Czy to już koniec hossy na obligacjach i początek na akcjach? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 lut 2015, 07:30

Czy to już koniec hossy na obligacjach i początek na akcjach?

Czy to już koniec hossy na obligacjach i początek na akcjach?Pierwsze oznaki możliwości zakończenia hossy na obligacjach rynek wysyłał w czerwcu 2014 roku. Niestety, w konsekwencji kryzysu ukraińskiego, w lipcu 2014 UE i USA nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję i rozpoczęła się dynamiczna wyprzedaż na rynku ropy. To tylko wzmogło tendencje deflacyjne na całym świecie i w naszej gospodarce. W piątek (13 lutego) GUS opublikował dane o rekordowo niskiej inflacji CPI w Polsce, rok do roku, która wyniosła -1,3%. Pomimo tych danych, rentowność polskich obligacji 10-letnich nie wyznaczyła nowych minimów, co może stanowić sygnał, że inwestorzy dyskontują zmianę trendu na tym rynku.

Koniec hossy na obligacjach oznacza hossę na akcjach

Dlaczego jest to takie ważne, najlepiej pokazuje zależność pomiędzy rentownością obligacji, a indeksem #WIG.

Wykres 1: WIG (góra), rentowność obligacji 10-letnich Polski (dół), interwał tygodniowy, lata 2010 - 2015.
Wykres 1: WIG (góra), rentowność obligacji 10-letnich Polski (dół), interwał tygodniowy, lata 2010 - 2015.

Historia pokazuje, że po okresie obniżania stóp procentowych (Wykres 1), gdy działania banku centralnego zaczynają przynosić efekty w gospodarce pojawia się ożywienie. To z kolei sprawia, że inflacja wyznacza swoje lokalne minimum, a rentowności obligacji zaczynają rosnąć. Rośnie inflacja i PKB. W takim momencie pojawia się też ożywienie na giełdzie i wraz ze wzrostem rentowności obligacji, rośnie indeks #WIG (Wykres 1, czerwone strzałki). W obecnej chwili wydaje się, że jest to warunek konieczny, aby polski rynek giełdowy wybił się górą z ponad rocznej konsolidacji.

Sygnały do optymizmu wysyła rynek ropy

W lipcu 2014 rynek ropy przekreślił możliwość pozytywnego scenariusza dla naszej giełdy, a teraz kuriozalnie może go wspierać.

Wykres 2: Rentowność obligacji 10-letnich Polski (kolor czarny), Ropa w USD (kolor czerwony), interwał dzienny, lata 2014 - 2015
Wykres 2: Rentowność obligacji 10-letnich Polski (kolor czarny), Ropa w USD (kolor czerwony), interwał dzienny, lata 2014 - 2015.

Porównanie rentowności polskich obligacji 10-letnich z cenami ropy (Wykres 2) pokazuje, że lokalny dołek na obydwu rynkach zbiegł się w czasie. Jeżeli to nie jest przypadek, to nie powinniśmy już widzieć nowych dołków na tych rynkach, a giełda powinna z wyprzedzeniem dyskontować pozytywny scenariusz. Jeżeli to rzeczywiście koniec hossy na obligacjach, to istnieje duża szansa na hossę na giełdzie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.