zarządu i dyrektorem finansowym oraz Tomaszem Kwietniem, członkiem zarządu. Porozmawiamy o działalności Grupy OEX i budowaniu wartości w oparciu o nowoczesne technologie.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 22 października 2020 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Szanowni Państwo, Szanowni Inwestorzy,

 

Bardzo się cieszymy z uczestnictwa w czacie. To doskonała okazja do bliższego zaprezentowania biznesu grupy OEX. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań. Postaramy się na nie odpowiedzieć możliwie wyczerpująco.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrjusza

Firmy z jakich obszarow obsługuje spółka, jacy to są klienci?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Grupa obsługuje największe firmy i brandy. W podziale na segmenty są to:

 

Trzech wiodących operatorów sieci komórkowych: T-Mobile, Plus, Orange.

 

Obsługujemy siedem największych firm z branży FMCG, m.in.: Unilever, Danone, Henkel, Grupa Żywiec, Red Bull, Kompania Piwowarska, Coca-Cola oraz wiele innych.

 

Polskie i zagraniczne marki działające w e-commerce (wybrane): Allegro, SAP, Ikea, Bosch.

Obrazek użytkownika Anonim
Arek{{

w raporcie okresowy czytaem ze dzielicie biznes na segment tradycyjny i ecommers, jak to od środka wygląda, wasza działalnosc

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Dzielimy biznesy na dwa obszary strategiczne: Retail Services oraz eCommerce Services. Natomiast raportujemy wyniki finansowe w podziale na tzw. segmenty operacyjne, których są trzy: segment zarządzania sieciami sklepów i segment wsparcia sprzedaży zaliczamy do obszaru Retail Services, a pozostałe spółki tworzą segment E-biznes, tj. obszar eCommerce Services.

 

Jeżeli chodzi o Retail Services, to:
Zarządzamy sieciami sklepów - jest ich 350- dla operatorów sieci komórkowych (Orange, T-Mobile, Plus).
Oferujemy kompleksową ofertę wsparcia sprzedaży w sklepach stacjonarnych, a nasz zasięg działań to 25 tys. punktów handlu detalicznego.

 

Jeżeli chodzi o eCommerce Services:
Obsługiwany przez nas HUB logistyczny ma pojemność 71 tys. miejsc paletowych, w którego ramach wysyłamy 1,5 mln paczek w skali roku (spółka OEX E-Business).
Dysponujemy 700 profesjonalnymi stanowiskami contact center (spółka Voice Contact Center).
Zatrudniamy 250 doświadczonych programistów, obsługujemy 400 klientów na cały świecie (spółka Divante).

Obrazek użytkownika Anonim
.Alberto__<Matador

jAK zamierzacie się rozwijać w kolejnych latach gdzie widzicie wartość do dalszego wzrostu, w jakich obszarach?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Celem strategicznym OEX pozostaje budowanie wartości grupy w oparciu o technologie. Od lat wspieramy handel w sklepach tradycyjnych. Oferujemy również usługi związane z digitalizacją sprzedaży. Procesy związane z omnichannel, customer experience czy logistyką i magazynowaniem, za sprawą zmieniających się trendów zakupowych, systematycznie zyskują na popularności, co zamierzamy wykorzystać.

 

Zakładamy, że projekty związane z cyfryzacją handlu będą istotnym obszarem rozwoju grupy. W efekcie, spodziewamy się, że udział przychodów z obszaru eCommerce Services w całkowitych przychodach grupy będzie istotnie rósł.

Obrazek użytkownika Anonim
Gauardiola z Truskolasów

dzien dobry, czy zamierzacie przeprowadzać akwizicje, jakie podmioty chcecie przejmowac?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Obserwujemy rynek i nie wykluczamy akwizycji, jeśli pojawią się atrakcyjne okazje zarówno w obszarze Retail Services jak i eCommerce Services. Wartość przejęć w latach 2017-2020 wyniosła ok. 60 mln zł.

Obrazek użytkownika Anonim
Czarna wołga

Jak się pozucjonujecie na tle spółek z GPW do kogo można was porównywać

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Trudno w skali GPW wskazać porównywalny do OEX podmiot. Nasz biznes jest horyzontalny. W grupie mamy obecnie 12 spółek, które specjalizują się w różnych obszarach, dostarczając technologie i usługi w obszarze sprzedaży.
Dla przykładu można wskazać bezpośrednią konkurencję do wybranych spółek z grupy:
- Eurotel dla segmentu zarządzania sieciami sklepów
- ASM Group dla segmentu wsparcia sprzedaży. 
-PGS Software dla naszej spółki Divante z segmentu E-biznes.

