Największe IPO w historii Ant Financial zawieszone zanim nastąpił debiut
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 lis 2020, 08:25

Największe IPO w historii Ant Financial zawieszone dwa dni przed debiutem. Chińskie władze wezwały Jacka Ma na przesłuchanie

To miało być największe IPO w historii giełd, warte 37 mld USD. Jednak nie dojdzie do skutku za dwa dni, jak planowano. Nie dopuścił do tego chiński nadzór finansowy.

Spółka finansowa Ant Financial miała zadebiutować w czwartek na giełdach w Szanghaju i Hong Kongu. Ale do tego nie dojdzie, bo zainterweniował chiński regulator.

Czy Jack Ma nadepnął władzy na odcisk?

Jak napisały władze Shanghai Stock Exchange w specjalnym oświadczeniu, urząd nadzorujący rynek finansowy w Państwie Środka wezwał na przesłuchanie założyciela i współwłaściciela Ant Financial, Jacka Ma, który jest też właścicielem koncernu Alibaba. Podobno w celu doprecyzowania wątków ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu oraz z punktu widzenia przepisów regulujących środowisko finansowe w Chinach.

Brokerzy z Hong Kongu cytowani przez „Financial Timesa” stwierdzili, że taka decyzja wyrządzi szkody zarówno rynkowi, jak i spółce, oraz inwestorom którzy zapisali się na jej akcje. „Nigdy nie widziałem procesu IPO przerwanego na dwa dni przed debiutem spółki” – stwierdził jeden z nich.

Rynek bardzo się tym wydarzeniem zaniepokoił. Akcje spółki Alibaba – która ma 33% udziałów w Ant Financial – potaniały na wczorajszej sesji o 8%. Rzecznik prasowy grupy Alibaba zapowiedział, że zrobi ona wszystko co w jej mocy, by wesprzeć Ant Financial w dokończeniu procesu IPO.

„Financial Times” sugeruje, że może chodzić o politykę. Pod koniec października Jack Ma skrytykował państwowe chińskie banki za „mentalność właściciela lombardu” i podkreślił, że Ant Financial musi wchodzić w ich buty i wspomagać wiele innowacyjnych, młodych chińskich firm. Efekt? Podobno w poniedziałek Ma wraz z prezesem Ant Financial musiał pojawić się na spotkaniach z urzędnikami w Ludowym Banku Chin i w siedzibie chińskiego nadzoru finansowego.

Notowania spółki Alibaba na tle indeksu Hang Seng w 2020 roku

alibaba

Źródło: Yahoo Finance

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Być może w sporze między Jackiem Ma a chińskimi władzami chodzi dokładnie o to, że chciał on, by spółka Ant Financial była traktowana jako firma technologiczna i nie podlegała srogim regulacjom właściwym sektorowi finansowemu. Jak można się domyślać, chińskie władze się na to nie zgodziły.

Wedle chińskiego prawa, pożyczki online muszą być zabezpieczone kapitałem własnym pożyczkodawcy w wysokości 30%. Na koniec czerwca wartość pożyczek udzielonych przez Ant wynosiła aż 254 mld USD, co stanowiło aż 21% pożyczek udzielonych w Chinach.

„To jest właściwy krok, by firmę finansową obejmować nadzorem finansowym. W przeszłości tego nie czyniono w odniesieniu do Ant Financial i czas naprawić ten błąd, bo to miało negatywny wpływ na rynek. To oczywiście wpłynie na obniżenie wartości firmy podczas IPO” – powiedział serwisowi Reuters Zhong Daqi, współwłaściciel Guangzhou Zeyuan Investment Management.

Grupa finansowa Ant działa od 2004 roku. W 2020 roku jej przychody mają sięgnąć ponad 150 mld juanów, z czego gros pochodzi z usług typu płatności i pożyczki. Co ciekawe, firma prowadzi nie tylko platformę wealth management Ant Fortune, ale też jeden z największych na świecie funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego Yu’ebao (Tianhong YuEBao Money Market Fund), pozwalający odkładać na rachunku nawet malutkie kwoty (od 0,01 juana), w którym setki milionów Chińczyków trzymają już równowartość około 157 mld USD (stan na koniec grudnia 2019). Dla porządku: największym funduszem pieniężnym na świecie jest JPMorgan’s US Government Money Market Fund (164 mld USD aktywów).

Przychody Ant Financial w podziale na kanały (mld juanów)

20201010_FBC027

Źródło: The Economist

Zobacz także: Debiuty na GPW i NewConnect w 2020 to nie jest prosta recepta na zysk, ale są sposoby aby na nich dużo zarobić

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.