"Naszą misją i marzeniem jest, aby wszystkie apteki niezależne w Polsce korzystały z naszego wsparcia programowego" - relacja z czatu z przedstawicielami Grupy NEUCA
Obrazek użytkownika Czaty
02 wrz 2024, 09:39

"Naszą misją i marzeniem jest, aby wszystkie apteki niezależne w Polsce korzystały z naszego wsparcia programowego" - relacja z czatu z przedstawicielami Grupy NEUCA

W piątek, 30 sierpnia 2024 r. odbył się czat inwestorski z przedstawicielami Grupy NEUCA. Tematami przewodnimi spotkania były wyniki finansowe Grupy za I półrocze 2024 roku oraz perspektywy dalszego rozwoju.

W spotkaniu wzięło udział ponad 800 osób, a przedstawiciele spółki odpowiedzieli na 40 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z przedstawicielami Grupy NEUCA, na którym porozmawiamy o wynikach za I półrocze 2024 roku oraz planach dalszego rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 30 sierpnia 2024 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Dzień dobry,

 

Serdecznie witamy Państwa na czacie wynikowym. Jesteśmy obecni w następującym składzie: Piotr Sucharski, Prezes Zarządu; Grzegorz Dzik, Wiceprezes Zarządu; Julita Czyżewska, Wiceprezes Zarządu oraz Tomasz Dąbrowski, Prezes Zarządu Humaneva.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą prezentacją inwestorską pod linkiem: https://inwestor.neuca.pl/upload/media/download/0001/03/146da40e50a68a7a... oraz z wideokomentarzem: https://www.youtube.com/watch?v=Y-GBjsrRS8A

 

Zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniu ;)

Obrazek użytkownika Anonim
pablo

Jaka jest Państwa prognoza co do dynamiki rynku hurtu w całym roku i III kw.? Czy w tym kw. dynamika może być dwucyfrowa?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

W I półroczu br. dynamika wzrostu wartości rynku hurtowego wyniosła 8,6%. W lipcu i sierpniu obserwujemy także podobną dynamikę. Utrzymujemy naszą prognozę w wysokości ok. 6% od września do końca br., w związku z tym dynamikę roczną szacujemy na ponad 8,5%.

Obrazek użytkownika Anonim
pablo

Dzień dobry, dane co do dynamik sprzedaży detalicznej w aptekach w ostatnich okresach są bardzo dobre (wg PEX w I połowie sierpnia i w lipcu odnotowano wzrosty przekraczające w obydwu przypadkach 16%). Obserwując rynek z dystansu trudno mi wyróżnić odpowiednie przyczyny (wydaje się, że nie może to być tylko wzrost inflacyjny, może powrót do COVID-19?) – jaka jest Państwa ocena ww. danych?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Wysoka dynamika wzrostu rynku detalicznego wynika w zrównoważony sposób ze wzrostów trzech czynników, tj. średniej ceny produktu (6%), średniej liczby opakowań w koszyku (niemal 1%) i liczby pacjentów (prawie 6%). Szczególnie wyraźny wzrost liczby pacjentów w miesiącach wakacyjnych nie był do tej pory tak zauważalny (w I połowie br. o wzroście decydował głównie czynnik inflacyjny).

Obrazek użytkownika Anonim
Miroslaw

Dzień dobry, chciałbym prosić o komentarz do zaskakująco słabego EBIT hurtu. Takiego niskiego poziomu nie odnotowaliście od lat. Przychody są stabilne, marża również, co się wydarzyło? Czy to jakieś pojedyncze zawahanie, czy hurt osiągnął „efektywnościowy sufit” i zjadają go koszty?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika Anonim
Sylwia Jaśkiewicz

Jaka jest przyczyna spadku rentowności w segmencie hurtowym w 2 kw? Czy podobne tendencje będą miały miejsce w kolejnych kwartałach?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika pstaniszewski
pstaniszewski

Na ile trend spadku rentowności i zysku w segmencie Hurtu jest trwały?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika pstaniszewski
pstaniszewski

Jakie były przyczyny mocnego spadku zysku w segmencie hurtu w Q2 204. Zysk operacyjny wyniósł zaledwie17,5 mln zł w porównaniu do 41,3 mln zł rok wcześniej, a sprzedaż zanotowała dodatnie dynamiki.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Sugerujemy, aby wyniki segmentów hurtu i produkcji w I półroczu br. analizować łącznie, ponieważ szczególnie w II kwartale miały miejsca przesunięcia między segmentami wynikające z rozliczeń promocyjnych i kontraktowych pomiędzy spółkami w Grupie. Spodziewamy się, że wyniki tych segmentów w ujęciu rocznym ustabilizują się.

