Jak debiut XTB wypada na tle światowej konkurencji, już notowanej na giełdzie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 kwi 2016, 12:59

Jak debiut XTB wypada na tle światowej konkurencji, już notowanej na giełdzie

XTB prowadzi zapisy na akcje w ramach IPO. Na polskiej giełdzie nie ma obecnie notowanych spółek, z którymi moglibyśmy porównać tę spółkę. Kiedyś, przez krótki czas, na rynku NewConnect notowana była spółka TMS Brokers, ale ostatecznie została ona z rynku wycofana i mogła się wtedy pochwalić dużo mniejszą skalą prowadzonego biznesu. Żeby więc zobaczyć, jak debiut XTB wypada tle konkurencji, musimy rozejrzeć się po giełdach zagranicznych.

IPO XTB na giełdzie – kluczowe parametry

Cena maksymalna akcji w ofercie X-Trade Brokers wynosi 13 zł. Jeżeli spółce uda się sprzedać akcje po tej cenie, to wartość rynkowa XTB wyniesie 1,525 mld zł. Wskaźnik cena do zysku XTB przy takiej cenie akcji wynosi z kolei 12,82. W tym momencie około 68% przychodów spółki pochodzi zza granicy, a 1/3 przychodów z Europy Zachodniej. W związku z tym warto porównać jak pod względem kapitalizacji i wskaźnika C/Z XTB wypada na tle globalnych brokerów FX, których akcje już są notowane na giełdzie. 

Interactive Brokers

  • Wartość rynkowa – 60,5 mld zł
  • Wskaźnik C/Z – 51,31

Wykres 1: Kurs akcji Interactive Brokers, USA, lata 2007 - 2016.
Wykres 1: Kurs akcji Interactive Brokers, USA, lata 2007 - 2016.

Interactive Brokers to globalny lider branży FX, który jest notowany na giełdzie w USA. Wycena spółki jest 40 razy większa od XTB. Interactive Brokers zadebiutował na giełdzie w 2007 roku, w przededniu kryzysu subprime. Dzisiaj akcje spółki są około 49% powyżej poziomu z debiutu. Warto zauważyć, że pomimo dużych restrykcji nałożonych na branże w USA i potężnego kryzysu finansowego spółka nie tylko przetrwała, ale się rozwinęła.   

IG Group

  • Wartość rynkowa – 15,2 mld zł
  • Wskaźnik C/Z – 21,8

Wykres 2: Kurs akcji IG Group, USA, lata 2015 – 2016.
Wykres 2: Kurs akcji IG Group, USA, lata 2015 – 2016.

Spółka IG Group zadebiutowała na giełdzie w 2015 roku i jest około 10 razy większa pod względem wartości rynkowej od XTB. Co ciekawe, jest ona obecnie dużo wyżej wyceniana niż polski broker, wartość C/Z wynosi 21,8. Mimo to, kurs akcji w rok od IPO wzrósł o około 11%.

CMC Markets

  • Wartość rynkowa – 4 mld zł
  • Wskaźnik C/Z – 20,5

Wykres 3: Kurs akcji CMC Markets, Wielka Brytania, rok 2016.
Wykres 3: Kurs akcji CMC Markets, Wielka Brytania, rok 2016.

CMC Market to broker FX, w którego akcje mocno zaangażowany jest m.in. Goldman Sachs. Spółka jest około 3 razy większa od XTB i zadebiutowała na giełdzie w lutym tego roku. Pomimo, że jest wyceniana dużo wyżej, bo C/Z wynosi 20,5, to kurs akcji od IPO wzrósł 3,2%.

Gain Capital Holding

  • Wartość rynkowa – 1,2 mld zł
  • Wskaźnik C/Z – 12,8

Wykres 4: Kurs akcji Gain Capital, USA, lata 2011 – 2016.
Wykres 4: Kurs akcji Gain Capital, USA, lata 2011 – 2016.

Gain Capital Holding to spółka najbardziej zbliżona do XTB, pod względem wartości rynkowej i wyceny C/Z. Firma ma jednak dużo niższą rentowność i w tym roku odnotowała słabsze wyniki. Kurs akcji znajduje się obecnie około 11% poniżej poziomu z debiutu w 2011 roku.  

FXCM

  • Wartość rynkowa – 243 mln zł
  • Wskaźnik C/Z – Brak

Wykres 5: Kurs akcji FXCM lata 2011 – 2016 USA
Wykres 5: Kurs akcji FXCM lata 2011 – 2016 USA

Ostatnią spółką, z którą można porównać XTB jest broker FXCM. To jedyny z brokerów, który odnotował spektakularną wpadkę w stosunku do poziomu z debiutu. Spółka boryka się z poważnymi problemami i notuje straty. Kurs akcji od IPO z 2011 roku stracił 92%.   

Podsumowanie: XTB na tle konkurencji

Przeprowadzone porównanie pokazuje, że XTB jest stosunkowo małą spółką na tle światowej konkurencji i jest to akurat dobra informacja. Rynek brokerów FX jest bardzo duży i jeżeli spółka zgodnie ze swoją strategią planuje rozwijać się głównie poza granicami Polski, to ma na to duże szanse.

Z drugiej strony, w porównaniu do konkurencji firma jest wyceniana bardzo konserwatywnie. XTB wykazuje bardzo wysoką na tle konkurencji rentowność i jeden z najniższych wskaźników C/Z. Warto jednak mieć na uwadze to, że spółka od dłuższego czasu przygotowywała się do IPO i wskaźniki w związku z tym ma bardzo dobre. Oczywiście, branża, w której działa spółka jest obarczona dużym ryzykiem regulacyjnym, ale to powinno być uwzględnione w cenach wszystkich wymienionych spółek.

Jak zwykle wszystko zależy od tego co się będzie działo w przyszłości. Niemniej jednak na tle światowej konkurencji XTB wygląda interesująco. Ciekawe jaka będzie ostateczna cena akcji.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.