ASBIS jest obecnie w trakcie restartu działalności w Ukrainie - mówi Costas Tziamalis wiceprezes spółki
ASBiS przygotowuje się do wznowienia działalności w Ukrainie i ogłoszenia prognozy na ten rok. Priorytetem spółki jest w tej chwili budowanie sprzedaży na rynkach nieobjętych sankcjami. O obecnej sytuacji w spółce po ponad miesiącu od wybuchu wojny rozmawiamy z wiceprezesem zarządu Costasem Tziamalisem.
Paweł Biedrzycki: Minął już ponad miesiąc od początku wojny. W jakim tempie udaje się przenosić "utraconą" obecnie sprzedaż z Rosji i Ukrainy na inne rynki? Jaką część z tej utraconej sprzedaży udało się już sprzedać na innych rynkach. Alternatywnie kiedy można spodziewać się rozpoznania tej "utraconej" sprzedaży w przychodach z innych rynków?
Costas Tziamalis: Rzeczywiście, od początku wojny minął już ponad miesiąc, a sytuacja w obu krajach wciąż jest napięta. Dzięki naszej szybkiej reakcji, w marcu udało nam się odzyskać na innych rynkach część utraconych z powodu wojny przychodów. Spodziewamy się, że po kwietniu możemy mieć pełną widoczność tego, jak sytuacja w całym roku może wyglądać. Pozwoliłoby to również firmie opublikować prognozę na 2022 rok.
Zobacz także: ASBIS jest obecnie w trakcie restartu działalności w Ukrainie mówi Costas Tziamalis wiceprezes spółki
Naturalnym rynkiem do przeniesienia utraconej sprzedaży z rynku ukraińskiego wydaje się być Kazachstan oraz własna sieć sklepów Apple. Na jakich rynkach obecnie się skupiacie i zwiększacie sprzedaż?
Naszym głównym celem jest obecnie zwiększenie sprzedaży na terytoriach nieobjętych sankcjami tak, aby odzyskać utracone przychody z krajów objętych wojną. Jeśli chodzi o Apple, to dynamicznie zwiększamy sprzedaż tych produktów w takich krajach jak, m.in. Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Uzbekistan, Kirgistan i oczywiście Kazachstan, który radzi sobie naprawdę bardzo dobrze .
Czy sprzedaż na Białorusi została w całości wstrzymana? Czy zgromadzone tam zapasy zostały w tamtejszych magazynach?
ASBIS jako firma europejska, zarejestrowana w UE przestrzega bez wyjątku wszystkich sankcji nałożonych na kraje objęte wojną. Dlatego aktywność na Białorusi została ograniczona, prawie zawieszona, ze względu na ograniczenie podaży wynikające z sankcji. Lokalna spółka obecnie kończy projekty rozpoczęte przed konfliktem, a po zakończeniu wojny dokona ponownej oceny sytuacji.
W ostatniej wypowiedzi zarząd dał sygnał, że zamierza dokonać akwizycji, by dywersyfikować działalność. Czy celujecie w akwizycję dystrybutora IT z mocną pozycją na danym rynku?
Akwizycje są zawsze w naszych planach, jeśli ma to sens dla Grupy. Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, szukamy spółek/projektów, które pomogą nam zdywersyfikować nasz biznes. Poinformujemy rynek, gdy tylko będziemy mieli w rękach coś solidnego.
Zobacz także: „Przychody z lutego 2022 r. wyglądają bardzo dobrze w większości naszych krajów” - relacja czatu z Wiceprezesem Grupy ASBIS
Jak kształtuje się obecnie marża brutto. Czy udaje się utrzymywać ją na poziomie ponad 7%? Czy zarząd nadal podtrzymuje swoje zdanie, że ostatnio raportowany poziom marż może się utrzymać?
Pomimo wojny jesteśmy przekonani, że w pierwszym kwartale 2022 r. marże pozostaną na dość wysokim poziomie. Wpływa też na to fakt zawieszenia sprzedaży w Rosji, ponieważ nasze marże w tym kraju były najniższe. Podtrzymujemy naszą opinię, że utrzymanie poziomu obecnej marży brutto w tym roku będzie możliwe.
ASBiS kurs akcji od początku 2021 roku
Bardzo sprawnie realizujecie zaplanowany skup akcji. Wiele wskazuje na to, że szybko wyczerpie się przeznaczona kwota 1 mln usd. Czy po zakończeniu tego programu w obecnej sytuacji rynkowej i finansowej grupy, można spodziewać się kolejnego programu?
Obecnie jesteśmy w okresie zamkniętym, z uwagi na publikację wyników za 1Q2022, dlatego program jest wstrzymany. W zależności od kondycji Grupy, możemy zdecydować się na rozszerzenie tego programu, jeśli uznamy to za konieczne.
Polskie spółki już zaczynają ogłaszać wznowienie działalności na Ukrainie. Czy i kiedy ASBIS planuje powrócić na ten rynek?
Faktycznie ostatnio widzimy, że Ukraina, szczególnie jej zachodnia część, w której jesteśmy obecni, zaczyna powoli uruchamiać życie biznesowe. ASBIS jest obecnie w trakcie programu restartu działalności w Ukrainie. Nasi koledzy ustalają priorytety, komunikują się z klientami i przygotowują do ponownego rozpoczęcia regularnej działalności biznesowej.