Byliśmy w OncoArendi, zarząd spółki opowiedział nam o modelu biznesowym, prowadzonych badaniach i trwającym IPO [WIDEO]
Do 27 marca 2018 r. trwają zapisy na akcje biotechnologicznej spółki OncoArendi. W ramach IPO spółka chce pozyskać od 53 mln PLN do 66 mln PLN netto. Według zarządu pozyskane środki, w połączeniu z grantami i posiadanym kapitałem mają wystarczyć na trzy lata badań, w tym zakończenie pierwszej fazy klinicznej.
Spółka prowadzi dwa najbardziej zaawansowane projekty – badania nad cząsteczkami OATD-01 ( potencjalny lek na astmę) i OATD-02 (potencjalny lek onkologiczny). O tych cząsteczkach, o modelu biznesowym spółki, szczegółach prowadzonych badań i szansach oraz zagrożeniach porozmawialiśmy w siedzibie spółki z jej przedstawicielami: Prezesem Zarządu Marcinem Szumowskim, Członkiem Zarządu Dyrektorem ds. Rozwoju Stanisławem Pikulem i Dyrektor Działu Biologii Karoliną Dzwonek.
Czym jest OncoArendi Therapeutics
OncoArendi Therapeutics to typowa firma biotechnologiczna typu drug discovery. Jej działalność polega na odkrywaniu i rozwoju nowych cząsteczek terapeutycznych, a następnie sprzedaży praw do opracowanych leków koncernom farmaceutycznym. OncoArendi Therapeutics prowadzi badania nad nowymi lekami drobnocząsteczkowymi w dwóch obszarach terapeutycznych: w zakresie chorób układu oddechowego związanych z procesem zapalnym i włóknieniem tkanek oraz w obszarze immunoonkologii. Ten drugi obszar to w tej chwili najszybciej rosnący rynek. Kluczowy w działalności spółki jest rozwój projektów badawczych i poszukiwanie potencjalnych partnerów. Do tej pory OncoArendi nie skomercjalizowało żadnej cząsteczki i nie wygenerowało z tego tytułu żadnych przychodów. Realizacji pierwszych umów spodziewa się w perspektywie najbliższych dwóch lat. Stawai na optymalny moment komercjalizacji, którym z punktu widzenia będzie obecność sprzedawanej cząsteczki w drugiej fazie badań klinicznych.
Nad czym pracuje OncoArendi?
Najbardziej zaawansowaną cząsteczką, nad którą pracuje OncoArendi jest związek OATD-01 wykazujący działanie przeciwzapalne oraz hamujące patologiczne zmiany w płucach. W październiku 2017 roku OncoArendi Therapeutics rozpoczęła badania kliniczne pierwszej fazy, typu „First in Human” związku OATD-01, które są prowadzone w wyspecjalizowanym ośrodku klinicznym w Niemczech. Cząsteczka wykazuje aktywność w przypadku astmy i włóknienia płuc.
W obszarze immunoonkologii najbardziej zaawansowaną cząsteczką, nad którą pracuje spółka, jest OATD-02. To nowy potencjalny lek do zastosowania w immunoterapii wielu typów nowotworów. Obecnie cząsteczka jest w fazie rozwoju przedklinicznego (badania toksykologiczne w standardzie GLP).
Czego dowiesz się z wideo
W ramach naszej rozmowy z przedstawicielami spółki OncoArendi, zapytaliśmy m.in. o takie kwestie jak:
- Jak powstało OncoArendi i jaki jest cel działania spółki?
- Kto wchodzi w skład zespołu OncoArendi Therapeutics i jakie ma przewagi?
- Ile osób obecnie pracuje w spółce i ile osób będzie w niej pracować docelowo?
- W jaki sposób spółka pozyskała pierwsze finansowanie i kto zainwestował w nią jako pierwszy?
- Dlaczego do tej pory spółka nie skomercjalizowała żadnej cząsteczki i kiedy planuję je komercjalizować?
- Nad czym obecnie pracuje spółka i jakie problemy mają rozwiązywać leki, nad którymi prowadzi badania?
- Czym jest cząsteczka OATD-01, co ma leczyć i na jakim etapie jest ten projekt?
- W czym specjalizuje się OncoArendi Therapeutics?
- Czym jest immonoonkologia i w co celuje cząsteczka OATD-02?
- Jakie są długoterminowe plany spółki w zakresie rozwoju cząsteczek?
- Jakie przewagi nad innymi spółkami biotechnologicznymi ma OncoArendi?
- Jakie są szanse, a jakie ryzyka związane z inwestowaniem w spółki biotechnologiczne?
- Z czym wiąże się inwestowanie w spółki biotechnologiczne?