Obrazek użytkownika Anonim
mAck

Czy Zarząd przewiduje kontynuację wypłat dywidendy w kolejnych latach ?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Spółka nie wyklucza wypłaty dywidendy również w przyszłym roku, ale będzie to zależało od sytuacji finansowej grupy, planów jej rozwoju i poziomu gotówki. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do akcjonariuszy OEX. Warto podkreślić, że łączna kwota dystrybucji do akcjonariuszy (uwzględniając dywidendę i skup akcji własnych) w latach 2009 - 2020 wyniosła 76,3 mln zł, co daje 11,77 zł na akcję. W ostatnich dwóch latach przeprowadziliśmy skup akcji i wypłatę dywidendy o łącznej wartości 25,5 mln zł, co daje 3,32 zł na jedną akcję.

Obrazek użytkownika Anonim
DM

Jak skomentują Państwo ostatnie transakcje osób powiązanych na akcjach spółki?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Tomasz Kwiecień, członek zarządu OEX: Wierzymy w potencjał grupy i jej perspektywy rozwoju, stąd moje inwestycje w ostatnich tygodniach.

Obrazek użytkownika Anonim
Marunio_87

Witam, czytałem o przejęciu IPOS, co to za spółka, dlaczego ją przejęliście, jak zamierzacie ją rozwijać (i czy zamierzacie)?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Zgadza się, niedawno za 6 mln zł objęliśmy pakiet kontrolny w iPOS, twórcy pierwszego na rynku kasoterminala. Działająca w modelu SaaS (Software as a service) spółka w 2019 r. wypracowała 2,7 mln zł przychodów ze sprzedaży. Obecnie dysponuje bazą 3 tys. aktywnych urządzeń, którą będziemy zwiększać.

 

Kasoterminale to nowa, tworząca się kategoria na rynku. Według naszej wiedzy nie ma innej firmy, która oferuje tak zintegrowane urządzenie jak iPOS.

 

Każdy kasoterminal jest zintegrowany z autorską platformą iPOS web, która służy do raportowania wyników sprzedażowych. Zamierzamy rozwijać tę platformę o kolejne funkcjonalności, m.in. w kierunku algorytmów AI (sztucznej inteligencji).

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak performuje segment zarządzania sieciami punktów sprzedaży? Wydaje się, że drugi defacto lockdown będzie poważnym utrudnieniem. Czy nalezy spodziewać się tutaj istotnych spadków przychodów?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Segment zarządzania sieciami sklepów odbudował wyniki po okresie lockdown-u. Na potencjalny, kolejny lockdown narażone będą sklepy w galeriach handlowych, które stanowią ok. 30 proc. naszych lokalizacji. Warto dodać, że w trakcie lockdown-u sklepy, które pozostały otwarte utrzymały sprzedaż na poziomie co najmniej 60-70 proc. typowej sprzedaży.

Obrazek użytkownika Anonim
GK

Dlaczego w 1H2020 segment e-biznes osiągnął przychody niższe niż w tym samym czasie 2019 roku? Wydaje się patrząc np. na rozwój e-commerce w ccc, że ta część biznesu OEX powinna wystrzelić? Czy się mylę?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Druga połowa 2019 r. była trudna dla działalności największej spółki tego segmentu - OEX E-Biznes. Znacznemu ograniczeniu uległy przychody z kilku linii biznesowych. Jednocześnie spółka utworzyła znaczące odpisy (szczegółowo opisaliśmy to w raporcie rocznym). Natomiast zarówno 2019 r., jak i 2020 r. przyniosły wzrost przychodów w głównej linii przychodowej spółki, czyli obsługi logistycznej e-commerce.

Obrazek użytkownika Anonim
Albercik Longtermik

COIVID-19, mamy drugą falę - chyba - jak pandemia wpływa na spółkę, jak obecna sytuacja wpływa na wasz biznes

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Sytuacja związana z COVID-19 i jej wpływ na działalność grupy nie są jednoznaczne. Jak pokazały wyniki za 1H 2020 r. część spółek z grupy, szczególnie w obszarze Retail, odczuła ograniczenia administracyjne, a także wstrzymanie części aktywności terenowych (np. akcje i eventy marketingowe w terenie - określane przez nas jako field marketing). Z drugiej strony, w obszarze E-commerce zanotowaliśmy wzrost aktywności konsumentów w kanale online, a co za tym idzie, nasze spółki, które ten kanał obsługują, odnotowały znaczący wzrost liczby zleceń.

Obrazek użytkownika Anonim
GK

Wg wskaźnika C/Z spółka jest nisko wyceniana. Zwykle nie dzieje się tak bez powodu. Jak Pan myśli, dlaczego rynek tak wycenia spółkę?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Rozumiemy, że działalność grupy dla części inwestorów może być trudna w analizie. Systematycznie pracujemy jednak nad czytelnym i klarownym opisywaniem tego, czym się zajmujemy. Stąd m.in. dzisiejszy czat. Rozważmy bardziej szczegółową prezentację wyników poszczególnych spółek segmentu E-biznes w raportach okresowych i prezentacjach. Mamy nadzieję, że przełoży się to na lepsze rozumienie naszego biznesu, a tym samym wycenę.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy obcięcie kosztów w OEX i spółkach zależnych przez pandemię trwale poprawi rentowność, czy raczej Pana zdaniem spowoduje ograniczenie rozwoju? Wiadomo jak to jest z cięciem kosztów. Nie oceniam, tylko staram się lepiej zrozumieć charakter tych działań, żeby oceniać potencjał przyszłych zysków.