Obrazek użytkownika Anonim
marek

Jak wygląda sytuacja rynku aptek niezależnych w kontekście AdA?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

AdA 2.0 zahamowała migrację aptek niezależnych do sieci. W ostatnim półroczu udział aptek niezależnych w rynku wyniósł 43,6%, czyli dokładnie tyle samo co w drugim półroczu roku poprzedniego. Poprawiają się także obroty aptek niezależnych w oparciu o nasze wewnętrzne analizy co do szacowanego średniego miesięcznego obrotu hurtowego statystycznej apteki niezależnej i sieciowej w oparciu o dane IQVIA. W drugim kwartale dynamika hurtowego obrotu statystycznej apteki niezależnej przewyższała analogiczną dynamikę apteki sieciowej o 4,6 pkt proc. (12,4% vs. 7,8%).

Obrazek użytkownika Anonim
obserwator

Witam serdecznie, Szanowni Państwo w komunikacji ostatnich kwartałów w kontekście programów partnerskich głównym podkreślanym jest Świat Zdrowia. A jak wygląda sytuacja w pozostałych programach, czy są rozwijane, czy zyskują uczestników, jaka jest ich zasadność – może wartość rozwijać jeden duży program ŚZ?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Zróżnicowane portfolio programów pozwala nam lepiej odpowiadać na różne potrzeby naszych klientów (przy zachowaniu pełnej niezależności i swobody wyboru aptekarzy), docierać do szerszego ich grona i wspierać większą liczbę aptek niezależnych.

 

Na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyła się liczba aptek na rynku, a znacząco wzrosła liczba aptek uczestniczących w naszych programach (obecnie 55,1% aptek niezależnych uczestniczy w naszych programach – to i to jest wzrost udziału o 2,5% w stosunku do końca roku 2023 roku - wzrost ilościowy 98 aptek).

 

Wraz z nasyceniem rynku w naturalny sposób dynamika pozyskań będzie spadać, a coraz większe znaczenie będzie miała migracja aptek do programów o wyższym poziomie zaangażowania (Partner i Świat Zdrowia) i rosnący ich udział w rynku.

 

70% pozyskiwanych aptek do programów Partner/ Świat Zdrowia w pierwszej kolejności rozpoczynają współpracę z nami w programie IPRA, a dopiero w kolejnym kroku decydują się na przystąpienie do bardziej zaawansowanych programów, dlatego cały czas rozwijamy wszystkie nasze programy.

Obrazek użytkownika Anonim
obserwator

Nowelizacja apteki dla aptekarza a programy partnerskie Grupy - czy NEUCA identyfikuje niekorzystne skutki przepisów, np. wchodzenie aptek (załóżmy dwie istniejące już apteki niezależne w bezpośrednim sąsiedztwie – jedna w programie, druga nie) w bezpośrednią konkurencję? Jak wsparcie Neuki jest różnicowane?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Ustawa AdA 2.0 ma pozytywne skutki dla aptek niezależnych i w naszej ocenie wpływa na stabilizację rynku.

 

Całość naszego wsparcia, w tym również oferta programów jest dostępna dla wszystkim aptek niezależnych. Zakres naszego wsparcia dopasowujemy indywidualnie do apteki – uwzględniając jej charakterystykę i potrzeby lokalnych pacjentów, dzięki czemu zapewniamy konkurencyjność każdej apteki niezależnej w rywalizacji z aptekami sieciowymi. Ostateczna decyzja o wyborze zakresu i głębokości naszego wsparcia jest po stronie klienta.

Obrazek użytkownika Anonim
obserwator

Już teraz istotna część aptek niezależnych jest zrzeszona w neucowych programach. Historycznie odpowiadali Państwo o kwestiach jakościowych itp., ale patrząc realnie, czy możliwą jest sytuacja że wszystkie apteki niezależne są np. uczestnikami Świata Zdrowia, Partner i Ipra? Czy jest jakiś limit?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Ofertę programów dedykujemy wszystkim aptekom niezależnym i w tym zakresie nie mamy żadnych ograniczeń. Naszą misją i marzeniem jest, aby wszystkie apteki niezależne w Polsce korzystały z naszego wsparcia programowego.

