Debiut Ovid Works na NewConnect. Co warto wiedzieć o spółce?
Niedługo swój debiut na NewConnect będzie miało niezależne studio deweloperskie z Warszawy. Oto co wiemy o spółce.
Ovid Works specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości gier premium. Premiera flagowego tytułu gry „Metamorphosis” odbędzie się jeszcze w te wakacje. Gra realizowana jest w klimacie Pragi z lat 20. XX wieku. Charakteryzuje ją rozgrywka z perspektywy pierwszej osoby, a właściwie z perspektywy robaka, w którego zamienia się bohater, tak jak w powieści Franza Kafki, na której jest oparta fabuła.
„Gra w surrealistyczny sposób rozwija książkową narrację Kafki, jednocześnie dając graczowi dawkę typowo growych elementów, takich jak zagadki środowiskowe, wyzwania sprawnościowe czy odkrywanie alternatywnych dróg ucieczki” - czytamy w dokumencie informacyjnym spółki.
Zobacz także: Ovid Works otrzymał grant od Epic Games za grę Metamorphosis
„Metamorphosis” nie jest jedynym tytułem, nad którym studio pracowało w ostatnich latach. Z uwagi na znaczną złożoność projektu, rozpoczęte prace nad tą grą zostały tymczasowo przerwane na stworzenie innej gry „Interkosmos”. Ovid Works w 2017 r wypuścił swój pierwszy tytuł w technologii VR, grę „Interkosmos” na platformy Oculus I Vive. Ta wymagająca mini-gra w wirtualnej rzeczywistości opowiada pełną zwrotów akcji historię astronauty. Jest to symulator z elementami survivalowymi osadzony w klimacie lat 70-tych. Gra jest sprzedawana do dziś.
Obecnie studio tworzy i rozwija trzy tytuły jednocześnie. Oprócz wspomnianej wyżej gry „Metamorphosis” opracowuje także drugą odsłonę pierwszego tytułu VR „Interkosmos” pod nazwą „Falling Star”, a także grę „Nemesis” na podstawie bardzo popularnej na świecie gry planszowej o tym samy tytule.
„Wspólnie z Awaken Realms prowadzimy także prace nad grą Nemesis, która jest inspirowana kultową grą planszową o tym samym tytule. Co istotne będzie to nasza pierwsza gra multiplayer, która będzie monetyzowana na bieżąco” - mówi Jacek Dębowski, założyciel i prezes Ovid Works.
„Dotychczas tworzyliśmy gry premium, gdzie monetyzacja jest jednorazowa, z kolei gra wieloosobowa umożliwia monetyzację na bieżąco. Dodatkowo cieszę się z faktu, że będzie ona współtworzona przez jednego z czołowych na świecie producentów planszówek” – dodaje Dębowski.
Gra będzie wykorzystywała tzw. model „zdrajcy”, który jest opracowywany i zostanie udostępniony w wyniku badań GameInn 3 organizowanych przez NCBiR. Gra ma mieć swoją premierę w 2021 r.
Źródło: Realms Distribution sp. z o. o.
Zobacz także: Ovid Works, wspólnie z Awaken Realms, pracuje nad grą inspirowaną planszówką Nemesis
Dane finansowe Ovid Works oraz akcjonariat spółki
Studio deweloperskie istnieje od grudnia 2015 r. Przekształcenie w spółkę akcyjną nastąpiło w lipcu 2019 r. Dane finansowe są podane częściowo za 2018 r. oraz za cały 2019 r. i pierwszy kwartał 2020 r.
Przychody za 2019 r wyniosły ok. 1,5 mln zł przy zysku netto w wysokości 704 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że na razie przychody Ovid Works nie pochodzą ze sprzedaży gier. Opierają się głównie na licznych dofinansowaniach i dotacjach. Znikomy procent pochodzi od jedynej wydanej do tej pory produkcji, czyli gry „Interkosmos”. Drugim źródłem przychodów w 2019 r. były środki otrzymywane od wydawcy gry „Metamorphosis”, spółki All in! Games.
Nie możemy więc oprzeć na dotychczasowych wynikach finansowych prognoz. Sama spółka także nie publikuje przewidywanych przychodów ani zysków.
Dużym przełomem będzie zapowiadany na te wakacje debiut gry „Metamorphosis”, która do tej pory zdobyła liczne nagrody i cieszy się zainteresowaniem graczy. Jednak, nawet w przypadku sukcesu gry, nie mamy co liczyć na dywidendę – przynajmniej w najbliższym czasie. Ewentualny zysk ze sprzedaży pozostanie na razie w spółce. Według dokumentu informacyjnego, zarząd zamierza w pierwszej kolejności zwiększyć kapitał zapasowy.
„Zarząd Emitenta nie planuje wypłaty dywidendy w najbliższych latach. Wypracowany zysk Spółki zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy. Emitent wskazuje, że polityka w zakresie dywidendy w pierwszej kolejności będzie mieć na względzie zapewnienie Spółce płynności finansowej oraz kapitału niezbędnego do rozwoju jej działalności” – czytamy w dokumencie informacyjnym.
Akcjonariat Ovid Works
Właścicielami około 44% akcji Ovid Works są założyciele studia Jacek Dębowski i Jacek Chojecki. Oprócz nich znaczny pakiet akcji w spółce posiada notowane na NewConnect Varsav Games Studios. Ostatnio w akcjonariacie pojawił się też znany inwestor January Ciszewski który posiada nieco ponad 5% akcji spółki. Warto pamiętać, że jest on również głównym akcjonariuszem w wydawcy gry „Metamorphosis” All In Games.
Zobacz także: 26 spółek, które planują debiut na GPW lub NewConnect w 2020 i 2021 r. oraz kolejne 10, które rozważa taki scenariusz
Debiut Ovid Works na NewConnect
Spółka przy okazji debiutu nie planuje emisji akcji. Na giełdę zostaną wprowadzone wszystkie akcje serii A – 9,280 mln akcji.
„Na chwilę obecną potrzeby kapitałowe mamy zaspokojone dzięki swoim inwestorom. Jednak, wchodząc na giełdę, zdajemy sobie sprawę z możliwości, jakie daje giełda w zakresie pozyskiwania kapitału. Z tego względu nie wykluczamy, iż w przyszłości będziemy chcieli to wykorzystać i przeprowadzimy emisję akcji” - wyjaśnia Jacek Dębowski.
Dokument informacyjny został już opublikowany. Niedługo więc możemy spodziewać się debiutu na NewConnect.
Zobacz także: January Ciszewski nowym inwestorem w Ovid Works
---
Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.
Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.