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Nad strukturą kosztów pracujemy niezależnie od pandemii. W trakcie pierwszego półrocza podjęliśmy dodatkowe działania ukierunkowane na ograniczenie kosztów, przy czym część tej redukcji miała charakter czasowy. Rok 2019 był czasem intensywnej pracy nad strukturą kosztów w niektórych spółkach (szczegóły opisane są w raporcie za 2019 r.). W tym zakresie widzimy już dzisiaj, że redukcje przyniosły oczekiwany efekt. Jesteśmy przekonani, że będzie to miało charakter trwały.

Obrazek użytkownika Anonim
GK

Dług netto do EBITDA jest na wysokim poziomie. Czy nie uważacie Państwo, że należałoby nad tym popracować i obniżyć zadłużenie, bo dusi ono zyskowność spółki??

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Na koniec pierwszego półrocza 2020 r. wartość wskaźnika dług netto do EBITDA wyniosła 1,37x (przy uwzględnieniu wpływu MSSF 16 w zakresie umów najmu powierzchni). Po wyłączeniu wpływu MSSF 16 wartość tego wskaźnika kształtowała się na poziomie minus 0,1, co oznacza, że grupa miała więcej środków pieniężnych niż zadłużenia, i to o prawie 19 mln zł. Z tych środków we wrześniu wypłaciliśmy ponad 17 mln zł dywidendy.

Obrazek użytkownika Anonim
onim

Jakie są perspektywy przed Divante? Jakiego rocznego wzrostu tej spółki się spodziewacie? Czy pociągnie ona wynikowo całą grupę?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

W pierwszym półroczu 2020 r. spółka ta osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 35 proc. Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania usługami Divante ze strony dużych, zagranicznych klientów, a także rozwój współpracy z aktualnymi klientami. Perspektywy przed Divante są wiec bardzo obiecujące.

Obrazek użytkownika Anonim
Profesor Szumowski

Na ile dziś OEX, to Tell (w sensie modelu biznesowego), a na ile to "inna" firma? Co wg Panów się zmieniło?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

EBITDA spółek segmentu zarządzania sieciami sklepów stanowi nadal 50 proc. wyniku EBITDA grupy na koniec pierwszego półrocza 2020 r. Od kilku lat segment ten notuje coroczny wzrost. Z drugiej strony, już dzisiaj 50 proc. wyniku EBITDA grupy wypracowują inne spółki. Sądzimy, że w związku z dynamicznym rozwojem spółek z obszaru eCommerce Services, udział segmentu zarządzania sieciami sklepów będzie poniżej 50 proc.

Obrazek użytkownika Anonim
GK

W jakim segmencie upatrujecie Państwo największego wzrostu przychodów i potencjału na wzrost zysku netto?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Największego potencjału wzrostu upatrujemy w segmencie E-biznes. W segmencie tym mamy takie spółki, jak Voice Contact Center i Divante, które już pokazały dynamiczny wzrost.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jak Państwo oceniacie drugę połowę roku w tych trzech segmentach? Czy spodziewacie sie dalszych spadków r/r czy raczej wzrostów, a jeśli tak to w których segmentach?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

W pierwszym półroczu 2020 r. tylko segment zarządzania sieciami sklepów odnotował spadek EBITDA rok do roku. Dwa pozostałe segmenty odnotowały całkiem spore wzrosty. Wkrótce opublikujemy wyniki za 3Q, zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Obrazek użytkownika Anonim
GK

Czy publikujecie prognozy? Jaki jest spodziewany zysk netto na 12 najbliższych miesięcy?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Aktualnie nie zakładamy publikacji prognoz. Nie wykluczamy jednak, że wrócimy do tej praktyki. Wcześniej kilkukrotnie publikowaliśmy prognozy, które w pełni zrealizowaliśmy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy jest szansa, że inwestorzy indywidualni mogliby brać udział w prezentacjach wyników?

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Na stronie internetowej umieszczamy prezentacje wynikowe zaraz po publikacji raportów. Jesteśmy otwarci na pytania przesyłane drogą mailową. Zamierzamy kontynuować komunikację z inwestorami indywidualnymi, korzystając z dostępnych kanałów i możliwości, w tym takich, jak czat.

Obrazek użytkownika OEX S.A.
OEX S.A.

Bardzo dziękujemy Państwu za udział w naszym pierwszym czacie. Na wszelkie pytania z chęcią odpowiemy za pośrednictwem naszej strony internetowej i kontaktu dla Inwestorów. Planujemy kontynuować organizację takich czatów.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.