Obrazek użytkownika Anonim
marek

Z czego wynika spadek backlog w badaniach?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Backlog rok do roku poprawił się o 54% (wzrost ze $167 mln USDM do $257 mln USDM). Nieznaczny spadek backlogu w porównaniu do ostatniego kwartału ($27 mln USDM) jest wynikiem rezygnacji z projektów przez spółki biotechnologiczne, którym nie udało się pozyskać finansowania (dotyczy obszaru CRO).

Obrazek użytkownika Anonim
Zosia

Badania kliniczne, wynik niby dobry, ale raczej określiłbym go jako stabilny. Od wielu lat, mówicie że potrzeba czasu i jeszcze chwila i badania będą miały wyniki. Póki co, neuka ciągle inwestuje w badania i zdaje się że ciągle czeka na zwrot. Zapytam wprost, ile jeszcze inwestorzy mają na to czekać? Macie jakiś plan, horyzon czasowy?
Drugie pytanie, związane z tym powyżej, kapitał na badanai będący na rynku „do wzięcia” raczej się kurczy niż poszerza, to nie stwarza korzystnych perspektyw dla humanevy, szczególnie cro. Jaki jest plan na rozwój w takich warunkach rynkowych?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Badania kliniczne to segment ściśle związany z rynkiem Life Science, gdzie sukces wymaga nie tylko znacznych inwestycji w kapitał ludzki oraz infrastrukturę, ale także długoterminowej perspektywy. Działamy w branży, która jest silnie uzależniona od makroekonomicznych czynników i wymaga czasu na osiągnięcie skali niezbędnej do generowania oczekiwanych zwrotów.

 

Humaneva niezmiennie realizuje ambitne plany rozwoju, co mogli Państwo zauważyć podczas naszych ostatnich prezentacji biznesowych. Nasza strategia jest jasno określona, a jej celem jest zbudowanie globalnej organizacji opartej na solidnych fundamentach, która aspiruje do bycia liderem w swojej kategorii. Nasze długoterminowe podejście oraz inwestycje w zasoby ludzkie i technologiczną infrastrukturę przekładają się na stabilne zwroty z zainwestowanego kapitału.

 

Jesteśmy świadomi trudnych warunków rynkowych, jednakże rynek badań klinicznych, mimo pewnych wyzwań, wykazuje oznaki silnego odbicia. Przykładem tego jest historyczny wzrost inwestycji w sektorze biotech w drugim kwartale tego roku, który osiągnął poziom 9,2 mld USD w 215 transakcjach, co stanowi wzrost względem jednego z najsilniejszych kwartałów 2022 roku (7,4 mld USD w 196 transakcjach).

 

Pomimo zmienności rynku, realizowana przez nas strategia jest konsekwentnie wdrażana, a efekty naszych działań zaczynają być widoczne. Pratia sukcesywnie poszerza swoją bazę ośrodków, co pozwala nam budować coraz większy pipeline projektów w nowych obszarach geograficznych.

 

Równocześnie przygotowujemy się do dalszego rozwoju sieci SMO Pratia poza Europą, kontynuujemy inwestycje w rozwój technologii, co choć wiąże się z dodatkowymi kosztami operacyjnymi, stanowi kluczowy element naszej strategii rozwoju.

 

Humaneva pozostaje zdeterminowana do realizacji swoich długoterminowych celów, wierząc, że przyniosą one wymierne korzyści inwestorom.

