Wyniki finansowe Grupy ASBIS za I kwartał 2022 roku - czat z wiceprezesem, Costasem Tziamalisem

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Czaty
09 maj 2022, 06:30

Wyniki finansowe Grupy ASBIS za I kwartał 2022 roku - czat z wiceprezesem, Costasem Tziamalisem

ASBISc Enterprises Plc to wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Grupa specjalizuje się w dystrybucji z wartością dodaną (VAD) m.in. sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów.

Grupa opublikowała wyniki za I kwartał 2022 r. - przychody Spółki wyniosły 694,6 mln USD wobec 701,4 mln USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo spadku przychodów, Spółka zwiększyła swoją zyskowność w omawianym okresie, wypracowując zysk netto na poziomie 16 mln USD, czyli o 6% wyższy niż w I kw. 2021 r. (15,3 mln USD). ASBIS znacząco poprawił również marżę zysku brutto do poziomu 7,61% z 6,43% w I kw. 2021 r.

Dodatkowo akcjonariusze zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku netto za 2021 r. w wysokości 0,10 USD na akcję. Łącznie to kwota 5,55 mln USD. Całościowa dywidenda z zeszłorocznego zysku, łącznie z wypłaconą w grudniu 2021 zaliczką na poczet dywidendy, wyniesie 0,30 USD na akcję, czyli łącznie 16,65 mln USD.

ASBIS opublikował też prognozę finansową na 2022 r. Grupa planuje, że przychody ze sprzedaży w 2022 r. będą się kształtowały pomiędzy 2,2 mld USD a 2,4 mld USD, natomiast zysk netto po opodatkowaniu będzie na poziomie pomiędzy 48 mln USD a 52 mln USD. Prognoza Spółki koncentruje się na produktach z sektora IT oraz tych związanych z przetwarzaniem danych, elektronice użytkowej, szczególnie na produktach własnych marek ASBIS (AEON, Prestigio, Canyon i Logar), ale również rozwiązaniach opracowywanych dla centrów danych małych i średnich firm na rynkach działalności Spółki.

„Po rekordowym dla nas 2021 roku ASBIS wszedł w 2022 rok bardzo silny, z planami dalszego wzrostu i rozwoju. Musieliśmy jednak zrewidować nasze oczekiwania i dostosować działalność w obecnej sytuacji geopolitycznej. Przewidujemy, że 2022 rok, będzie kolejnym rokiem koncentracji ASBIS na zyskowności, nie na przychodach. Wojna w Ukrainie oraz trudności z prowadzeniem działalności na rynkach objętych konfliktem utwierdziły nas w przekonaniu, że silne Spółki, które posiadają gotówkę oraz są elastyczne w działaniu przetrwają nawet najtrudniejsze kryzysy. Do takiej właśnie kategorii zalicza się ASBIS” – powiedział Costas Tziamalis, Wiceprezes Grupy ASBIS.

ASBIS pracuje też nad rozszerzeniem portfolio. W ostatnim czasie Spółka podpisała umowę dystrybucyjną z firmą Loewe Technology, wiodącej międzynarodowej marki premium telewizorów i elektroniki rozrywkowej oraz rozszerzyłam umowę z firmą Vertiv na dwa nowe rynki – Algierię i Tunezję.

O wynikach finansowych ASBIS oraz perspektywach rozwoju będzie można porozmawiać z Wiceprezesem Grupy ASBIS, Costasem Tziamialisem. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 maja 2022 r. o godz. 10:30. Zapraszamy do zadawania pytań już teraz.

Już teraz zapraszamy do zadawania pytań

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 9 maja 2022 r. o godz. 10:30. Możliwość zadawania pytań została już uruchomiona.

Kliknij tutaj, aby zadać pytanie na czacie

Materiały, które warto przeczytać przed czatem

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.