Debiut Legimi: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 mar 2018, 07:15

Debiut Legimi: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki?

Na rynku NewConnect zapowiada swój debiut technologiczna spółka, specjalizująca się w abonamentowym udostępnianiu e-booków. Legimi zamierza pozyskać środki na sfinansowanie kampanii marketingowej na rynkach niemieckim i chińskim. Oferta publiczna trwa do poniedziałku 12 marca. Czym zajmuje się spółka? Jakie perspektywy rozwoju stoją przed nią? Czy warto zainteresować się tym IPO?

Nowatorski system dystrybucji e-booków

Legimi jest obecna na rynku e-booków i audiobooków od ponad dekady. Szybko się rozwija. Obecnie ma ponad 36 tys aktywnych użytkowników, czyli ponad trzy razy więcej niż dwa lata temu. Współpracuje z ponad 300 wydawcami oraz z markami takimi jak Samsung, Play, Plus czy T-mobile, które preinstalują jej aplikacje na swoich urządzeniach mobilnych.
 

Ilustracja 1


Właśnie innowacyjna strona technologiczna wyróżnia Legimi spośród innych wydawnictw książek w formacie cyfrowym. Od ponad 5 lat e-booki i audiobooki udostępniane są w formie abonamentu, czyli w podobnym modelu, w którym działają w branży filmowej Netflix czy muzycznej Spotify. W 2015 roku Legimi zaoferowało nowatorskie połączenie oferty czytnika e-booków za złotówkę z abonamentem na e-booki. Ponadto oferuje dostęp do książek w formie tzw. synchrobooków, umożliwiających przełączanie się między trybem czytania, a słuchania.

Oferta i cele emisji akcji Legimi

Spółka ma zamiar pozyskać w ofercie publicznej około 2,5 mln zł. W tym celu emituje nowe akcje stanowiące około 12% kapitału akcyjnego. Debiut zapowiadany jest na drugi lub trzeci kwartał tego roku.

Od 2017 roku Legimi obecna jest też na rynku niemieckim. Pozyskane środki z emisji akcji mają być przeznaczone właśnie na wzmocnienie działań marketingowych na tym rynku oraz ewentualne akwizycje. Co więcej, spółka planuje wejść na rynek chiński, który jest trzecim co do wielkości, zaraz po USA i niemieckim, rynkiem e-booków.

Polityka dywidendowa

Legimi skupia się przede wszystkim na ekspansji zagranicznej, a to wymaga kapitału. Dlatego też w najbliższych latach zarząd nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy. W przeszłości także zyski nie były wypłacane.

Czynniki ryzyka

Spółka narażona jest na typowe ryzyka dotyczące branży rozrywki cyfrowej, takie jak nielegalne kopiowanie materiałów, uzależnienie od koniunktury gospodarczej i utrzymania trendu bogacenia się społeczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na ryzyko zwiększenia się konkurencji na rodzimym rynku. Już teraz w Polsce działa kilka serwisów oferujących e-booki i audiobooki w modelach abonamentowych np. Ibuk, Audioteka czy Storytel.

Według spółki ryzyko pojawienia się dużego gracza na Polskim rynku jest niskie. Większe ryzyko Legimi dostrzega na rynkach niemieckim i chińskim, na które ma zamiar wejść jeszcze w tym roku.:

- Oba kraje cechuje wysoka konkurencyjność i duży rynek e-publikacji. Na rynku niemieckim największymi konkurentami są Skoobe i Amazon. Obie firmy oferują abonament na ebooki, ale nie oferują e-czytników w połączeniu z modelem subskrypcyjnym. Amazon działa także na rynku chińskim - czytamy w memorandum informacyjnym spółki.

Szanse i prognozy

Mimo wzrastającej konkurencji, rynek książek w formacie cyfrowym jest perspektywiczny i bardzo szybko rośnie. Na przestrzeni ostatnich trzech lat polski rynek e-booków podwoił swoją wartość. Według szacunków spółki, w 2017 r wzrósł o 17% w porównaniu do poprzedniego roku. Legimi prognozuje, że do 2020 roku liczba klientów na rynku polskim wzrośnie kilkukrotnie z 20,5 tys. (stan na 2016 r.) do prawie 136 tys.
 

Rynek e-książek w Polsce. Źródło: memorandum informacyjne spółki.

Wykres 1. Rynek e-książek w Polsce. Źródło memorandum informacyjne spółki


Legimi korzysta na wzroście całego rynku. W 2016 r. spółka podwoiła przychody, zaś w pierwszym półroczu 2017 r. jej przychody ze sprzedaży wzrosły o ponad 90% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Duży wpływ na wzrost zysków i przychodów miała też wprowadzona oferta czytników za złotówkę.


Przyrost liczby klientów w latach 2014-2017.

Wykres 2. Przyrost liczby klientów w latach 2014-2017


Utrzymanie dynamiki wzrostu spółki ma też wspomóc planowana ekspansja zagraniczna.
 

Prognozowane zwiększenie liczby użytkowników na rynkach niemieckim i chińskim.

Wykres 3. Prognozowane zwiększenie liczby użytkowników na rynkach niemieckim i chińskim


- Emitent szacuje, że w 2019 r. uzyska dodatnie wyniki finansowe w Niemczech i Chinach. W dalszej perspektywie Legimi zakłada ekspansję na inne rynki zagraniczne. Spółka opracowała model biznesowy, który łatwo jej powtórzyć w innych krajach – czytamy w memorandum.

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, Legimi spodziewa się ponad czterokrotnego zwiększenia przychodów i osiągnięcia wielokrotności obecnego poziomu EBITDA do 2020 roku.


Dane finansowe spółki Legimi w latach 2015-2016 oraz prognoza na lata 2017-2020 w mln zł.

Wykres 4. Dane finansowe spółki Legimi w latach 2015-2016 oraz prognoza na lata 2017-2020 w mln zł


Zobacz także: Publiczna oferta akcji Legimi

Harmonogram oferty i przydatne linki

Tabela 1. Harmonogram oferty Legimi

DataEtap oferty
1 marca 2018 r.Publikacja memorandum informacyjnego
Do 19 marca 2018 r.Przyjmowanie zapisów w ofercie
Do 27 marca 2018 r.Przydział akcji
II lub III kwartał 2018 r.Planowany debiut na NewConnect

Zobacz także: Lista spółek z pierwszą ofertą publiczną IPO w 2018 r. na GPW

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.