Obrazek użytkownika Anonim
Sylwia Jaśkiewicz

Na czym ma polegać strategiczna współpraca Pratii z Iqvią? Jak ważne jest to z punktu widzenia rozwoju segmentu?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Pratia buduje strategiczne partnerstwa zarówno bezpośrednio z firmami farmaceutycznymi, jak i firmami typu CRO. IQVIA, jako jedna z największych firm CRO na świecie, współpracuje z naszą siecią ośrodków badań klinicznych w całej Europie, gdzie realizujemy projekty w większości wskazań terapeutycznych. Partnerstwo strategiczne otwiera przed nami szersze możliwości długoterminowego planowania, głębszej integracji procesów związanych z pozyskiwaniem projektów oraz bardziej efektywnego kontraktowania, co przynosi korzyści obu stronom. W rezultacie zwiększa to satysfakcję naszego wspólnego klienta – Sponsora badania klinicznego, a także pacjenta. Obecnie wspólnie z IQVIA realizujemy kilkadziesiąt projektów.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Witam Panie Tomku, ostatnia wizyta premiera Indii zwróciła uwagę w polskim mainstreamie medialnym na potencjał tej ogromnej gospodarki. Kojarzę, że segment badań realizuje operacje na tym rynku. Czy mogę prosić o przybliżenie na czym polega Wasza rola, jakie procesy tam odbywają się i jak dalej widzicie może szerzej patrząc rynki azjatyckie?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Obecnie w Indiach zatrudniamy ponad 100 pracowników w biurach w Bangalore i Chennai. Są to głównie specjaliści od zarządzania danymi, biostatystycy oraz zespoły inżynierów IT. Widzimy duży potencjał w Indiach w dwóch perspektywach: a) optymalizacji kosztowej struktur centralnych i usług wspólnych dla całej grupy Humaneva - szczególnie wraz ze wzrostem międzynarodowej skali naszej organizacji b) rozwoju modelu SMO (Pratia) - Indie to obecnie kraj z największą populacją pacjentów. W ostatnich latach Indie przeprowadziły sporo reform mających na celu poprawę współpracy z rynkiem Life Science w tym rejestrację i prowadzenie badan klinicznych. Spodziewamy się stopniowego wzrostu zainteresowania tym rynkiem i rozważamy rozwój ośrodków Badan Klinicznych w tym kraju.

Obrazek użytkownika Anonim
angelika

Witam, obszary badań klinicznych i biznesów pacjenckich wreszcie odnotowały lepsze wyniki – gratuluję! Jakie czynniki o tym zdecydowały?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

W segmencie ubezpieczeń skoncentrowaliśmy się na: nowej sprzedaży, aktualizacji cen portfela, kontynuacji wdrażania modelu opieki nad pacjentem opartego o koordynację.

 

W segmencie operator medyczny do poprawy wyników przyczyniły się takie czynniki: integracja, i ujednolicenie procesów, stabilizacja struktury organizacyjnej i odpowiedzialności.

 

Poprawa wyników w obszarze Badan Klinicznych związana jest z wejściem w fazę realizacji wcześniej pozyskanych dużych projektów w obszarze CRO (Kapadi), a także konsekwentnej realizacji strategii partnerstwa z dużymi klientami w segmencie SMO (Pratia). W I półroczu tego roku Pratia podpisała umowę strategicznego partnerstwa z jednymi z największych firm CRO na świecie - IQVIA oraz Fortrea.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Dzień dobry, w Państwa prezentacjach inwestorskich – majowej i w ostatniej widać spadek liczby pacjentów wobec końca I kwartału br. Z czego wynika to zjawisko, czy ma wpływ na sprzedaż (tu z kolei tendencja jest odwrotna i w Q2 przychody są wyższe). Drugim pytaniem z tego obszaru jest kwestia abonamentów i ubezpieczeń – czym obydwie grupy produktów (z biznesowego punktu widzenia) się różnią?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Rok do roku wzrasta narastająco liczba wszystkich pacjentów Operatora Medycznego Świat Zdrowia korzystających z opieki medycznej i farmaceutycznej. Odnotowujemy wzrost o 16%. Wzrasta także liczba pacjentów poszukujących rzetelnej wiedzy na naszych portalach zdrowotnych. Kwartał do kwartału odnotowaliśmy jedynie spadek unikatowych pacjentów w linii Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej / FFS, co wiąże się z ze zwiększającą rolą lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a także sezonowością. Pomimo spadku liczby pacjentów w tej linii odnotowaliśmy wzrost przychodów.

