Shoper przygotowuje się do IPO. Debiut na GPW niebawem
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 cze 2021, 09:28

Shoper przygotowuje się do IPO. Debiut na GPW niebawem

Shoper, właściciel najpopularniejszej w Polsce platformy e-commerce do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS, spodziewa się szybkiego zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Ma zamiar rozpocząć IPO i wejść na główny rynek GPW.

Spółka udostępnia w modelu abonamentowym oprogramowanie i usługi pozwalające firmom na szybkie założenie sklepu internetowego oraz wspiera je w dalszych etapach sprzedaży on-line. Obecnie z oferowanych rozwiązań korzysta ponad 20 tys. klientów m.in. znane marki jak Wawel, Kanał Sportowy, Pat&Rub, Kruger&Matz czy Agencja Mienia Wojskowego.

Shoper ma ok. 45% udziału w polskim rynku (57% jeśli uwzględnić użytkowników platformy Shoper pozyskanych przez partnerów).

„Jesteśmy zdecydowanym liderem polskiego rynku rozwiązań SaaS dla e-commerce. Tak silna pozycja to efekt ponad 15 lat budowy kompleksowej oferty dla e-sklepów. Dzięki temu pomagamy nie tylko prowadzić sprzedaż, ale i efektywnie ją zwiększać. Co ważne, coraz większa część naszych przychodów generowana jest w modelu pay-as-you-grow, dzięki któremu rośniemy wraz z klientami, a model SaaS umożliwia generowanie wyższych marż, wraz ze wzrostem przychodów” - mówi Marcin Kuśmierz, prezes zarządu Shoper.

Spółka w I kwartale 2021 r. wypracowała 15,8 mln zł przychodów (wzrost +71% r/r). Wzrósł też zysk działalności operacyjnej do 5,5 mln zł (+69%) i zysk netto do 4,5 mln zł (+92%).

Zobacz także: Shoper podsumowuje wyniki finansowe za 2020 rok i składa prospekt do KNF 

Plany IPO Shoper i debiutu na GPW

Zaoferowane zostaną akcje istniejących należących do obecnych akcjonariuszy. Spółka więc nie pozyska dodatkowego finansowania w trakcie zapowiadanego IPO.

„Shoper jest miejscem pierwszego wyboru dla osób decydujących się rozpocząć sprzedaż online, co w połączeniu z dynamicznym rozwojem rynku i wzrostem popularności rozwiązań SaaS, umożliwia dalsze skalowanie i rozwój spółki. Uważamy, że to dobry moment na giełdowy debiut. Liczymy, że wzmocni on nasz wizerunek w Polsce i zagranicą, a jednocześnie umożliwi wprowadzenie programu motywacyjnego dla pracowników” – dodaje Marcin Kuśmierz.

W ofercie publicznej będzie można zapisać się na ok. 27,1% akcji spółki, w tym ok. 2,5% w ramach opcji stabilizacyjnej.

Ostateczna data rozpoczęcia IPO nie została podana. Będzie zależeć m.in. od terminu zatwierdzenia prospektu przez KNF i decyzji korporacyjnych akcjonariuszy sprzedających.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.