 

Ubezpieczenia i abonamenty z biznesowego punktu widzenia nie różnią się. Dostępność obu form produktu wiąże się z różnymi oczekiwaniami klientów korporacyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Miroslaw

Pani Julito, gratuluję dynamicznego rozwoju obszaru pacjenckiego, stawiacie Państwo na nowe technologie, a wciąż pacjenci nie mają aplikacji Świat Zdrowia, która wydaje się być absolutnym standardem na rynku. Podobnie apteline. Kiedy doczekamy się aplikacji dla pacjentów?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

W obszarze technologii prowadzimy szereg działań, mających na celu stworzenie spójnej architektury rozwiązań aplikacyjnych, na bazie której uruchamiamy przyjazne dla pacjentów kanały zdalnej opieki zdrowotnej przez portal WEB, system TPA, system biały i na końcu aplikację mobilną.

 

Priorytetem jest zbudowanie kompleksowego portalu Pacjenta - Mój Świat Zdrowia w technologii skalowalnej do wszystkich urządzeń mobilnych. Nad tym teraz intensywnie pracujemy. Po tym kroku będziemy decydować o aplikacji.

 

W tym momencie bardziej niż na szybkim dostarczaniu rozwiązań zależy nam na zbudowaniu podstaw, które będą odpowiadały na potrzeby pacjentów, będą skalowalne, elastyczne, łatwe w utrzymaniu i rozbudowie.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Kanadyjscy naukowcy stwierdzili że czatGPT myli się w połowie przypadków, jakie narzędzia AI wykorzystuje Neuca?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika Anonim
gość

AD. mojego pytania o czatGPT - miałem na myśli diagnostykę medyczną ;) Przy okazji, czy w przychodniach Świat Zdrowia takie rozwiązania są wykorzystywane?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Aktualnie testujemy rozwiązania AI, które mają one na celu optymalizację pracy lekarza oraz poprawę jakości opieki nad pacjentem. O szczegółach będziemy informować po wdrożeniu.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor HC

Jak segment pacjencki Neuki ocenia kwestię zarobków służby zdrowia itp. i jak Państwo sobie radzą z presją kosztową? W wakacje w Polsce dość głośno było o raporcie co do radykalnego niedofinansowania NFZ w kolejnych latach, niestety duża część wydaje się wynikać z możliwego deficytu wynika z aspektów czysto pracowniczych, tak jak ten problem czuję (okiem niepraktyka).

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Presja płacowa w obszarze medycznym naszej organizacji jest niezmiennie wysoka (podobnie, jak w pozostałych obszarach firmy). W tej części organizacji presja jest dodatkowo potęgowana regulacjami ustaw o minimalnym wynagrodzeniu w podmiotach medycznych. Biorąc pod uwagę ograniczoną od lat dostępność pracowników w służbie zdrowia koncentrujemy się na wdrażaniu rozwiązań celem optymalizacji ich pracy.

 

Nasze systemowe mechanizmy regulacji wynagrodzeń oparte o dobre praktyki i badania rynkowe oraz wysokie wyniki trafności rekrutacji (95,24% po czerwcu 2024 roku), wskaźnik zaangażowania (dane Kincentric - obecnie Mercer - 59% ostatnie badanie z końca 2023 roku) oraz bardzo niski wskaźnik odejść dobrowolnych (2,87% za okres styczeń - czerwiec 2024 roku), potwierdzają, że radzimy sobie dobrze.

Obrazek użytkownika Anonim
-mys

Jakie NEUCA ma plany związane z marką Genoptim Cannabis w kontekście rynku marihuany medycznej? Czy trwające prace nad uszczelnieniem rynku opioidów może wpłynąć negatywnie na wzrost tego rynku?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Obecny projekt rozporządzenia w tej sprawie nie zawiera produktów marihuany medycznej, choć trwają na ten temat szerokie dyskusje. Jeśli w ramach prac nad rozporządzeniem zostaną w nim uwzględnione produkty marihuany medycznej, zmiany mogą wpłynąć negatywnie na wzrost rynku.

 

Uszczelnienie rynku, rozumiane jako większa kontrola nad wskazaniami medycznymi i trybem, w jakim pacjenci uzyskują recepty, jest co do zasady korzystna dla bezpieczeństwa samych pacjentów i Synoptis Pharma zawsze będzie z uznaniem wyrażał się na temat takich inicjatyw. Ważne będą jednak szczegóły tych rozwiązań, tak aby nie utrudnić dostępu do terapii konopnej, która i tak nie jest w Polsce łatwa, ze względu na limitowanie importu marihuany medycznej do Polski.

 

Synoptis Pharma planuje kontynuować systematyczną edukację środowiska medycznego w zakresie standardów terapii marihuaną medyczną oraz rozwijać portfel produktów w tej kategorii.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Gratulacje dla zespołu Synoptis za zajęcie 8 miejsca na rynku sprzedaży non-RX. Na czym się ono opiera i jaka jest dalsza perspektywa rozwoju spółki?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Dziękujemy w imieniu całego Zespołu. Niezmiennie planujemy wzrost w obszarze non-RX, który stanowi podstawę naszego portfela produktowego. Na obecny, ale i planowany sukces w tym segmencie składają się trzy czynniki: konsekwentna medykalizacja portfela, a zatem nowe wprowadzenie w statusie leków OTC (na ten moment w pipeline produktowym mamy ponad 60 projektów lekowych), dalszy dynamiczny rozwój marki Świat Zdrowia, ale również organiczny wzrost obecnego portfela we wszystkich segmentach rynku aptecznego.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Chciałem zapytać o segment produkcji. Jak wygląda Wasza ocena działalności spółek produkcji kontraktowej po włączeniu ich w ramach Grupy?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Spółki produkcji kontraktowej tj. Ewa Krotoszyn i GLOBAL PHARMA CM z okresu na okres zwiększają skalę swojej działalności i swoją kontrybucję do skonsolidowanego zysku Grupy. W I półroczu wartość sprzedaży zrealizowanej łącznie przez oba podmioty wyniosła blisko 59 mln zł przy zysku operacyjnym na poziomie 10 mln zł. Jesteśmy zadowoleni ze wzrostów w tym segmencie, tym bardziej, że obie spółki mają duży potencjał na dalszy rozwój i realizację synergii w ramach Grupy w obszarach pozyskiwania klientów, wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i działaniach zakupowych czy marketingowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Karol

Jak sytuacja związana ze zwiększonymi zachorowaniami na COVID-19 wpłynęła na sprzedaż w aptekach w sierpniu?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Zauważamy wzrost liczby sprzedawanych testów na COVID-19 i grypę, natomiast naszym zdaniem wzrost zachorowań na COVID-19 nie wpływa obecnie na dynamikę wzrostu wartości rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestorka

Czy uruchomiony program antykoncepcji awaryjnej wpłynął na wielkość rynku?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Program antykoncepcji awaryjnej zwiększa rolę farmaceutów w opiece nad pacjentem, natomiast nie wpływa w istotny sposób na wzrost wartości rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
ewfre

Na ostatnim czacie w maju pojawił się wątek wyboru nowego Główny Inspektor Farmaceutyczny. Został nim p. Łukasz Pietrzak – jak Neuca ocenia ten wybór oraz moja II cz. pytania dotyczy jakie widzicie najpilniejsze zadania/wyzwania dla GIF?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Najważniejszym jest, że stanowisko GIF jest nareszcie obsadzone. Jest to bardzo ważna funkcja na rynku farmaceutycznym. NEUCA zawsze wspierała i będzie nadal wspierać Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zapewnieniu pacjentom bezpieczeństwa lekowego.

Obrazek użytkownika Anonim
-mys

Czy NEUCA czuje się stabilnie pod kątem potrzeb rekrutacyjnych pracowników, szczególnie na niższych szczeblach?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Średniorocznie prowadzimy ponad tysiąc procesów rekrutacyjnych korzystając ze zdywersyfikowanych i szerokich kanałów dotarcia do kandydatów. Od lat budujemy też konsekwentnie wizerunek i atrakcyjność NEUCA jako pracodawcy (w badaniu Randstad Employer Brand Research 2024 NEUCA znalazła się w 10 najatrakcyjniejszych pracodawców w Polsce). Utrzymujemy stabilny, niski poziom niechcianej fluktuacji, notujemy wysoką trafność procesów rekrutacyjnych (92% za I półrocze 2024 w Grupie), średni czas trwania projektów wynosi 45 dni, notujemy stabilnie wysoki NPS (50 %) wszystkich kandydatów biorących udział rekrutacji, doskonaląc na tej bazie doświadczenia kandydatów. Nie mamy obecnie problemów z pozyskaniem i dostępnością pracowników również w obszarze Łańcucha Dostaw, gdzie częściowo korzystamy z usług firm outsourcingowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy Neuca rozważa pilotaż projektu 4 dniowego dnia pracy? Jakie są argumenty za, anjakie przeciw? Czy to jest koszt firmy?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Obecnie nie rozważamy takiej opcji. Niemniej aktywnie rozwijamy wszelkie formy ułatwiania integracji życia prywatnego naszych pracowników z pracą. “Nasi rodzice” od dawna mają możliwość odebrania dodatkowego dnia urlopu na urodziny dziecka. Z początkiem tego roku wprowadziliśmy również dodatkowy dzień urlopu na urodziny dla każdego pracownika. Nasi menedżerowie w codziennej pracy elastycznie podchodzą do czasu i miejsca wykonywania pracy (o ile jest to możliwe z uwagi na charakter wykonywanych zadań) swoich podwładnych, aby lepiej dostosować się do indywidualnych potrzeb. Wprowadzenie 4-dniowego dnia pracy, zwłaszcza w obszarach operacyjnych, wiązałoby się z dużymi kosztami dla organizacji. Czekamy na potencjalne rozwiązania regulacyjne w tym zakresie.

Obrazek użytkownika pstaniszewski
pstaniszewski

Dlaczego korektę wyniku z tytułu płatności warunkowych za przejęte spółki nie traktujecie jako zdarzenie jednorazowe. To jednak zaburza wyniki kwartalne i nie ma za wiele wspólnego z działalnością operacyjną.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika Anonim
Sylwia Jaśkiewicz

Co jest ujęte w pozycji pozostałe przychody operacyjne w II kw.?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

W II kwartale jest to głównie wpływ z tytułu niezrealizowanych zobowiązań warunkowych w badaniach klinicznych w wys. 12,3 mln zł. Co do zasady niezmiennie uwzględniamy je w wynikach biznesu bieżącego okresu, natomiast każdorazowo wyodrębniamy wartości z tego tytułu w naszych raportach.

Obrazek użytkownika pstaniszewski
pstaniszewski

Ponawiam pytanie o spadek marżowości. nawet analizując hurt i produkcję razem mamy spadek wyniku EBIT r/r o ponad 1/4 a marżowość 1,51% vs 2.09% w Q2 2023. Co się tutaj wydarzyło i czy zyskowność wróci do wcześniejszych poziomów?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA
 
Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Łączny EBIT segmentu Hurtu i Produkcji w drugim kwartale wyniósł 43 mln zł wobec 58 mln zł rok temu. Jakie są przyczyny gorszego wyniku?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Narastająco w obu segmentach łącznie zrealizowaliśmy wyższe wyniki na poziomie zysku operacyjnego rok do roku. Spadek rentowności w II kwartale był spowodowany głównie znaczącym planowanym wzrostem kosztu wynagrodzeń, jednak zarówno w tym okresie, jak i kolejnych okresach planujemy zrównoważyć go spodziewanym wzrostem marży brutto na sprzedaży.

 

Osiągnięte wyniki w I półroczu są zgodne z planem i stanowią dobrą bazę do realizacji naszych rocznych celów finansowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor_2024

Panie Grzegorzu, jakie czynniki wpłynęły na bardzo pozytywną marżę w zysku brutto na sprzedaży oraz czy jak NEUCA widzi generalną presję kosztową wpływającą na koszty na niższych poziomach rachunku wyników?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Kluczowymi pozycjami wpływającymi na poprawę marży brutto na sprzedaży jest rosnący udział wysokomarżowych segmentów: produkcji, biznesów pacjenckich i badań klinicznych w wynikach Grupy. Spodziewamy się kontynuacji dotychczasowych tendencji w przyszłości.

Obrazek użytkownika Anonim
ewfre

Dzień dobry, ostatnio polska złotówka jest wyjątkowo silna, jaki to wpływa na Neu?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Z księgowego punktu widzenia silniejszy PLN oznacza pozytywny wpływ różnic kursowych obniżających ujemne saldo przychodów/kosztów finansowych. Biznesowo z kolei główny wpływ różnic kursowych dotyczy obszaru badań klinicznych i rozliczeń, które denominowane są w USD lub w EUR. Mocny złoty oznacza niższy poziom skonsolidowanego zysku tych obszarów w przeliczeniu na PLN.

Obrazek użytkownika pstaniszewski
pstaniszewski

Wydatki na nabycie udziałów w jednostkach zależnych drugim kwartale wyniosły 74 mln zł. Prośba o doprecyzowanie za jakie przejęcia zapłaciliście.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Dotyczą one dopłat do zakupu udzialów w Kapadi US (dawniej OncoBay) i Exom.

Obrazek użytkownika Paweł Warpechowski
Paweł Warpechowski

Jako akcjonariusz zapytam wprost, DLACZEGO stale są płacone b. b. niskie dywidendy.
Najwyższa, maksymalna stopa była aż 3,54% (czyli 2,30 PLN) za 2010 rok.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Zgodnie z naszą polityką polityka dywidendową od 2005 roku zapewniamy naszym akcjonariuszom stały coroczny wzrost dywidendy na akcję w wys. 10-15%. W ostatnich latach istotnie rośnie udział wypłaconej dywidendy w stosunku do osiąganych zysków.

 

Dodatkowo cyklicznie realizujemy skup akcji własnych, aby nie rozwadniać zysku na akcję dla akcjonariuszy. Wartości środków przeznaczonych łącznie na wypłatę dywidendy i skup akcji własnych przekroczyły 900 mln zł i są one wypadkową zdolności do generowania dodatnich przepływów pieniężnych i potrzeb inwestycyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Kiedy ruszy tegoroczny skup akcji własnych?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Uchwała Walnego Zgromadzenia przewiduje realizację skupu 120 tys. szt. akcji własnych w cenie do 1000 zł każda - do końca 2026 r. Planujemy rozpocząć skup jeszcze w tym roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Irek

W mediach społecznościowych informowali Państwo w lipcu o udziale w globalnej awarii Crowdstrike – ile ew. przestoje w operacjach trwały (czy będzie to miało wpływ na III kw.?) i czy Neuca ma procedury/coś zmienia aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Awaria z dnia 19/07 miała na Nas wpływ podobnie jak na większość dużych organizacji na świecie korzystających z oprogramowania klasy EDR firmy CrowdStrike.

 

Dzięki wczesnemu wykryciu zdarzenia, posiadaniu stosownych procedur awaryjnych oraz sprawnej współpracy zespołów: IT, sprzedaży oraz logistyki i transportu, zredukowaliśmy jej wpływ do minimum, a zamówienia, których nie byliśmy w stanie dostarczyć w ramach piątkowych dostaw popołudniowych, dostarczyliśmy w sobotę lub poniedziałek rano, w zależności od tego czy dana apteka pracowała w weekend.

 

W pozostałych segmentach Grupy awaria nie miała znaczącego wpływu.

Obrazek użytkownika Anonim
angelika

Analizując raporty finansowe mam prośbę o informację, gdzie / jak podzielone są (pomiędzy segmenty?) np. rosnące koszty wynagrodzeń czy dot. aspektów np. związanych z zużyciem energii/dot. logistyki itp.?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Wzrost kosztów w poszczególnych segmentach działalności jest wprost powiązany z charakterystyką biznesową tych segmentów i ich wielkością w ramach Grupy. W związku z tym rosnące koszty wynagrodzeń czy wzrosty związane z nośnikami energii są najbardziej widoczne w segmencie hurtowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian

Jaki może być CAPEX Grupy w tym roku? Czy zbliżony do ubiegłorocznego i czy mogą Państwo zdradzić na jakie główne obszary inwestycyjne na dziś wydatkujecie środki?

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Tegoroczny CAPEX odtworzeniowy (w tym bezpieczeństwo IT) nie powinien przekroczyć 100 mln zł. Dodatkowo realizujemy dopłaty do zakupów udziałów w segmencie badań klinicznych i planujemy akwizycje w segmencie Operatora Medycznego Świat Zdrowia.

Obrazek użytkownika GrupaNEUCA
Grupa NEUCA

Serdecznie dziękujemy Państwu za aktywny udział w spotkaniu.

 

Zachęcamy do adresowania wątków, na które nie zdążyliśmy odpowiedzieć za pośrednictwem maila wysłanego na adres: IR[at]neuca[dot]pl oraz do obserwacji naszych kanałów informacyjnych.

 

Pozdrawiamy,

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.